12.06.2021

Nowohucki Uniwersytet Dzieci – Wydział Przyrodniczy

Nowohucki Uniwersytet Dzieci – Wydział Przyrodniczy

Od 26 października 2020 r. do odwołania zajęcia ZAWIESZONE.
Komunikat informacyjny z 4.11.2020 r. <kliknij>

Zostań już dziś młodym naukowcem!

Czy wiesz, że nadal nosisz na sobie skóry z dinozaurów?
Sztuczne nici i włókna to nic innego jak produkty z ropy, która powstała z resztek roślinnych i zwierzęcych.

Dlaczego mleko od krowy jest niedobre, a z kartonu smakuje wyśmienicie?
Poznamy świat mikroorganizmów i bakterii.

Czy wiedza ma zapach? – Z tym pytaniem pozostawimy Was (na chwilę obecną) bez odpowiedzi!

Na zajęciach Wydziału Przyrodniczego obalimy wiele mitów. Pokażemy ciekawostki z świata przyrody, chemii i fizyki. Na każdych zajęciach wciągamy dzieci i rodziców do pracy nad ciekawymi doświadczeniami i eksperymentami.

Zajęcia dla dzieci w wieku 4-8 lat.

 

Program warsztatów w sezonie 2020/2021

I semestr:

3 października (sobota)
Uniwersytet XXI w. czyli jak wyglądają nasze zajęcia
Szkolna sala. Smutne ławki i poobijane krzesła. Przy tablicy belfer , który monotonnie czyta z podręcznika. TO NIE U NAS! Tutaj każdy bierze udział w zajęciach. Tworzy własne eksperymenty i może rozmawiać na każdy interesujący go temat.

10 października (sobota)
Wspomnienia z wakacji jako reakcja chemiczna lub proces fizyczny
Wakacje już dawno za nami. Teraz mamy nowe wyzwania i obowiązki. My jednak postanowiliśmy wrócić do tych najmilszych wspomnień i opisać je w sposób chemiczny i fizyczny. Morze w butelce, własny piasek i burza w słoiku, to doświadczenia które nam najbardziej przypominają wakacje.

17 października (sobota)
Kolory chemii, czyli barwniki w życiu codziennym
Czy chemia ma swój kolor? Potrafimy niebieski zamienić w żółty, czerwony a nawet w zielony. Na tych zajęciach dowiecie się jak kolorowy jest świat, który nas otacza, co to jest chromatografia, indygodyna i antocyjany.

24 października (sobota)
Chemiczne Halloween
Dynia z płonącymi i dymiącymi oczami, to nasza specjalność! Samozapłon i magiczny wulkan. Czyli doświadczenia, których nie zobaczycie nigdzie indziej!

7 listopada (sobota)
Ekstrahujemy jesień!
Przyszła jesień. Liście zmieniły kolor. Świat stał się smutniejszy. Ale czy ktoś wie dlaczego? A czy uwierzycie nam, że liście zawsze są czerwone?! Dowiemy się co to są chlorofil i ekstrakcja!

14 listopada (sobota)
Monotlenek diwodoru
Mówi się, że bez niego nie byłoby życia. Podobno człowiek składa się z niego aż w 70%. Cud czy przekleństwo?! Lek czy trucizna?!

21 listopada (sobota)
Planeta Ziemia
Mieszkamy na niej, a ona mieszka wśród innych planet. Ziemię widzimy, Słońce też. Księżyc? Chyba tak, ale czy na pewno i dlaczego? Pory roku, pory dnia, temperatura – dużo pytań i dużo ważnych odpowiedzi.

28 listopada (sobota)
Mieszanina gazów i aerozoli – powietrze
Otacza nas wszędzie. Podobno może być ostre, choć nie da się go złapać do ręki. Jest go dużo, a zarazem mało. Można je ścisnąć, ale nie można rozciągnąć. Kolejne zagadki, które warto by wyjaśnić w trakcie wspólnej burzy mózgów.

5 grudnia (sobota)
Zaskakujące prezenty
Kto był grzeczny, ten dostał prezent od Mikołaja. Niegrzeczni… rózgę! Dlatego na zajęciach wspólne wymyślimy kilka ciekawych i zaskakujących prezentów – dla wszystkich.

12 grudnia (sobota)
Owoce z rodziny rutowatych, czyli dlaczego cytrusy są kwaśne?
Kwaśne lub słodkie. Pomarańczowe lub zielone. Duże i małe. Nie lubią ich balony z powietrzem, lubią za to… żarówki. Postaramy się rozszerzyć naszą wiedzę o cytrusach, ich pochodzeniu, zastosowaniu i nietypowych właściwościach.

19 grudnia (sobota)
Czy widzimy promieniowanie elektromagnetyczne?
„Światło! Światło widzę!” – czyli o tym co widać, dlaczego widać, czego nie widać, a co widać na opak i co robić by było widać jeszcze więcej!

9 stycznia (sobota)
Absorbujemy zimę
Zrobimy własny śnieg i ulepimy bałwana!

