Dziecięcy Zespół Góralski „Mali Hamernicy”

Dziecięcy Zespół Góralski „MALI HAMERNICY”
Dziecięcy Zespół Góralski „MALI HAMERNICY” powstał w 1984 roku, działa w ramach Nowohuckiego Centrum Kultury, a jego członkami są dzieci i młodzież w wieku od 5 do 15 lat w różny sposób spowinowacone z rodami góralskimi. Zespół ma w swoim repertuarze wiele programów artystycznych prezentujących w autentycznej formie folklor Skalnego Podhala: „Nad potokiem”, „Mali kolędnicy”, „Pasenie gęsi”, „Zabawiacka”, „Majowe kwiotecki”, „Polak papieżem”, „Mała szopka”, „Na naskom nucicke”, „Jasełka góralskie”.
„MALI HAMERNICY” są wielokrotnym laureatem krajowych festiwali folklorystycznych organizowanych w Krakowie, Żywcu, Bukowinie Tatrzańskiej, Poroninie, Rabce, Stalowej Woli, Przemyślu. Zespół ponad trzydzieści razy występował poza granicami Polski. Koncertował w Bułgarii, Niemczech, Estonii, Rosji, Serbii, Watykanie, Grecji, na Słowacji, Węgrzech i wielu innych krajach, gdzie również zdobywał uznanie widzów i jurorów. Do tej pory dał ponad 750 koncertów.
„MALI HAMERNICY” koncertują również charytatywnie w domach opieki społecznej, domach dziecka oraz na rzecz swoich rówieśników w ramach programu „Trza mieć serce”. Zespół zapoczątkował akcję pomocy dzieciom z wrodzonymi wadami serca, propagując jednocześnie własny apel – „Folklor-Przyroda-Ekologia” zmierzający do powierzenia dzieciom opieki nad ogródkami i zieleńcami. Realizuje „Lekcje z folklorem”, a ponadto bierze udział w okolicznościowych uroczystościach i wydarzeniach organizowanych w NCK, takich jak: Dzień Matki, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Dziecka, Dzieci Dzieciom, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Zespół został wyróżniony m. in.: „Medalem Pomocnej Dłoni”, medalem festiwalu „Papieża nam Polska dała”, medalem 10-lecia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, odznaczeniem Honoris Gratia, medalem „Moja Nowa Huta” oraz Medalem Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zębie.
Grupa wielokrotnie brała udział w radiowych i telewizyjnych programach realizowanych w trakcie krajowych i zagranicznych koncertów, posiada również bogatą dokumentację własnych działań artystycznych.
Więcej informacji: www.nck.krakow.pl/zespol-goralski-hamernik <kliknij>
Wizyta w Watykanie:
Galeria zdjęć:
Anna i Kazimierz Lassakowie
Założyciele zespołu – Zasłużeni Działacze Kultury
Swoją działalność społeczno-artystyczną rozpoczęła w 1964 r., kiedy to wstąpiła do Międzyuczelnianego Zespołu Góralskiego „Hyrni” w Krakowie. Wiele wysiłku włożyła w połączenie dwóch Studenckich Zespołów Góralskich „Hyrni” i „Regle” w jeden potężny Zespół „Skalni”, gdzie do końca 1978 r. była aktywnym członkiem zespołu i uczyła społecznie tańczyć i śpiewać nowo wstępujących. Na początku 1979 r., wspólnie z mężem założyła Zespół Góralski „Hamernik”, a w 1984 r. Dziecięcy Zespół Góralski „Mali Hamernicy”. W latach 1974 r. do 1976 r. zakłada i prowadzi Szkolny Zespół Regionalny „Skołka” w Starem Bystrem, w 1982 r. do 1984 r. reaktywuje i prowadzi Zespół „Na Dawną Nutę”, w Kocmyrzowie-Luborzycy, w latach 1984-1986 zakłada i prowadzi Zespół Regionalny „Mogilanie” w Mogilanach. Zrealizowała krótkie programy artystyczne dla zespołów: „Ziemia Cieszyńska” z Cieszyna, „Grześ” z Puław, „Pruszkowiacy” z Pruszkowa, „Ziemia Lubelska” z Lublina, „Krakowiacy Ziemi Brzeskiej” z Brzeska, „Młody Toruń” z Torunia, „Nowa Ruda” z Nowej Rudy, „Hardzi” z Łętowni, „Krakowiacy” z Krakowa, „Lechowia” Canada. W zespołach tych uczy gwary, śpiewu, tańca, przybliża folklor, dzieciom, młodzieży i dorosłym udzielając fachowej pomocy.
