Indywidualne warsztaty fotograficzne – NOWOŚĆ!

Indywidualne warsztaty fotograficzne – NOWOŚĆ!

Celem zajęć jest zaznajomienie uczestników z ogólną wiedzą na tematy fotograficzne i jej zastosowaniem w praktyce, a także estetyką, techniką studyjną oraz cyfrową edycją zdjęć. Uczestnik w zależności od swoich potrzeb, zainteresowań i umiejętności będzie mógł wykupić dowolną ilość godzin z instruktorem lub tylko wynająć profesjonalnie wyposażone studio. Warsztaty adresowane są głównie do fotoamatorów początkujących i średnio zaawansowanych.

Propozycje tematów:

1. Wstęp do pracy indywidualnej
Omówienie fotografii przyniesionych przez uczestników. Wybrane zagadnienia z historii i estetyki fotografii. Istotne środki wyrazu i elementy obrazu fotograficznego. Forma i treść. Zalety i wady poszczególnych zdjęć. Opracowanie scenariusza własnej lub zbiorowej prezentacji. Przykazania fotograficzne i zalecenia dotyczące dalszej pracy indywidualnej. Konsultacje.

2. Zajęcia praktyczne w studio
Wprowadzenie w ogólne zagadnienia warsztatowe: budowa cyfrowego aparatu fotograficznego; migawka, przysłona, celownik, korpus, obiektywy. Wyposażenie i akcesoria: studyjne lampy błyskowe Quadralite, modyfikatory światła: softboxy Phottix Raja (85, 120 i 150 cm), czasza Beauty Dish, parasol biały Quadralite Deep Space 165, dyfuzory, filtry, odblaśniki, plastry miodu, parawany, tła. Geometria rozchodzenia się promieni świetlnych. Kontrola oświetlenia. Wady i zalety światła błyskowego. Omówienie systemu radiowych wyzwalaczy Quadralite Navigator X. Ekspozycja. Rodzaje temperatury barwowej i pomiar światła. Warsztat fotografii studyjnej; metody techniczne i zasady robienia zdjęć w określonych warunkach. Tethering w fotografii, który pozwala na wyzwalanie migawki, zdalną modyfikację parametrów aparatu oraz podgląd zdjęć zaraz po ich zrobieniu. Specyfika pracy i zasady BHP w studio.

3. Cyfrowa edycja zdjęć
Zaznajomienie z terminologią i obsługą komputera wyposażonego w program Photoshop. Fotografowanie, przechowywanie plików i transfer. Głębia koloru, rozdzielczość, formaty plików, tryby obrazu, kompresja, korekta koloru i retusz cyfrowych zdjęć. Kolor czy B&W? Najczęściej wykorzystywane w praktyce narzędzia występujące w programie Photoshop. Przykłady tworzenia dzięki nim poprawionych obrazów. Kompozycja, forma, kadrowanie, korekta koloru, tonalności, perspektywy, usuwanie zbędnych elementów etc. Kadrowanie, korekta tonalności, kontrastu, retusz etc. Seria, cykl i zestaw autorski. Dalsze omówienie, ocena, selekcja materiału zdjęciowego, ustawienia parametrów i obróbka komputerowa pod kątem przygotowania plików do wystawy lub prezentacji w Internecie.

Adam Gryczyński

zajęcia:

od 01.10.2021 do 30.06.2022, sala 118
, terminy ustalane indywidualnie

100 zł - warsztaty indywidualne (60 minut)
50 zł - wynajęcie studio fotograficznego (60 minut)

Dział Foto-Filmowy
telefon: 12 644 02 66 wew. 30
e-mail: fotogaleria@nck.krakow.pl

podobne zajęcia