NCK w pigułce

Nowohuckie Centrum Kultury, obecne na kulturalnej mapie Krakowa od 1983 roku, swoją ofertę programową kieruje do mieszkańców Krakowa – od przedszkolaków po seniorów. Jednocześnie – realizując swoją misję – stawiamy sobie za cel przygotowanie i angażowanie społeczeństwa do aktywnego odbioru kultury, w szerokim tego pojęcia znaczeniu, oraz współtworzenia jej wartości.

Podstawowa działalność Centrum to organizacja zajęć i warsztatów oraz prowadzenie zespołów artystycznych. W instytucji działa ich ponad 15 – między innymi: Zespół Góralski HAMERNIK, Zespół Pieśni i Tańca NOWA HUTA, Krakowskie Centrum Choreograficzne, Teatr Ab Intra. NCK oferuje szeroki wachlarz zajęć – od grafiki warsztatowej przez zajęcia rekreacyjne takie jak akrobatyka czy joga, plastyczne, taneczne, muzyczne, aż po naukę programowania dla dzieci.

Zajęcia w pracowni graficznej NCK

NCK dysponuje jedną z największych w Krakowie scen, która w 2018 r. przeszła remont generalny! Gościmy najlepsze oraz najbardziej znane w Polsce i na świecie spektakle teatralne, muzyczne, taneczne, baletowe oraz kabaretowe – adresowane do widzów każdej grupy wiekowej i prezentujące różnorodne formy wyrazu scenicznego. W repertuarze Sceny NCK tylko w sezonie 2021/2022 znalazło się ponad 120 propozycji, a wśród nich między innymi: koncerty (m.in. Kortez, Kuba Badach, Kaśka Sochacka, Organek, Ralph Kaminski, król); spektakle w gwiazdorskiej obsadzie („Kochane pieniążki”, „A mi to rybka”, gościnnie – Krakowskie Miniatury Teatralne); niezawodne kabarety i stand-up (m.in. Kabaret Hrabi, Kabaret Moralnego Niepokoju, Daniel Midas, Rafał Rutkowski) oraz wydarzenia festiwalowe: Festiwal Teatrów dla Dzieci, międzynarodowy Krakowski Festiwal Tańca. Na Scenie NCK regularnie prezentowane są spektakle najlepszych polskich teatrów dla dzieci, takich jak Teatr Miniatura z Gdańska czy Teatr Maska z Rzeszowa. Możemy się też poszczycić własnymi produkcjami – spektaklami muzyczno-baletowymi „Krytponim 27” (2016) oraz „Bursztynowe Drzewo” (2018).

Kryptonim 27 na Scenie NCK

Centrum jest także producentem cyklicznych imprez o charakterze festiwalowym, które na dobre zadomowiły się w krakowskim kalendarzu kulturalnym i niezmiennie cieszą się dużą popularnością. Wśród nich należy wymienić: Festiwal Teatrów dla Dzieci, Navigator Festival, Krakowski Festiwal Tańca, a także Kombinat Kultury.

Festiwal Teatrów dla Dzieci – Teatr Maska „Akademia Pana Kleksa”

NCK prowadzi bogatą działalność wystawienniczą, prezentując prace wybitnych polskich i zagranicznych artystów, w kilku przestrzeniach ekspozycyjnych. Regularnie zmieniające się wystawy pozwalają na obcowanie ze sztuką w jej wielowymiarowości form i konwencji artystycznych. W październiku 2016 roku Centrum otworzyło pierwszą stałą galerię, w której prezentowanych jest 50 obrazów Zdzisława Beksińskiego z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich, z tzw. okresu fantastycznego w twórczości artysty. Kolejną stałą ekspozycją, tuż obok, jest otwarta w styczniu 2020 r. Galeria Autorska Jerzego Dudy-Gracza, w której prezentowane są prace z kolekcji Agaty Dudy-Gracz. W 2018 r. za sprawą Galerii CENTRUM do Krakowa powróciła wystawa pokonkursowa najlepszych zdjęć reporterskich – WORLD PRESS PHOTO.

Biała Galeria CENTRUM – wystawa rysunków i fotografii Zdzisława Beksińskiego

Dzięki swoim możliwościom lokalowym – sale taneczne, baletowe i konferencyjne, nowoczesna sala teatralna z widownią dla sześciuset widzów, sala kameralna, pracownie tematyczne – Centrum jest również bardzo często gospodarzem zewnętrznych, krajowych i międzynarodowych imprez: sympozjów, kongresów, targów i wystaw kolekcjonerskich.

W ciągu roku Nowohuckie Centrum Kultury odwiedza ponad pół miliona osób!