- Anna Lassak
Urodził się 18 grudnia 1945 roku w Zębie koło Zakopanego. Tam spędził dzieciństwo i lata szkoły podstawowej i średniej. W tym czasie interesował się sportem a szczególnie skokami narciarskimi. Był zawodnikiem AZS Zakopane. Miłość do rodzinnego folkloru wpajało mu starsze rodzeństwo w szczególności brat Staszek, który tańczył już w Szkolnym Zespole w Zębie, a później studiując w Krakowie na AGH tańczył i śpiewał w Zespole „HYRNI”. Kazimierz również poszedł w jego ślady tańcząc i śpiewając w szkolnej grupie góralskiej, a od roku 1964 w Zespole Góralskim „BUDORZE”. W 1965 roku wstąpił do zawiązującego się Zespołu im. „BARTUSIA OBROCHTY”. Po ukończeniu Technikum Budowlanego w Zakopanem w 1966 roku podjął pracę w Krakowie i tu zaczął tańczyć w Studenckim Zespole „REGLE". Z końcem 1967 roku Zespoły „REGLE” i „HYRNI” utraciły wiele swoich członków, czynił wtedy starania o połączenie tych dwóch zespołów w jeden. Jego marzenia spełniły się. Nowopowstały zespół przyjął nazwę Międzyuczelniany Zespół Góralski „SKALNI”, przejmując historię, tradycję i majątek połączonych zespołów. Przez jakiś czas był społecznym kierownikiem organizacyjnym tego Zespołu a później działaczem Rady Zespołu, prowadząc i odpowiadając za taniec chłopców. Tak było do końca 1978 roku. Ponieważ Zespół „SKALNI" skupiał w swoich szeregach tylko młodzież studiującą, powstała nowa myśl utworzenia takiego zespołu, w którym doszłoby do spotkania wszystkich górali przebywających w Krakowie. Plany urzeczywistniły się i powstał Zespół Góralski który przyjął nazwę „HAMERNIK”. Patronat nad Zespołem przyjął Zakładowy Dom Kultury Kombinatu Metalurgicznego Huty im. Lenina. Próbą w dniu 19 stycznia zaczęła się historia „HAMERNIKA". We wrześniu 1984 roku Kazimierz Lassak wraz z żoną Anną założył Dziecięcy Zespół Góralski „MALI HAMERNICY". W latach 1974-1976 zakłada i prowadzi Szkolny Zespół Góralski „SKOLKA” w Starem Bystrem, w 1982 roku reaktywuje i do 1984 roku prowadzi Zespół „NA DAWNĄ NUTĘ” w Kocmyrzowie-Luborzycy. W latach 1984-1986 zakłada i prowadzi Zespół Regionalny „MOGILANY” w Mogilanach. Praca w zespołach to jego najbardziej satysfakcjonujące zajęcie. Równocześnie pracuje zawodowo w krakowskich Przedsiębiorstwach Budowlanych, a w międzyczasie studiuje. W 1973 roku uzyskał dyplom inżyniera, a w 1977 roku dyplom magistra Melioracji Wodnych Akademii Rolniczej w Krakowie. Podwyższa swoje kwalifikacje choreograficzne uczestnicząc z zespołami i indywidualnie w konkursach i przeglądach regionalnych oraz na kursach i szkoleniach. Posiada od 1980 roku uprawnienia instruktora kat. „S”. Od roku 1967 jest członkiem Związku Podhalan w Krakowie, pełni różne funkcje w Zarządzie, prezesując przez pięć lat temu Oddziałowi. Od 1982 roku działa w Ogólnopolskiej Radzie Ludowych Zespołów Artystycznych ZMW. Od 1986 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Od 1992 roku członek Sekcji Polskiej CIOFF. Z tego okresu działalności społecznej posiada wiele dyplomów, wyróżnień, nagród i odznaczeń.
- Kazimierz Lassak
zajęcia:
od 04.09.2023 do 24.06.2024, sala 208
poniedziałek, 17:00 - 19:00
od 06.09.2023 do 26.06.2024, sala 206
środa, 17:00 - 19:00
od 04.09.2023 do 26.06.2024, sala 208 / sala 206
poniedziałek, środa, 16:00 - 17:00 grupa naborowa
300 zł - opłata semestralna
150 zł - opłata miesięczna
Dział Artystyczny
telefon: 12 644 02 66 wew. 10
e-mail: artystyczny@nck.krakow.pl, hamernik@nck.krakow.pl