27/05/2022

Scena NCK. Od czerwca do grudnia

Scena NCK. Od czerwca do grudnia

Repertuar na najbliższe siedem miesięcy jest jak zwykle różnorodny. Zapraszamy na koncerty – piosenki Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego wykona zespół Raz Dwa Trzy, nieznane teksty Kory wyśpiewa Natalia Przybysz, a sekrety Marilyn Monroe śpiewająco zdradzi Sonia Bohosiewicz. Dodatkowo czekają nas: jubileuszowy występ Aleksandra Łodzia-Kobylińskiego „Makino”, jazzowe standardy z okresu XX-lecia międzywojennego w wykonaniu Jazz Bandu Młynarski-Masecki, najpiękniejsze polskie miłosne przeboje ostatnich lat i medytacyjne utwory Sarsy. Z premierowymi koncertami przyjadą Kaśka Sochacka, Mioush i zespół Mikromusic. O dobry humor widzów zadbają: Piotr Bałtroczyk, Rafał Rutkowski, Kabaret Skeczów Męczących i Smile. Tradycyjnie proponujemy też klasyczne spektakle baletowe i nietradycyjnie teatralny jubileusz kultowego spektaklu „Kwartet”.

 

Scena NCK dla dorosłych:

1 czerwca (środa), g. 18.00, Scena NCK
WIELKI JUBILEUSZ MAKINO
Aleksander Łodzia-Kobyliński „Makino” to niezmiernie barwna postać krakowskiej estrady, pieśniarz i gitarzysta, król muzyki podwórkowej. Jest założycielem i liderem kapeli Andrusy kultywującej miejski folklor Krakowa. Zespół ma na koncie ponad 6000 koncertów na trzech kontynentach, był wielokrotnie nagradzany na najważniejszych przeglądach i festiwalach kapel i orkiestr podwórkowych. W koncercie gościnie udział wezmą: Andrzej i Jacek Zielińscy, Prasłowianki, Monika Biderman, Paulina Bisztyga, Ryszard Brączek, Mieczysław Czuma, Lidia Jazgar, Piotr Karzełek, Leszek Mazan, Magdalena Michniak, Katarzyna Siwiec, Jan Wojdak, Łukasz Żmuda i inni…
<czytaj więcej, kup bilet – kliknij>

3 czerwca (piątek), g. 19.00, Scena NCK
RAFAŁ RUTKOWSKI „Śmiejmy się Bracia i Siostry”
Najnowszy stand-up comedy Rafała Rutkowskiego, w którym satyryk, z perspektywy dojrzałego mężczyzny, komentuje absurdy i głupotę współczesnego świata, social mediów, kulturę i politykę w naszym kraju.
<czytaj więcej, kup bilet – kliknij>

25 września (niedziela), g. 16.00 i 19.00, Scena NCK
KABARET SKECZÓW MĘCZĄCYCH „Polska misja komiczna”
Polska misja komiczna została powołana do eksploracji najodleglejszych zakątków duszy Polaka. Bo to jacy jesteśmy to istny kosmos. Ponieważ wszystko najlepiej obserwuje się z dystansu, KSM pomoże widzom unieść się ciut nad Ziemię i z takiej perspektywy śmiać się, dziwić, czasem oburzać.
<czytaj więcej, kup bilet – kliknij>

1 października (sobota), g. 19.00, Scena NCK
JAZZ BAND MŁYNARSKI-MASECKI
Jan Emil Młynarski i Marcin Masecki powołali do życia zespół odwołujący się do tradycji polskich orkiestr jazzowych okresu międzywojennego. Usłyszymy utwory swingowe, nie zabraknie też kilku wyjątkowych tang, z których autorstwa polscy kompozytorzy znani byli na całym świecie. Całe przedsięwzięcie skupione jest wokół Adama Astona – przedwojennego polskiego śpiewaka rozrywkowego oraz Henryka Warsa – pianisty i kompozytora. Aranżacje Maseckiego i głos Młynarskiego nadają utworom nową jakość, czyniąc tę muzykę aktualną, skłaniającą zarówno do tańca jak i wzruszeń.
<czytaj więcej, kup bilet – kliknij>

13 października (czwartek), g. 19.00, Scena NCK
PIOTR BAŁTROCZYK
Kabareciarz i konferansjer, dziennikarz, satyryk, poeta, prezenter telewizyjny i radiowy. Stand-uper, który uporczywie twierdzi, że nie ma nic do powiedzenia. Pełną humoru sztukę słowa opanował w sposób perfekcyjny. Każdy występ Bałtroczyka to czas wypełniony inteligentną zabawą i humorem na wysokim poziomie. Ma świetny kontakt z publicznością, którą zawsze obdarza ogromną dawką pozytywnej energii.

