12.10.2022

Warsztaty fotograficzne

Warsztaty fotograficzne

Celem zajęć obejmujących dziesięć spotkań jest zaznajomienie uczestników z ogólną wiedzą na tematy fotograficzne i jej zastosowaniem w praktyce, a także estetyką, historią fotografii,  techniką studyjną oraz cyfrową edycją zdjęć. Warsztaty adresowane są głównie do fotoamatorów początkujących i średnio zaawansowanych.

  1. Wstęp do pracy indywidualnej
    Omówienie fotografii przyniesionych przez uczestników. Wybrane zagadnienia z historii i estetyki fotografii. Istotne środki wyrazu i elementy obrazu fotograficznego. Forma i treść. Zalety i wady poszczególnych zdjęć. Opracowanie scenariusza własnej lub zbiorowej prezentacji. Przykazania fotograficzne i zalecenia dotyczące dalszej pracy indywidualnej. Konsultacje.
  2. Zajęcia praktyczne w studio
    Wprowadzenie w ogólne zagadnienia warsztatowe i technikę zdjęciową; budowa cyfrowego aparatu fotograficznego; migawka, przysłona, celownik, korpus, obiektywy. Wyposażenie i akcesoria: studyjne lampy błyskowe Quadralite, modyfikatory światła: softboxy Phottix Raja (85, 120 i 150 cm), czasza Beauty Dish, parasol biały Quadralite Deep Space 165, dyfuzory, filtry, odblaśniki, plastry miodu, parawany, tła. Geometria rozchodzenia się promieni świetlnych. Kontrola oświetlenia. Wady i zalety światła błyskowego. Omówienie systemu radiowych wyzwalaczy Quadralite Navigator X. Ekspozycja. Rodzaje temperatury barwowej i pomiar światła. Warsztat fotografii studyjnej; metody techniczne i zasady robienia zdjęć w określonych warunkach. Tethering w fotografii, który pozwala na wyzwalanie migawki, zdalną modyfikację parametrów aparatu oraz podgląd zdjęć zaraz po ich zrobieniu. Specyfika pracy i zasady BHP w studio.
  3. Cyfrowa edycja zdjęć
    Zaznajomienie z terminologią i obsługą komputera wyposażonego w program Photoshop oraz Lightroom. Fotografowanie, przechowywanie plików i transfer. Głębia koloru, rozdzielczość, formaty plików, tryby obrazu, kompresja, korekta koloru i retusz cyfrowych zdjęć. Kolor czy B&W? Najczęściej wykorzystywane w praktyce narzędzia występujące w programie Photoshop. Przykłady tworzenia dzięki nim poprawionych obrazów. Kompozycja, forma, kadrowanie, korekta koloru, tonalności, perspektywy, usuwanie zbędnych elementów etc. Kadrowanie, korekta tonalności, kontrastu, retusz etc. Seria, cykl i zestaw autorski. Dalsze omówienie, ocena, selekcja materiału zdjęciowego, ustawienia parametrów i obróbka komputerowa pod kątem przygotowania plików do wystawy lub prezentacji w Internecie.

 

Grupa warsztatowa maksymalnie 10-osobowa.
Zapraszamy osoby powyżej 15 r. ż.
Zapisy od 19 września 2022 r., wyłącznie przez stronę NCK lub strefę zajęć biletyna.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Zastrzegamy sobie możliwość wykonania dokumentacji zdjęciowej w trakcie trwania zajęć i publikacji wykonanych zdjęć na stronach internetowych, profilach i portalu społecznościowym organizatora. Każdy uczestnik ma prawo umieścić w sieci i wykorzystywać tylko te zdjęcia, które zostaną zaakceptowane przez organizatora i uczestników warsztatów. Ze względu na warunki atmosferyczne może zaistnieć zmiana w kolejności zajęć dotyczących udziału w mini-plenerze. Nie odpowiadamy za rzeczy uczestników pozostawione bez opieki oraz za straty materialne uczestników zaistniałe podczas zajęć warsztatowych, o ile nie powstały one na skutek zaniedbania i winy umyślnej organizatora.

Adam Gryczyński

zajęcia:

od 12.10.2022 do 21.12.2022, sala 118
środa, 18:00 - 20:00

500 zł - udział w całym kursie

Dział Foto-Filmowy
telefon: 12 644 02 66 wew. 30
e-mail: fotogaleria@nck.krakow.pl

podobne zajęcia