20.06.2020

Nowohucki Uniwersytet Dzieci – Wydział Przyrodniczy

Nowohucki Uniwersytet Dzieci – Wydział Przyrodniczy

Od 12 marca 2020 r. do ODWOŁANIA zajęcia ZAWIESZONE.
Komunikat informacyjny z 23.03.2020 r. <kliknij>

Zostań już dziś młodym naukowcem!

Czy wiesz, że nadal nosisz na sobie skóry z dinozaurów?
Sztuczne nici i włókna to nic innego jak produkty z ropy, która powstała z resztek roślinnych i zwierzęcych.

Dlaczego mleko od krowy jest niedobre, a z kartonu smakuje wyśmienicie?
Poznamy świat mikroorganizmów i bakterii.

Czy wiedza ma zapach? – Z tym pytaniem pozostawimy Was (na chwilę obecną) bez odpowiedzi!

Na zajęciach Wydziału Przyrodniczego obalimy wiele mitów. Pokażemy ciekawostki z świata przyrody, chemii i fizyki. Na każdych zajęciach wciągamy dzieci i rodziców do pracy nad ciekawymi doświadczeniami i eksperymentami.

 

Program warsztatów w sezonie 2019/2020

I semestr:

5 października (sobota)
Uniwersytet XXI w. czyli jak wyglądają nasze zajęcia
Szkolna sala. Smutne ławki i poobijane krzesła. Przy tablicy belfer , który monotonnie czyta z podręcznika. TO NIE U NAS! Tutaj każdy bierze udział w zajęciach. Tworzy własne eksperymenty i może rozmawiać na każdy interesujący go temat.

12 października (sobota)
Wspomnienia z wakacji jako reakcja chemiczna lub proces fizyczny
Wakacje już dawno za nami. Teraz mamy nowe wyzwania i obowiązki. My jednak postanowiliśmy wrócić do tych najmilszych wspomnień i opisać je w sposób chemiczny i fizyczny. Morze w butelce, własny piasek i burza w słoiku, to doświadczenia które nam najbardziej przypominają wakacje.

19 października (sobota) – ZAJĘCIA ODWOŁANE
Kolory chemii, czyli barwniki w życiu codziennym
Czy chemia ma swój kolor? Potrafimy niebieski zamienić w żółty, czerwony a nawet w zielony. Na tych zajęciach dowiecie się jak kolorowy jest świat, który nas otacza, co to jest chromatografia, indygodyna i antocyjany.

26 października (sobota)
Chemiczne Halloween
Dynia z płonącymi i dymiącymi oczami, to nasza specjalność! Samozapłon i magiczny wulkan. Czyli doświadczenia, których nie zobaczycie nigdzie indziej!

9 listopada (sobota)
Ekstrahujemy jesień!
Przyszła jesień. Liście zmieniły kolor. Świat stał się smutniejszy. Ale czy ktoś wie dlaczego? A czy uwierzycie nam, że liście zawsze są czerwone?! Dowiemy się co to są chlorofil i ekstrakcja!

16 listopada (sobota)
Monotlenek diwodoru
Mówi się, że bez niego nie byłoby życia. Podobno człowiek składa się z niego aż w 70%. Cud czy przekleństwo?! Lek czy trucizna?!

23 listopada (sobota)
Planeta Ziemia
Mieszkamy na niej, a ona mieszka wśród innych planet. Ziemię widzimy, Słońce też. Księżyc? Chyba tak, ale czy na pewno i dlaczego? Pory roku, pory dnia, temperatura – dużo pytań i dużo ważnych odpowiedzi.

30 listopada (sobota)
Mieszanina gazów i aerozoli – powietrze
Otacza nas wszędzie. Podobno może być ostre, choć nie da się go złapać do ręki. Jest go dużo, a zarazem mało. Można je ścisnąć, ale nie można rozciągnąć. Kolejne zagadki, które warto by wyjaśnić w trakcie wspólnej burzy mózgów.

7 grudnia (sobota)
Zaskakujące prezenty
Kto był grzeczny, ten dostał prezent od Mikołaja. Niegrzeczni… rózgę! Dlatego na zajęciach wspólne wymyślimy kilka ciekawych i zaskakujących prezentów – dla wszystkich.

14 grudnia (sobota)
Dlaczego cytrusy są kwaśne?
Kwaśne lub słodkie. Pomarańczowe lub zielone. Duże i małe. Nie lubią ich balony z powietrzem, lubią za to… żarówki. Postaramy się rozszerzyć naszą wiedzę o cytrusach, ich pochodzeniu, zastosowaniu i nietypowych właściwościach.

21 grudnia (sobota)
Czy widzimy promieniowanie elektromagnetyczne?
„Światło! Światło widzę!” – czyli o tym co widać, dlaczego widać, czego nie widać, a co widać na opak i co robić by było widać jeszcze więcej!

4 stycznia (sobota)
Absorbujemy zimę
Zrobimy własny śnieg i ulepimy bałwana!

11 stycznia (sobota) – ZAJĘCIA ODWOŁANE
Zimno-ciepło
Czym różni się zimno od ciepła każdy wie, ale pewnie nie każdy wie jak można to wykorzystać! Co się kurczy, a co rozszerza pod wpływem temperatury? Na zajęciach poznamy sporo ważnych pojęć i zjawisk fizycznych.

