Breakdance zrodził się na nowojorskim Bronksie w latach 70. XX wieku. Od samego początku jednym z integralnych elementów tej kultury tanecznej były bitwy (na polskim podwórku nazywane po prostu „batelkami” lub „kontestami”), podczas których dwóch tancerzy (lub dwie ekipy) stają naprzeciw siebie i prezentują swoje umiejętności, starając się w ten sposób pokonać przeciwnika. Ważna jest nie tylko technika, ale także własny styl. Jednym z charakterystycznych elementów jest również specyficzna gestykulacja, która ma na celu sprowokowanie rywala, a czasem nawet prześmianie go. Najważniejsza zasada jednak jest taka, że nie wolno dotknąć przeciwnika, a walka rozgrywa się tylko i wyłącznie na płaszczyźnie zderzenia własnych umiejętności tanecznych.

NH Masters to cykliczne wydarzenie, które prezentuje kulturę breakingu. Rok rocznie do Krakowa zjeżdżają tancerze z całej Polski, aby zaprezentować swoje umiejętności i powalczyć o nagrody pieniężne. Konkurs ma charakter solowych bitw i odbywa się w dwóch kategoriach: dzieci (do 15 lat) i dorośli (powyżej 15. roku życia). Obowiązuje system pucharowy – przegrany odpada, a wygrany przechodzi do następnego etapu.

NH Masters to ogromna dawka emocji – zarówno dla tancerzy, jak i kibicującej im publiczności!

A tak o NH Masters mówi jego pomysłodawca Dawid Dec „Decó”, jeden z najbardziej znanych krakowskich b-boyów, laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, założyciel zespołu Szpilersi:

„Bitwy wyglądają spektakularnie, bo można się aktorsko uruchomić. Zasada jest taka, że podczas tańca nie można dotykać przeciwnika. Nie boję się za bardzo, że ktoś mnie walnie w łeb czy zrobi coś innego, kiedy się wkurzy. Taka zasada jest. Zdarzają się różne historie, ale na tym to polega. Żeby wygrać z przeciwnikiem, trzeba wykonać coś lepszego. Pokazać co on zrobił i dołożyć coś do tego od siebie.”

Konkursowi towarzyszą:

MUZYKA
Break dance nierozerwalnie łączy się z rytmiczną muzyką, która czerpie z takich gatunków jak funk, soul, hip-hop, a nawet electro. W trakcie konkursu tancerzom towarzyszy muzyka miksowana na żywo. Zdarzają się też spontaniczne koncerty hip-hopowe.

WARSZTATY
Zajęcia praktyczne odbywają się pod okiem utytułowanych tancerzy, którzy dzielą się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem.

GRAFFFITI JAM
Artystyczny happening, podczas którego główną bohaterką jest sztuka uliczna, powstająca na oczach widzów na ścianach Nowohuckiego Centrum Kultury. 

EDYCJA 2023:
https://nck.krakow.pl/nowa-huta-masters-2023/