01.06.2022

Wielki Jubileusz Makino

Wielki Jubileusz Makino

45 lat zespołu Andrusy. 65 lat twórczości artystycznej Makino. 85 lat Makino.

Aleksander Łodzia-Kobyliński „Makino” to niezmiernie barwna postać krakowskiej estrady, pieśniarz i gitarzysta, król muzyki podwórkowej. Makino jest także osobą bardzo zasłużoną dla ochrony i restauracji zabytków Krakowa, za co był wielokrotnie odznaczany, m.in.: Nagrodą Prezydenta Miasta Krakowa „Kraków 2000” i Medalem za Odnowę Zabytków Krakowa. Otrzymał też Prometeusza, prestiżową nagrodę Stowarzyszenia „Pro Publico Bono” za działalność społeczną na rzecz dzieci pokrzywdzonych przez los.

 

MAKINO jest założycielem i liderem kapeli „Andrusy”, która kultywuje folklor krakowskiego Zwierzyńca.  Nazwa zespołu pochodzi od funkcjonującego na krakowskim Zwierzyńcu określenia łobuziaka-dżentelmena, honorowego cwaniaka.  Makino dumnie utorował podwórkowym Andrusom drogę do sławy. Zespół ma na koncie ponad 6000 koncertów na 3 kontynentach (głównie w ośrodkach polonijnych). Występował w całej Europie i 6 razy w Ameryce Północnej. Z koncertami przemierzył całą Polskę, biorąc udział w najważniejszych przeglądach i festiwalach kapel i orkiestr podwórkowych, m.in.: w Białymstoku, Katowicach, Koninie, Przemyślu, Siemianowicach Śląskich, Toruniu i Żorach. Był na nich wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Od początku jego zamiarem była kultywacja zanikającego w Krakowie folkloru miejskiego.

Udział wezmą: Skaldowie – Andrzej i Jacek Zielińscy, Monika Biderman, Paulina Bisztyga, Ryszard Brączek, Mieczysław Czuma, Lidia Jazgar, Piotr Karzełek, Leszek Mazan, Magdalena Michniak, Katarzyna Siwiec, Jan Wojdak, Łukasz Żmuda, Tadeusz Pomierny, Robert Kasprzycki i inni…

Środa, 01.06.2022, Scena NCK
godz. 18:00

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL