13.05.2017

Nowohucki Uniwersytet Dzieci – Wydział Przyrodniczy

Nowohucki Uniwersytet Dzieci – Wydział Przyrodniczy

Zostań już dziś młodym naukowcem!

Trwają zapisy na nowy semestr!
Pierwsze zajęcia w nowym semestrze – 25 lutego.

Czy wiesz, że nadal nosisz na sobie skóry z dinozaurów?
Sztuczne nici i włókna to nic innego jak produkty z ropy, która powstała z resztek roślinnych i zwierzęcych.

Dlaczego mleko od krowy jest niedobre, a z kartonu smakuje wyśmienicie?
Poznamy świat mikroorganizmów i bakterii.

Czy wiedza ma zapach? – Z tym pytaniem pozostawimy Was (na chwilę obecną) bez odpowiedzi!

Na zajęciach Wydziału Przyrodniczego obalimy wiele mitów. Pokażemy ciekawostki z świata przyrody, chemii i fizyki. Na każdych zajęciach wciągamy dzieci i rodziców do pracy nad ciekawymi doświadczeniami i eksperymentami.

 

Harmonogram II semestru 2016/2017:

25.02.2017 – Suchy lód
Na pewno wielu z nas słyszało o mistycznym suchym lodzie. Widzieliśmy kłęby dymu wydobywającego się z naczyń i byliśmy oczarowani odgrywającym się na naszych oczach przedstawieniem. Ale co to tak naprawdę jest suchy lód? Czy tak ciężko jest go otrzymać? Do czego możemy go użyć? Na zajęciach opowiemy o tym wszystkim i dodatkowo zauroczymy was widowiskowymi doświadczeniami.

4.03.2017 – Papier i sztuka składania
Sztuka składania papieru ma bardzo długą tradycję. Dzięki kartce papieru i zręcznym palcom można wyczarować zachwycające rzeczy! Podczas zajęć spróbujemy sobie przybliżyć tajniki Origami i zrobimy zawody lotnicze.

11.03.2017 – Zadziwiające zastosowanie cytrusów
Lecą do nas z dalekich krajów by zachwycać swoim smakiem i zapachem. Kiedyś niespotykany rarytas, dzisiaj już codzienność. Co tak naprawdę wiemy o cytrusach? Jakie mają właściwości i jak możemy je wykorzystać w doświadczeniach? Po odpowiedzi na te i inne pytania zapraszamy na nasze zajęcia.

18.03.2017 – Przemiany fizyczna i chemiczna
Co tak naprawdę oznaczają terminy: przemiana fizyczna i chemiczna? Gdzie w naszym codziennym życiu możemy się z nimi spotkać? Na zajęciach sporo poeksperymentujemy i pobawimy różnymi substancjami. Jak zwykle będzie dużo zabawy i śmiechu!

25.03.2017 – Wszystko o GMO
Wiele się teraz słyszy o żywności modyfikowanej genetycznie. Jedni uważają ją za największe zło, inni za błogosławieństwo i triumf nauki. Na zajęciach postaramy się rozwiać niektóre mity odnośnie GMO i przybliżyć dzieciom ten problem. Porozmawiamy o wadach i zaletach GMO, a do tego jak zwykle będziemy się świetnie bawić!

1.04.2017 – Chemiczne żarty
Prima Aprilis – ta data mówi sama za siebie! Na tych zajęciach będziemy w żartobliwym nastroju i postaramy się przygotować z kilka chemicznych niespodzianek. Będzie zabawnie i wybuchowo – strzeżcie się wszyscy!

8.04.2017 – Mikrofalówka
Czy zastanawiało was kiedyś dlaczego woda zagotowana w mikrofalówce jest ciepła, a szklanka już nie? Co czarodziejskiego dzieje się w mikrofalówce, że tak szybko podgrzewa nasze dania? Oczywiście nie obędzie się bez ciekawych i efektownych doświadczeń. Serdecznie zapraszamy!

22.04.2017 – Mikroorganizmy
Żyją wokół nas tak małe, że nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia. Czasem pomagają, czasem przez nie chorujemy. Czym są mikroorganizmy? Jak chronić się przed barterami i wirusami? Co dobrego nam dają? Czy możemy je zobaczyć? Na naszych zajęciach spróbujemy!

