20/04/2023

Maj w NCK

Maj w NCK

Jeżeli w jednym z najpiękniejszych miesięcy roku ktoś zostanie w Krakowie, zamiast napawać się przyrodą gdzieś na jego obrzeżach, to kilka, nie tylko kulturalnych, propozycji jest na wyciągnięcie ręki w Nowohuckim Centrum Kultury.

To może być „Muniek” Staszczyk i jego przyjaciele w akustycznym wydaniu, koncert poświęcony liderowi Wolnej Grupy Bukowina albo utwory ikony francuskie piosenki Édith Piaf w wykonaniu Jagi Wrońskiej – wymienia Zbigniew Grzyb, dyrektor NCK. 

Teatralną widownie powinien przyciągnąć legendarny spektakl „Scenariusz dla trzech aktorów” – Andrzeja Grabowskiego, Mikołaja Grabowskiego i Jana Peszka oraz „Cieniowanki” – spektakl teatru cieni dla najmłodszych. Wiadomo, że śmiech to zdrowie – a ponieważ zależy nam na dobrej kondycji naszych widzów, to proponujemy humorystyczną kurację prowadzoną przez Kabaret Moralnego Niepokoju, Abelarda Gizę i Cezarego Jurkiewicza. Przed nami też: kolejne zajęcia Nowohuckiego Uniwersytetu Dzieci, sobotnie warsztaty językowe i trzy nowe wystawy. Jest w czym wybierać.

 

 

WYDARZENIA:

5 maja (piątek), g. 19.00, Scena NCK
MUNIEK I PRZYJACIELE – koncert
Akustyczna odsłona koncertów w wykonaniu Zygmunta „Muńka” Staszczyka, lidera formacji T. Love. W koncertach towarzyszą Muńkowi: Cezariusz Kosman – gitara akustyczna oraz Janek „Jahlove” Pęczak – gitara akustyczna. Program koncertu jest wypadkową różnych projektów artystycznych Muńka, zarówno z repertuaru zespołu T.Love, jak i działań solowych wokalisty, zawiera też przeboje z najnowszej solowej płyty Artysty „Syn miasta”.
<czytaj więcej – kliknij>

6 maja (sobota), g. 11.00 i 12.30, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI Wydział Przyrodniczy „Alternatywne zastosowanie coli”
Czy cola to sok? A może płyn do czyszczenia rdzy? Sprawdzimy co można zrobić za pomocą tego popularnego napoju i rozwiejemy kilka mitów na jego temat!
<czytaj więcej – kliknij>

6 maja (sobota), g. 18.00, Scena NCK
KONCERT DLA WOJTKA BELLONA
Koncert poświęcony pieśniarzowi, poecie, kompozytorowi, liderowi Wolnej Grupy Bukowina, z udziałem niezwykłych artystów: Anna Treter z zespołem (w składzie: Jan Hnatowicz, Wojciech Bobrowski, Tomasz Hernik, Artur Malik, Adam Niedzielin), Kuba Blokesz, Oleg Dyyak, Anna Dyyak, Tomek Wachnowski, Adam Ziemianin.
Prowadzenie: Zbigniew Grzyb
<czytaj więcej – kliknij>

10 maja (środa), g. 19.00, Scena NCK 
CEZARY JURKIEWICZ „Hej Einstein” – stand-up
„Hej Einstein! Jak jesteś taki mądry, to czemu nie żyjesz?”. Intelekt jest zbyt staroświecką rzeczą, by zapewnić nam odpowiedni poziom dopaminy. Biorąc pod uwagę teraźniejszy regres umysłowy, to pewnie wrócimy do korzeni i rozwiązań naszych przodków, których wiedza była zamknięta w granicach własnego żołądka. Niczym szamani wywołujący deszcz, będziemy wykonywać taniec o obniżenie naszych oczekiwań. Będziemy tańczyć rzecz jasna wokół ogniska ze śmieci.
<czytaj więcej – kliknij>

12 maja (piątek), g. 17.00 i 20.00, Scena NCK
KABARET MORALNEGO NIEPOKOJU „Za długo panowie byli grzeczni”
Program twórców serialu „Ucho prezesa” – pełen błyskotliwego i inteligentnego humoru, komentarz otaczającej nas rzeczywistości. Zobaczymy całą galerię postaci, które mają dosyć przypisanych im przez konwenanse życiowych ról i postanawiają z nimi zerwać. Za długo panowie byli grzeczni.
<czytaj więcej – kliknij>

