NCK w pigułce

 

Nowohuckie Centrum Kultury, obecne na kulturalnej mapie Krakowa od 1983 roku, swoją ofertę programową kieruje do mieszkańców Krakowa reprezentującej każdą grupą wiekową – od przedszkolaków po seniorów. Jednocześnie – realizując swoją misję – stawia sobie za cel przygotowanie i angażowanie społeczeństwa do aktywnego odbioru kultury w szerokim tego pojęcia znaczeniu, również poprzez współtworzenie jej wartości.

Podstawowa działalność Centrum to organizacja zajęć i warsztatów oraz prowadzenie zespołów artystycznych. W ofercie NCK można znaleźć bardzo różnorodne zajęcia – od grafiki warsztatowej przez zajęcia rekreacyjne takie jak Urbhanize czy Jiu Jitsu aż po zajęcia programowania dla dzieci. W instytucji działa ponad 15 zespołów – między innymi Zespół Góralski HAMERNIK, Zespół Pieśni i Tańca NOWA HUTA, Grupa Wokół Centrum, Teatr Ab Intra – które reprezentują szeroki wachlarz aktywności tanecznych i artystycznych.

Zajęcia w pracowni graficznej NCK

NCK dysponuje jedną z największych w Krakowie scen teatralnych, na której gości najlepsze oraz najbardziej znane w Polsce i na świecie spektakle teatralne, muzyczne, taneczne, baletowe oraz kabaretowe, które są adresowane do widzów każdej grupy wiekowej i prezentują różnorodne formy wyrazu scenicznego. Scena NCK tylko w 2016 roku przygotowała dla widzów aż 85 propozycji, a wśród nich między innymi: recital „Atramentowa” Stanisławy Celińskiej, koncert „Moje serce” Michała Bajora, spektakle komediowe: „Amatorologia” w wykonaniu Fair Play Crew, „Single po japońsku” (w obsadzie: Katarzyna Maciąg, Anna Mucha, Lesław Żurek, Wojtek Medyński), niezawodne kabarety i komików – Kabaret Hrabi, Kabaret pod Wyrwigroszem, Piotr Bałtroczyk, spektakle najlepszych polskich teatrów dla dzieci takich jak Teatr Lalek Rabcio z Rabki Zdroju czy Teatr Maska oraz pierwszą produkcję NCK – widowisko „Krytponim 27” inspirowane twórczością Zdzisława Beksińskiego.

Kryptonim 27 na Scenie NCK

Centrum jest także producentem cyklicznych imprez o charakterze festiwalowym, które zagościły na dobre w kalendarzu imprez kulturalnych w Krakowie i niezmiennie cieszą się dużą popularnością wśród publiczności, a wśród nich są: Festiwal Teatrów dla Dzieci, BalletOFFFestival, Festiwal Tańca Współczesnego SPACER, Alternatywny Festiwal, a także Kombinat Kultury.

Festiwal Teatrów dla Dzieci – Teatr Maska „Akademia Pana Kleksa”

Instytucja prowadzi bogatą działalność wystawienniczą w kilku przestrzeniach ekspozycyjnych, znajdujących się na jej terenie, prezentując prace wybitnych polskich i zagranicznych artystów. Regularnie zmieniające się wystawy pozwalają na obcowanie ze sztuką w jej cudownej wielowymiarowości form i wielobarwności konwencji artystycznych. W październiku 2016 roku Centrum otworzyło pierwszą stałą Galerię Zdzisława Beksińskiego w Krakowie, w której prezentowanych jest 50 obrazów z tzw. okresu fantastycznego w twórczości artysty.

Biała Galeria CENTRUM – wystawa rysunków i fotografii Zdzisława Beksińskiego

Dzięki swoim możliwościom lokalowym – sale taneczne, baletowe i konferencyjne, sala teatralna z widownią dla sześciuset widzów, sala kameralna, pracownie tematyczne, Centrum jest również bardzo często gospodarzem zewnętrznych – krajowych i międzynarodowych – imprez: sympozjów, kongresów, targów i wystaw kolekcjonerskich.

W ciągu roku Nowohuckie Centrum Kultury odwiedza ponad pół miliona osób!