13.05.2017 – Koncert życzeń
To te zajęcia, kiedy wy mówicie czego byście chcieli, a my to robimy! Czekamy na wasze propozycje pod adresem mailowym: nud@nck.krakow.pl. Postaramy się spełnić wasze życzenia!

 

 

Harmonogram I semestru 2016/2017:

5.11.2016 – Kolory chemii
W smutne jesienne dni każdemu z nas przyda się trochę koloru, słońca i radości. Feeria barw i kolorów, magiczne obrazy na mleku i zaskakujące, malownicze eksperymenty czekają na Was na naszych zajęciach.

19.11.2016 – Chemia wokół nas
Mówi się, że w dzisiejszych czasach we wszystkim jest chemia. To prawda. Cały otaczający nas świat składa się z chemii. Na zajęciach postaramy się troszeczkę lepiej zrozumieć działanie tajemniczych substancji codziennego użytku i część z nich spróbować wykonać samemu.

26.11.2016 – Planeta Ziemia
Co to jest Planeta Ziemia, z czego się składa i co człowiek się o niej dowiedział? Jak wykorzystaliśmy tę wiedzę i co przez to osiągnęliśmy. Na te i na inne pytania postaramy się odpowiedzieć na dzisiejszych zajęciach. Nie zabraknie oczywiście zabawy i jak zwykle ciekawych doświadczeń.

3.12.2016 – 4 żywioły: ogień
Ogień, największe i najbardziej niezwykłe odkrycie człowieka. Może być wspaniały, pocieszający, użyteczny, ale także wyjątkowo niebezpieczny. Jak powstaje ogień i jak trzeba się z nim obchodzić oraz jak wspaniale możemy wykorzystać odkrycie naszych przodów, dowiemy się już na zajęciach. Zrobimy także wyjątkowe lampiony, które ocieplą chłodne zimowe wieczory.

10.12.2012 – 4 żywioły: woda
Bez wody nie ma życia. Woda jest wszędzie wokół nas. Na zajęciach będziemy odkrywać tajemnicze właściwości wody i sprawdzimy do jakich nieoczywistych czynności możemy ją wykorzystać.

17.12.2016 – 4 żywioły: powietrze
Powietrze- coś czego nie widać, a co tak bardzo potrzebne jest nam do życia. Czy wszystkie stworzenia potrzebują do życia powietrza? Z czego się składa powietrze? Czy chmura i wiatr to też powietrze? Zapraszamy na zajęcia.

14.01.2017 – 4 żywioły: ziemia
Ziemia – co to właściwie jest i z czego się składa? Czym ziemia może nas zaskoczyć i do czego ją wykorzystujemy. Dowiemy się także co to jest piasek i jak wybuchają wulkany. Oczywiście, jak zawsze, będzie efektownie!

21.01.2017 – Ekologia
Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak ważna jest w dzisiejszych czasach świadomość ekologiczna. Na zajęciach dowiemy się jak w prosty sposób, wykonując czynności z życia codziennego, możemy wspomóc naszą planetę. Sprawdzimy także jak kreatywnie możemy wykorzystać „śmieci” do stworzenia czegoś niezwykłego.

18.02.2017 – Fizyka kontra mity i legendy
Fizyka, mityczna nauka czy oczywiste zależności? Na zajęciach spróbujemy pokazać jak w prosty sposób można wytłumaczyć zachodzące wokół nas zjawiska. Przeprowadzimy ciekawe doświadczenia  i pobawimy się w „pogromców mitów”.

 

Informacje o Nowohuckim Uniwersytecie Dzieci <kliknij> 

zajęcia:

od 05.11.2016 do 13.05.2017, sala 006
sobota, 10:30 - 11:30 dzieci 4-7 lat
sobota, 11:45 - 12:45 dzieci i młodzież 8-13 lat

200 zł - karnet semestralny (9 zajęć)
90 zł - karnet na 4 zajęcia
25 zł - jednorazowa wejściówka

Nowohucki Uniwersytet Dzieci
telefon: 12 644 02 66 wew. 37
e-mail: nud@nck.krakow.pl

podobne zajęcia