NCK w pigułce

 

Nowohuckie Centrum Kultury, obecne na kulturalnej mapie Krakowa od 1983 roku, swoją ofertę programową kieruje do mieszkańców Krakowa – od przedszkolaków po seniorów. Jednocześnie – realizując swoją misję – stawiamy sobie za cel przygotowanie i angażowanie społeczeństwa do aktywnego odbioru kultury, w szerokim tego pojęcia znaczeniu, oraz współtworzenia jej wartości.

Podstawową działalnością Centrum to organizacja zajęć i warsztatów oraz prowadzenie zespołów artystycznych. W instytucji działa ich ponad 15 – między innymi Zespół Góralski HAMERNIK, Zespół Pieśni i Tańca NOWA HUTA, Grupa Wokół Centrum, Teatr Ab Intra. NCK moferuje szeroki wachlarz zajęć – od grafiki warsztatowej przez zajęcia rekreacyjne takie jak Urbhanize czy Jiu Jitsu, plastyczne, taneczne, muzyczne aż po naukę programowania dla dzieci.

Zajęcia w pracowni graficznej NCK

NCK dysponuje jedną z największych w Krakowie scen teatralnych, na której gości najlepsze oraz najbardziej znane w Polsce i na świecie spektakle teatralne, muzyczne, taneczne, baletowe oraz kabaretowe – adresowane do widzów każdej grupy wiekowej i prezentujące różnorodne formy wyrazu scenicznego. W repertuarze Sceny NCK tylko w 2016 roku znalazło się aż 85 propozycji, a wśród nich między innymi: recital „Atramentowa” Stanisławy Celińskiej, koncert „Moje serce” Michała Bajora, spektakle komediowe: „Amatorologia” w wykonaniu Fair Play Crew, „Single po japońsku” (w obsadzie: Katarzyna Maciąg, Anna Mucha, Lesław Żurek, Wojtek Medyński), niezawodne kabarety – Kabaret Hrabi, Kabaret pod Wyrwigroszem, Piotr Bałtroczyk. Na Scenie NCK regularnie prezentowane są spektakle najlepszych polskich teatrów dla dzieci, takich jak Teatr Lalek Rabcio z Rabki Zdroju czy Teatr Maska z Rzeszowa. Możemy się też poszczycić pierwszą własną produkcją – widowiskiem „Krytponim 27” – inspirowanym twórczością Zdzisława Beksińskiego.

Kryptonim 27 na Scenie NCK

Centrum jest także producentem cyklicznych imprez o charakterze festiwalowym, które zagościły na dobre w kalendarzu imprez kulturalnych w Krakowie i niezmiennie cieszą się dużą popularnością. Wśród nich należy wymienić: Festiwal Teatrów dla Dzieci, BalletOFFFestival, Festiwal Tańca Współczesnego SPACER, Alternatywny Festiwal, a także Kombinat Kultury.

Festiwal Teatrów dla Dzieci – Teatr Maska „Akademia Pana Kleksa”

NCK prowadzi bogatą działalność wystawienniczą, prezentując prace wybitnych polskich i zagranicznych artystów, w kilku przestrzeniach ekspozycyjnych. Regularnie zmieniające się wystawy pozwalają na obcowanie ze sztuką w jej wielowymiarowości form i konwencji artystycznych. W październiku 2016 roku Centrum otworzyło pierwszą stałą galerię, w której prezentowanych jest 50 obrazów Zdzisława Beksińskiego z tzw. okresu fantastycznego w twórczości artysty. Okazjonalnie eksponowane są również – należące do kolekcji – rysunki i fotografie.

Biała Galeria CENTRUM – wystawa rysunków i fotografii Zdzisława Beksińskiego

Dzięki swoim możliwościom lokalowym – sale taneczne, baletowe i konferencyjne, sala teatralna z widownią dla sześciuset widzów, sala kameralna, pracownie tematyczne – Centrum jest również bardzo często gospodarzem zewnętrznych, krajowych i międzynarodowych imprez: sympozjów, kongresów, targów i wystaw kolekcjonerskich.

W ciągu roku Nowohuckie Centrum Kultury odwiedza ponad pół miliona osób!