16 stycznia (sobota)
Zimno-ciepło
Czym różni się zimno od ciepła każdy wie, ale pewnie nie każdy wie jak można to wykorzystać! Co się kurczy, a co rozszerza pod wpływem temperatury? Na zajęciach poznamy sporo ważnych pojęć i zjawisk fizycznych.

23 stycznia (sobota)
GŁOŚNO-cicho… Decybele!
To będą najcichsze lub… najgłośniejsze zajęcia! Dowiemy się czym jest dźwięk, do czego służy i co zrobić by nam nie szkodził.

30 stycznia (sobota)
Mikrofalówka
Mityczny wynalazek, bardzo popularny w Polsce w latach 90-tych. Bez ognia i bez ciepła potrafi zagrzać jedzenie, a talerz wciąż będzie zimny. Bez zamkniętych drzwiczek lepiej go nie używać. Może być też groźną bronią!

6 lutego (sobota)
Slime’owe masa
Slime’owe szaleństwo dotarło również do nas. Nauczymy Was jak zrobić swojego slima i masę galaktyczną.

 

II semestr:

6 marca (sobota)
Sublimacja zestalonego dwutlenku węgla
Suchy lód. Dużo osób myli go z ciekłym azotem – choć to nie to samo! Na zajęciach wyjaśnimy czym tak naprawdę jest i do czego służy. Oczywiście każdy dostanie też swój kawałek lodu!

13 marca (sobota)
Chemiczny proces spalania
Fizyczno-chemiczny? Fizyczno… bo jak wsadzić palec do środka to boli? Chemiczny… bo czasem brzydko pachnie? Ogień! Dziś nauczymy się jak należy się z nim bezpiecznie obchodzić. No i podpalimy… prowadzącego!

20 marca (sobota)
Coca-cola
Czy Coca-cola to napój, czy może środek do czyszczenia rdzy? Sprawdzimy co można zrobić za pomocą tego popularnego płynu i rozwiejemy kilka mitów powtarzanych przez dorosłych.

27 marca (sobota)
Mity i legendy
Prima aprilis! Czy da się zrobić most z taśmy klejącej? Czy mały człowiek podniesie dorosłego? Czy można połączyć ze sobą książki tak, że nikt nich nie rozerwie?! Prawdziwy miks żartów naukowych!

10 kwietnia (sobota)
Z czym kojarzy nam się wiosna?
Marzec to najwyższy czas na sadzonki i pierwsze kwiaty! Porozmawiamy o świecie budzącym się do życia.

17 kwietnia (sobota)
Chemia wokół nas
Płyn do naczyń. Szampon. Mydło. Soda oczyszczona. Łazienka i kuchnia to istne laboratorium małego chemika! Zobaczymy co da się ze sobą połączyć i jakie będą tego efekty.

24 kwietnia (sobota)
Ziemia
Ogień, woda, powietrze i ziemia, czyli 4 żywioły. Dziś zajmiemy się ostatnim, o którym jeszcze nie mówiliśmy – ziemią. Zrobimy własne kryształy i wulkany. Porozmawiamy o kamieniach i piasku. No i oczywiście o pozostałościach po dinozaurach.

8 maja (sobota)
Świat pod mikroskopem
Świat którego nie znamy. Wiemy, że istnieje, nie wiemy jednak jak wygląda. Dowiemy się co mieszka w kropli wody z kałuży i dlaczego nie należy tej wody pić. Pooglądamy również preparaty pod profesjonalnym laboratoryjnym mikroskopem.

15 maja (sobota)
GMO
Część z nas twierdzi, że to „wielkie zło”. Część, że „przyszłość świata”. Czy banan ma kwiaty, które są zapylane przez owady? Dlaczego w niektórych pomarańczach nie ma pestek? GMO nas otacza, czy może jednak wcale nie jest go tak dużo jak sami myślimy? Czeka nas burza mózgów i dużo nowej wiedzy.

25 maja (sobota)
Glutkowe eksperymenty
Wiemy jak dzieci uwielbiają zabawę z glutkami. My też! Dlatego robimy je jeszcze raz. Dla tych, którzy przegapili poprzednie glutowanie i dla tych którzy ponownie chcą się z nami pobawić.

29 maja (sobota)
Dzień dziecka
Niespodzianka dla całej rodziny! Zapraszamy wszystkich: Rodziców, Dziadków, Rodzeństwo – do wspólnej zabawy. Jeżeli pogoda pozwoli to poszalejemy również przed budynkiem!

12 czerwca (sobota)
Koncert życzeń
Jak co roku na ostatnich zajęciach wykonamy ulubione Wasze doświadczenia. Czy to będzie tęcza w próbówce czy ciecz nienewtonowska? To już od Was zależy.

 

 

Informacje o Nowohuckim Uniwersytecie Dzieci <kliknij> 

Izabela Rynduch, Bartłomiej Rynduch

zajęcia:

od 03.10.2020 do 12.06.2021, sala 006
sobota, 10:30 - 11:30

100 zł - karnet miesięczny
30 zł - jednorazowa wejściówka

Dział Edukacji
telefon: 12 644 02 66 wew. 37
e-mail: edukacja@nck.krakow.pl

podobne zajęcia