13 maja (sobota), g. 11.00, sala 116
SOBOTY DLA POLIGLOTY „Deutsch ist super!” – warsztaty językowe
Nauka języka niemieckiego wcale nie musi być trudna! Odwiedź Nowohuckie Centrum Kultury i zobacz, że poznawanie języków obcych może być zabawą. Przygotujemy dla Ciebie podstawowe zwroty, liczby oraz określenia w języku niemieckim. Sprawdź, jak poradzisz sobie z rozwiązywaniem zagadek i interaktywnych ćwiczeń.
Zajęcia dla uczniów szkoły podstawowej.
<czytaj więcej – kliknij>

13 maja (sobota), g. 11.00, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI Wydział Ochrony Środowiska
„Jak ekologicznie posprzątać dom?”
Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak silny wpływ na nasze zdrowie mają substancje chemiczne, z którymi mamy kontakt na co dzień. Codzienne porządki generują olbrzymie ilości preparatów dopasowanych do czyszczenia powierzchni wokół nas. Płyn do szyb, do mycia kuchni, łazienki, do czyszczenia toalety, kabiny prysznicowej, zupełnie inny do mycia podłóg, naczyń lub luster, preparaty do udrażniania rur, do nabłyszczania powierzchni, do usuwania kurzu czy do odkażania. Można wymieniać bez końca!  Dlatego warto zdecydować się na samodzielne stworzenie środków do czyszczenia domu i siebie, które są całkowicie bezpieczne dla zdrowia.
<czytaj więcej – kliknij>

13 maja (sobota), g. 17.00, Scena NCK
SCENARIUSZ DLA TRZECH AKTORÓW – Andrzej Grabowski, Mikołaj Grabowski, Jan Peszek
Fascynujący seans zbudowany na doskonałym tekście Bogusława Schaeffera jest po brzegi wypełniony improwizacjami znakomitych ludzi teatru, którzy prowadzą błyskotliwą, a czasem wręcz zajadłą dyskusję o świecie sztuki i swoim w nim miejscu. Zderzenie równorzędnych osobowości aktorskich, niezrównanych w swoich popisach oraz zabawie formą i żartem, to gwarancja doskonałej rozrywki, z nerwem i prowokującej do oczyszczającego śmiechu.
wystąpią: Andrzej Grabowski, Mikołaj Grabowski, Jan Peszek
<czytaj więcej – kliknij>

13 maja (sobota), g. 15.30, sala C-3
14 maja (niedziela), g. 11.00 i 12.30, sala C-3
CIENIOWANKI –  Teatr Figurki z Krakowa – minispektakl teatru cieni dla najnajów
Bawimy się w chowanego, rośniemy jak na drożdżach, gramy na nosie i tamburynie. Nasz spektakl jest jak najlepszy na świecie cieniowy plac zabaw! W założeniu jest przeznaczony dla dzieci od 2. do 5. roku życia, ale jest duża szansa, że dorosłym też się spodoba.
<czytaj więcej – kliknij>

18 maja (czwartek), g. 18.00, sala kameralna 203
SCENA PIOSENKI AUTORSKIEJ – Ryszard Smaruj
W koncercie usłyszymy pełne zadumy ballady o tęsknotach, marzeniach, wędrówkach, które przeplatają się z pogodnymi piosenkami, kuszącymi, by zanucić je wspólnie z artystami.
Wystąpi zespół Bractwo Wiecznego Natchnienia w składzie: Martyna Smaruj, Ryszard Smaruj, Piotr Wilczyński, Kamil Skicki, Grzegorz Zagórski
zaprasza: Basia Stępniak-Wilk
<czytaj więcej – kliknij>

19 maja (piątek), g. 10.00, sala kameralna 203
KLUB SUPER MAMA „Bezpieczny maluch  – pierwsza pomoc u niemowląt i małych dzieci”
Spotkanie z ratownikiem medycznym Michałem Brandysem.
Pierwsza pomoc u niemowlaka i małego dziecka, w zależności od konkretnej sytuacji, opiera się na kilku najważniejszych czynnościach, których przebieg warto poznać, ta wiedza można przecież uratować małego człowieka.
<czytaj więcej – kliknij>