14 października (piątek), 19.00, Scena NCK
MIKROMUSIC – premiera nowej płyty
Polski zespół grający muzykę określaną jako avant pop lub art pop. W ich twórczości słychać inspiracje słowiańskim folkiem, jazzem, rockiem i elektroniką. Grali na najważniejszych polskich festiwalach i koncertowali za granicą m.in. w Japonii, Irlandii, Litwie. Zespół w 2020 r. został uhonorowany Fryderykiem w kategorii „Muzyka Poetycka”.

15 października (sobota), g. 17.00, Scena NCK
KWARTET DLA CZTERECH AKTORÓW – pięćdziesięciolecie spektaklu
Kultowa sztuka, w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, opowiada historię czterech aktorów poszukujących sensu życia, teatru i sztuki jako takiej. Na oczach widzów tekst autorstwa Bogusława Schaeffera i ledwie zarysowana sytuacja dramatyczna stają się pretekstem dla fascynujących improwizacji znakomitych artystów. Wybitne aktorstwo, atmosfera „półprywatności”, zmienność konwencji, zaskakujące widza niespodzianki – to wszystko składa się na oryginalne i dowcipne widowisko.
obsada: Andrzej Grabowski, Jan Frycz, Jan Peszek, Mikołaj Grabowski
<czytaj więcej, kup bilet – kliknij>

22 października (sobota), g. 19.00, Scena NCK
NATALIA PRZYBYSZ „Zaczynam się od miłości” – w hołdzie dla Kory
Usłyszymy utwory z najnowszej płyty artystki. Zaczynam się od miłości zawiera nieznane dotąd teksty Kory z muzyką skomponowaną przez Natalię Przybysz oraz jej zespół: Jurka Zagórskiego, Mateusza Waśkiewicza, Pata Stawińskiego i Kubę Staruszkiewicza. To wielka odpowiedzialność wziąć na warsztat teksty Kory. Słowa traktowałam jak perły z dna morza. Starałam się nie brać więcej niż było konieczne. Poezja Kory z precyzją akupunktury dotykała często rdzenia mojej emocjonalnej konstrukcji. Wiem, że nie jestem jedyną jej pacjentką, mam nadzieję, że moje melodie pomogą mocniej działać tej medycynie. – Natalia Przybysz.
<czytaj więcej, kup bilet – kliknij>

23 października (niedziela), g. 19.00, Scena NCK
SARSA „Runostany”
Ten album to etap swoistej medytacji w moim rozwoju artystycznym, czyli czas kiedy postanowiłam skupić się na swoim wnętrzu i na tym jak odczuwam otoczenie, czego potrzebuje. Zmysły i głos wewnętrzny to najlepsze wskazówki w drodze do spełnienia.– Sarsa
Runostany to nie tylko koncert ale też spotkanie pełne niespodzianek, działające na każdy z pięciu ludzkich zmysłów. Zapraszamy do leśnego świata Sarsy.
<czytaj więcej, kup bilet – kliknij>

26 października (środa), g. 19.00, Scena NCK
Narodowy Balet Ukrainy VIRSKY
Zespół już w chwili swego powstania w 1937 r. wzbudzał olbrzymie emocje wśród widzów – nie tylko za sprawą artystycznej awangardy, pełnych kolorytu i dynamiki wizjonerskich pomysłów, ale przede wszystkim z powodu perfekcjonizmu na najwyższym poziomie. Wspaniałe choreografie ludowych tańców w niezwykły sposób oddają tradycję i piękno Ukrainy – to połączenie folkloru ze współczesnością i akrobatyki z tańcem klasycznym.
Przekażmy walczącej Ukrainie, także poprzez udział w tym wydarzeniu artystycznym, poparcie i solidarność.
<czytaj więcej, kup bilet – kliknij>