18 stycznia (sobota)
GŁOŚNO-cicho… Decybele!
To będą najcichsze lub… najgłośniejsze zajęcia! Dowiemy się czym jest dźwięk, do czego służy i co zrobić by nam nie szkodził.

25 stycznia (sobota)
Glutki
Glutkowe szaleństwo dotarło również do nas. Nauczymy Was jak zrobić swojego gluta, slima i masę galaktyczną.

 

II semestr:

15 lutego (sobota)
Sublimacja zestalonego dwutlenku węgla
Suchy lód. Dużo osób myli go z ciekłym azotem – choć to nie to samo! Na zajęciach wyjaśnimy czym tak naprawdę jest i do czego służy. Oczywiście każdy dostanie też swój kawałek lodu!

22 lutego (sobota)
Chemiczny proces spalania
Fizyczno-chemiczny? Fizyczno… bo jak wsadzić palec do środka to boli? Chemiczny… bo czasem brzydko pachnie? Ogień! Dziś nauczymy się jak należy się z nim bezpiecznie obchodzić. No i podpalimy… prowadzącego!

29 lutego (sobota)
Coca-cola
Czy Coca-cola to napój, czy może środek do czyszczenia rdzy? Sprawdzimy co można zrobić za pomocą tego popularnego płynu i rozwiejemy kilka mitów powtarzanych przez dorosłych.

7 marca (sobota)
Mikrofalówka
Mityczny wynalazek, bardzo popularny w Polsce w latach 90-tych. Bez ognia i bez ciepła potrafi zagrzać jedzenie, a talerz wciąż będzie zimny. Bez zamkniętych drzwiczek lepiej go nie używać. Może być też groźną bronią!

14 marca (sobota)
Z czym kojarzy nam się wiosna?
Marzec to najwyższy czas na sadzonki i pierwsze kwiaty!

21 marca (sobota)
Chemia wokół nas
Płyn do naczyń. Szampon. Mydło. Soda oczyszczona. Łazienka i kuchnia to istne laboratorium małego chemika! Zobaczymy co da się ze sobą połączyć i jakie będą tego efekty.

28 marca (sobota)
Ziemia
Ogień, woda, powietrze i ziemia, czyli 4 żywioły. Dziś zajmiemy się ostatnim, o którym jeszcze nie mówiliśmy – ziemią. Zrobimy własne kryształy i wulkany. Porozmawiamy o kamieniach i piasku. No i oczywiście o pozostałościach po dinozaurach.

4 kwietnia (sobota)
Mity i legendy
Prima aprilis! Czy da się zrobić most z taśmy klejącej? Czy mały człowiek podniesie dorosłego? Prawdziwy miks żartów naukowych!

18 kwietnia (sobota)
Świat pod mikroskopem
Świat którego nie znamy. Wiemy, że istnieje, nie wiemy jednak jak wygląda. Dowiemy się co mieszka w kropli wody z kałuży i dlaczego nie należy tej wody pić. Pooglądamy również preparaty pod profesjonalnym laboratoryjnym mikroskopem.

25 kwietnia (sobota)
GMO
Część z nas twierdzi, że to „wielkie zło”. Część, że „przyszłość świata”. Czy banan ma kwiaty, które są zapylane przez owady? Dlaczego w niektórych pomarańczach nie ma pestek? GMO nas otacza, czy może jednak wcale nie jest go tak dużo jak sami myślimy? Czeka nas burza mózgów i dużo nowej wiedzy.

9 maja (sobota)
Ekologia
Żółty. Niebieski. Zielony. A może biały? Do jakiego śmietnika wrzucić skórkę od banana?! Nie tylko dowiemy się wielu informacji przydatnych w życiu codziennym, ale także spróbujemy zrobić zabawki z surowców wtórnych.

16 maja (sobota)
Glutkowe eksperymenty
Wiemy jak dzieci uwielbiają zabawę z glutkami. My też! Dlatego robimy je jeszcze raz. Dla tych, którzy przegapili poprzednie glutowanie i dla tych którzy ponownie chcą się z nami pobawić.

23 maja (sobota)
Koncert życzeń
Jak co roku na ostatnich zajęciach wykonamy ulubione Wasze doświadczenia. Czy to będzie tęcza w próbówce czy ciecz nienewtonowska? To już od Was zależy.

30 maja (sobota)
Dzień dziecka
Niespodzianka dla całej rodziny! Zapraszamy wszystkich: Rodziców, Dziadków, Rodzeństwo – do wspólnej zabawy. Jeżeli pogoda pozwoli to poszalejemy również przed budynkiem!

 

Informacje o Nowohuckim Uniwersytecie Dzieci <kliknij> 

zajęcia:

od 05.10.2019 do 20.06.2020, sala 006
sobota, 10:30 - 11:30 dzieci 5-7 lat

90 zł - karnet na 4 zajęcia
30 zł - jednorazowa wejściówka

Dział Edukacji
telefon: 12 644 02 66 wew. 37
e-mail: edukacja@nck.krakow.pl

podobne zajęcia