20 maja (sobota), g. 11.00, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI Wydział Detektywistyczny „Zaginiony dzwon”
Z obrazu w jednym z muzeów zniknął dzwon, a na miejscu pojawiła się skrzynia, której nikt nie umie otworzyć. Znajdź dowody, wykonaj eksperymenty, ujawnij odciski palców i znajdź kod do skrzyni i sejfu. Być może w nich kryje się rozwiązanie zagadki.
<czytaj więcej – kliknij>

20 maja (sobota), g. 11.00, sala 116
SOBOTY DLA POLIGLOTY „¡Bienvenido verano!” – warsztaty językowe
Lato tuż, tuż, a wraz z nim upragnione wakacje. Przyjdź na nasze spotkanie i już teraz poczuj się jak w gorącej Hiszpanii. Wspólnie przygotujemy kolorowe wachlarze, które przydadzą nam się w czasie upalnych dni, a także poznamy tematyczne zwroty w języku hiszpańskim związane z tym okresem. Gwarantujemy dużo zabawy! Zajęcia dla uczniów szkoły podstawowej.
<czytaj więcej – kliknij>

20 maja (sobota), g. 11.00, sala 008
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI  Kodowanie z Robotami „Robotyczne figury geometryczne”
Warsztaty dla dzieci w wieku 4-6 lat.
<czytaj więcej – kliknij>

21 maja (niedziela), g. 19.00, Scena NCK
GRUPA TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO FORMA „Ludzie z zapałkami”, „Kobiety przeklęte” i „Cień” – wieczór premier
choreografia: Renata Podkowa-Piskorz, Joanna Kremel, Katarzyna Szlachetka
scenariusz i reżyseria koncertu: Renata Podkowa-Piskorz, Joanna Kremel
<czytaj więcej – kliknij>

22 maja (poniedziałek), g. 19.00, Scena NCK 
ABELARD GIZA „Samertajm” – stand-up
Abelard Giza – komik, scenarzysta, lider kabaretu Limo (1999-2014), twórca programów stand-upowych „Proteus Vulgaris”, „Ludzie, trzymajcie kapelusze”, „Numer 3”, „Piniata”, „Zaodrze” oraz serialu „Kryzys”. Wystąpią również – Kuba Śliwka, Janusz Pietruszka. Występ tylko dla widzów pełnoletnich.
<czytaj więcej – kliknij>

25 maja (czwartek), g. 18.00, Scena NCK
NAJPIĘKNIEJSZE PIOSENKI – Édith Piaf – Jaga Wrońska w recitalu „Uliczka Piaf”
Koncert w wykonaniu Jagi Wrońskiej, wokalistki i autorki piosenek przez wiele lat związanej z Kabaretem Loch Camelot, znakomicie interpretującej utwory francuskiej pieśniarki Edith Piaf, która pełnymi emocji utworami z niebywałą ekspresją i dramaturgią przejmująco opowiada o miłości i samotności, a w ostatnich chwilach życia zapewnia – Non, je ne regrette rien!
Występują: Jaga Wrońska, Konrad Mastyło, Wiesław Dziedziński
zaprasza – Basia Stępniak-Wilk
<czytaj więcej – kliknij>

27 maja (sobota), g. 11.00 i 12.30, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI Wydział Przyrodniczy „Fale elektromagnetyczne”
Zagadka! Jest to mityczny wynalazek bardzo popularny w Polsce w latach 90-tych XX wieku. Bez ognia potrafi zagrzać jedzenie, a talerz wciąż będzie zimny. Bez zamkniętych drzwiczek lepiej go nie używać. Może być groźną bronią. Co to jest i jak działa dowiemy się na zajęciach!
<czytaj więcej – kliknij>