29 października (sobota), g. 16.00 i 19.00, Scena NCK
KABARET SMILE – nowy program
Czeka nas duża dawka dobrej zabawy! Kabaret Smile przez 19 lat istnienia przyzwyczaił widzów do poziomu żartu, który trafia w gust większości miłośników polskiego kabaretu. Dodatkowa podczas występu panuje ciepła, rodzinna atmosfera przesycona radosnym optymizmem. Tym razem nie będzie inaczej. Andrzej Mierzejewski, Paweł Szwajgier i Michał Kincel zadbają o to na serio.

18 listopada (piątek), g. 19.00, Scena NCK
RAZ DWA TRZY „Człowiek czasami serce otworzy”
Koncert złożony z piosenek Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego nie ma służyć porównaniu ich talentów. To żywe, muzyczne zestawienie odmiennego podejścia do uczuciowych zmagań podejmowanych przez bohaterów tych małych dzieł sztuki. Zespół Raz Dwa Trzy przez ponad 30 lat grając tysiące koncertów – od małych klubów po wielkie sale koncertowe – zbudował szczególną więź ze słuchaczami. Ma swój własny, rozpoznawalny muzyczno-literacki język i w niedościgniony sposób interpretuje piosenki Osieckiej i Młynarskiego.
<czytaj więcej, kup bilet – kliknij>

19 listopada (sobota), g. 18.00, Scena NCK
ANDRZEJ KRZYWY & MACIEJ MIECZNIKOWSKI  „Najpiękniejsze polskie miłosne przeboje” 
Muzycy wykonają najbardziej znane miłosne przeboje zespołu De mono: Kochać inaczej, Zostańmy sami, Ostatni pocałunek, Lubię wracać tam gdzie byłem – Zbigniewa Wodeckiego Historia jednej znajomości – Czerwonych Gitar oraz wiele innych znanych hitów.
Artystom na scenie będzie towarzyszył zespół w składzie: Paweł Mazur, Paweł Maurycy, Jerzy Drobot,  Kamil Patulski, Dawid Pikul, Milena Łącka.

25 i 26 listopada (piątek i sobota), Scena NCK
KAŚKA SOCHACKA – premiera  nowej płyty
Kaśka Sochacka – drobna blondynka z twardym kręgosłupem i niskim zachrypniętym głosem – na polskiej scenie muzycznej zadebiutowała w 2010 roku, a szerszej publiczności dała się poznać w programie Mam Talent. W tym roku została nominowana w czterech kategoriach do Fryderyków.
Artystka zdobyła już sobie sporą rzeszę wiernych fanów, oczekujących na każdą jej nową piosenkę.

27 listopada (niedziela), g. 17.00, Scena NCK
SONIA BOHOSIEWICZ „10 sekretów Marilyn Monroe”
Oczywiście wiadomo, że była najsłynniejszą blondynką świata, symbolem seksu i najjaśniejszą z hollywoodzkich gwiazd, ale wiele związanych z nią historii okrytych jest tajemnicą. Sonia Bohosiewicz niektóre z nich odkryje – wyśpiewa je i opowie o nich. Usłyszymy utwory Marilyn Monroe, Elli Fitzgerald, Franka Sinatry. Na scenie wystąpi zespół w składzie: Fabian Włodarek, Michał Walczak, Piotr Górka, Frank Parker.
<czytaj więcej, kup bilet – kliknij>

10 grudnia (sobota), g. 20.00 Scena NCK
MIUOSH AKUSTYCZNIE III. „Przyjdź do mnie”
Trzecia część akustycznego projektu Miuosha, który od 2016 roku skupia na jednej scenie muzyków FDG. Orkiestry, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz gości specjalnych. Projekt muzycznie czerpie z ostatnich dokonań autorskich katowickiego muzyka i rapera, który śmiało sięga w kierunku nieoczywistych rozwiązań muzycznych, a na scenę często zaprasza nieoczywistych gości, często kojarzonych z zupełnie inną muzyką. 
skład muzyczny: Miuosh, Robert Zając, Tomasz Dąbrowski, Oskar Ludziak, Jacek Szczypiński, Marta Fedyniszyn, Joanna Smajdor, Mateusz Konieczny
<czytaj więcej, kup bilet – kliknij>