27 maja (sobota), g. 11.00, sala 116
SOBOTY DLA POLIGLOTY „On board!” – warsztaty językowe
Ahoj, kapitanie! Czy kiedykolwiek marzyło Ci się pływać po oceanie? Czy potrafisz odróżnić konika morskiego od konia nad morzem? Czy w domu czeka na Ciebie gadająca papuga? Jeśli tak, to pewnie jesteś piratem! Przyjdź na warsztaty języka angielskiego i dołącz do nas – będziemy poznawać nowe słówka, śpiewać piosenki, a do tego sprawdzimy, co kryje się w pewnej starej skrzyni. Zajęcia dla uczniów klas 1-4 szkoły podstawowej.
<czytaj więcej – kliknij>

27 maja (sobota), g. 12.00, Scena NCK
NASZE KOCHANE MAMY
Koncert z okazji Dnia Matki w wykonaniu zespołów artystycznych NCK.
<czytaj więcej – kliknij>

28 maja (niedziela), g. 10.00, 13.00 i 16.00, Scena NCK
ŚWINKA PEPPA „Wielka Niespodzianka” – spektakl dla dzieci
Najpopularniejsza świnka na świecie schodzi z ekranów żeby na żywo spotkać się z widzami!
Wśród piosenek, tańców i wspólnej zabawy widzowie będą świętować urodziny Peppy, pobawią się z nią w chowanego, a także przeżyją tytułową – Wielką Niespodziankę!
<czytaj więcej – kliknij>

30 maja (wtorek), g. 10.00, sala kameralna 203 – premiera
31 maja (środa), g. 9.00 i 11.00 
TEATRZYK MUZYCZNY KAMYCZEK „KupCiuszek”
Barwny spektakl muzyczny oparty na baśni Charles’a Perrault, opowiadający o tym, że warto wierzyć w swoje marzenia. Piękne stroje, ciekawa scenografia, nietuzinkowa gra młodych aktorów i muzyka klasyczna m.in.: Bacha, Czajkowskiego, Griega i Mozarta dostarczą niezapomnianych emocji całej rodzinie.
reżyseria i opracowanie muzyczne: Ewa Nazim-Zygadło
<czytaj więcej – kliknij>

 

NCK WYSTAWY

SŁAWEK HESJA KRAJNIEWSKI „Odloty Hesji” – wystawa plenerowa
4 listopada – 14 maja, Rynek NCK
<czytaj więcej – kliknij>

BARWY ŚWIATA PRZYRODY 2023
wystawa Okręgu Krakowskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody
2 marca – 7 maja, FOTO-GALERIA, wstęp wolny
<czytaj więcej – kliknij>

BB LADY IN RED – wystawa fotografii
11 kwietnia – 3 maja, Szara Galeria CENTRUM, wstęp wolny
wystawa w ramach Navigator Festival 2023
<czytaj więcej – kliknij>

LIDIA ROZMUS „Powroty” – malarstwo, grafika, fotografia – wystawa retrospektywna 
15 kwietnia – 14 maja, Czarna Galeria CENTRUM, wstęp wolny
wernisaż – 14 kwietnia (piątek), g. 18.00
<czytaj więcej – kliknij>

EWA ROSIEK-BUSZKO „DAY by DAY” – instalacje, papier washi, ceramika, fotografia
8 maja – 6 czerwca, Biała Galeria CENTRUM
wernisaż – 10 maja (środa), g. 18.00
<czytaj więcej – kliknij>

MIĘDZYNARODOWE BIENNALE MINIATURY
26 maja – 25 czerwca, Szara Galeria CENTRUM
<czytaj więcej – kliknij>

JUSTYNA BALAWENDER i KONRAD KRAWCZYK  „Femininum Masculinum. Collodium”
11 maja – 25 czerwca, FOTO-GALERIA
wernisaż – 11 maja (czwartek), g. 18.00
<czytaj więcej – kliknij>

GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO Kolekcja Anny i Piotra Dmochowskich
stała wystawa malarstwa
czynna: czwartek-niedziela, w g. 13.00 – 19.00
<czytaj więcej – kliknij>

JERZY DUDA-GRACZ – GALERIA AUTORSKA Kolekcja Agaty Dudy-Gracz
stała wystawa malarstwa i grafiki
czynna: czwartek-niedziela, w g. 13.00 – 19.00
<czytaj więcej – kliknij>

 

INFORMATOR DO POBRANIA / WYDRUKU:
https://nck.krakow.pl/wp-content/uploads/2023/04/MAJ-2023-informator-NCK-1.pdf