11 grudnia (niedziela), g. 12.00, Scena NCK
ROYAL LVIV BALLET „Śpiąca królewna”
W pałacu królewskim trwa uroczystość chrzcin królewny Aurory. Dobre wróżki kolejno obdarzają maleństwo darami wesołości, wdzięku, delikatności. Podczas gdy najważniejsza z nich – Wróżka Bzu –składa swój dar, do pałacu wdziera się zła czarownica Carabosse. Rozzłoszczona brakiem zaproszenia na uroczystość rzuca na dziecko klątwę. Piękne kostiumy, widowiskowa scenografia, a przede wszystkim perfekcja wykonawców sprawiają, że ten klasyczny balet zachwyca nawet najbardziej wymagających widzów.
<czytaj więcej, kup bilet – kliknij>

11 grudnia (niedziela), g. 17.00, Scena NCK
ROYAL LVIV BALLET „Jezioro łabędzie”
Ponadczasowa historia miłosna o księżniczce zaklętej w łabędzia, opowiada o prawdach uniwersalnych: ludzkich namiętnościach, walce dobra ze złem, zdradzie, bólu, ale przede wszystkim o potędze miłości. Bajkowa opowieść połączona z niezwykłą muzyką Piotra Czajkowskiego skomponowaną do libretta Władimira Biegiczewa i Wasilija Gelcera wprowadzą widzów w piękny, magiczny świat baletu klasycznego. Czy miłość wygra ze złem i nadprzyrodzonymi mocami? Czy walka o marzenia ma sens? Czy dążenie do celu jest ważniejsze niż jego osiągnięcie? Na te pytania odpowiada sobie widownia przeniesiona w baśniowy świat, mający zaskakująco wiele wspólnego z tym, w którym żyjemy.
<czytaj więcej, kup bilet – kliknij>

 

Scena NCK dla dzieci:

11 czerwca (sobota), g. 11.00, sala kameralna 203
IRIS I TĘCZOWE DRZEWO – Teatr Figurki
Życie tęczowych elfów jest wspaniałe. Mieszkają sobie na tęczowym drzewie, zajmują się zbieraniem kolorów dla tęczy, pięknymi strojami i muzyką. Wszyscy by tak chcieli. Wszyscy z wyjątkiem Iris. Ją bardziej interesują dźwięki dochodzące z ciemnej dziupli i szeroki świat. Któregoś dnia drzewo zaczyna tracić kolory…
<czytaj więcej, kup bilet – kliknij>

12 czerwca (niedziela), g. 11.00 i 12.30, sala C3
CO W TRAWIE PISZCZY – Teatr Figurki
Ta historia nie dzieje się ani dawno, dawno, temu, ani za siedmioma górami i siedmioma morzami. Ta historia dzieje się tuż za drzwiami naszych domów. Mały ślimak wykluwa się z jajka, gąsienica właśnie zamyka się w kokonie, a mała żabka zaraz zrobi pierwszy skok. W tym spektaklu nie będzie wielkich przygód ani strasznych katastrof. Za to zobaczycie tutaj małą mrówkę, dźwigająca zdecydowanie zbyt duży liść, gonitwę pszczół, które robią sobie wyścigi do kwiatka i pająka, który nie ma się z kim bawić.
<czytaj więcej, kup bilet – kliknij>

16 października (niedziela), 11.00, Scena NCK
CEZIK DZIECIOM „NutkoSfera i DrobNutki”
„Joł, joł Jowisz!” – tymi słowami wita się z Wami jedna z planet naszego Układu Słonecznego… Aby poznać lepiej duże i „Małe ciała niebieskie” oraz dowiedzieć się, czemu samolot lata, statek pływa, Słońce świeci, a głowa myśli, spotkaj się z nami podczas wyjątkowego koncertu. Zabierz ze sobą uśmiech i dołącz do wspólnej zabawy!
<czytaj więcej, kup bilet – kliknij>

1-6 grudnia (czwartek-wtorek), Scena NCK
IMPREZY MIKOŁAJOWE