Zespół Góralski „Hamernik”
Zespół Góralski „Hamernik”
Rozpoczęcie zajęć w sezonie 2024/2025 – 9 września (poniedziałek).
Zespół Góralski „Hamernik” powstał 19 stycznia 1979 roku, a od roku 1984 działa w strukturach Nowohuckiego Centrum Kultury. Jego członkami są osoby w wieku powyżej piętnastego roku życia, pochodzące z Podhala, a zamieszkałe w Krakowie oraz krakowianie rozmiłowani w folklorze podhalańskim.
ZG „Hamernik” ma w swoim repertuarze wiele programów prezentujących autentyczny folklor Skalnego Podhala: „Radośniki” (chrzciny), „Prucki” (darcie pierza), „Na hamernicką nutę”, „Gwiazda”, „Kolędnicy”, „Szopka hamernicka”, „Wesele góralskie”, „Na hali”, „Przy watrze”, „Zielone Świątki”, „Na scyłśćiy, na zdrowiy”, „W te godne święta”, „Młócka”, „Jasełka góralskie”. Zespół realizuje również okazjonalne programy artystyczne związane z lokalnymi uroczystościami i świętami.
Zespół brał udział w licznych folklorystycznych festiwalach, zdobywając uznanie widzów i jurorów. Jest również wielokrotnym laureatem przeglądów ludowych zespołów odbywających się w Krakowie, Żywcu, Bukowinie Tatrzańskiej, Poroninie oraz międzynarodowych festiwali w Turcji, Anglii, Francji, Niemczech, Jugosławii, Bułgarii, Serbii, Grecji, na Słowacji, Ukrainie i Węgrzech.
Wśród wielu nagród szczególne miejsce zajmują te, zdobyte podczas Międzynarodowych Festiwali Folkloru Ziem Górskich organizowanych w Zakopanem. W 1999 r. „Hamernik” został uhonorowany „Złotą Ciupagą”, a w latach 1985,1989 oraz 1993 „Srebrną Ciupagą”.
ZG „Hamernik” odbył ponad czterdzieści wojaży zagranicznych i występował w dziewięćdziesięciu miejscowościach Polski. Dał do tej pory blisko 1350 koncertów.
W trakcie swej wieloletniej działalności artystycznej Zespół zdobył uznanie jurorów oraz szerokiego kręgu odbiorców, miłośników i sympatyków podhalańskiej kultury – gwary, muzyki, śpiewu, tańca, zwyczajów i obrzędów. Na swoim koncie ma liczne nagrania zrealizowane w polskich i zagranicznych rozgłośniach radiowych oraz wiele wydawnictw fonograficznych.
Za swoją działalność artystyczną i społeczną „Hamernik” został wyróżniony:
- Złotą Odznaką za pracę społeczną dla miasta Krakowa
- Złotą Odznaką za zasługi dla Zakopanego
- Złotą Odznaką za zasługi dla Kombinatu Metalurgicznego
- Odznaką Honorową „Zasłużony Dla Kultury Polskiej”
- Odznaką Honoris Gratia
- Medalem Przyjaźni Polsko-Francuskiej
- Medalem Hititów (Turcja)
- Medalem Pomocnej Dłoni
- Medalem Krakowskiego Domu Kultury
- Medalem Festiwali Bristol i Shrewsbery (Anglia)
- Medalem 700-lecia Miasta Żywca
- Medalem XXX-lecia FFGP w Żywcu
- Medalem Miasta Larisa (Grecja)
- Medalem im. Oskara Kolberga
- Medalem 50-lecia ZPiT „Lublin”
- Medalem Festiwalu – Vychodna (Słowacja)
- Medalem 650-lecia Miasta Nowy Targ
- Medalem 40-lecia Targów STL
- Medalem 85-lecia Związku Podhalan
- Medalem „Moja Nowa Huta”
- Medalem Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zębie
- Medalem 100-lecia Związku Podhalan
- Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
- Odznaką „Honoris Gratia”
- Statuetką Fundacji „MATIO”
- Statuetką 50 lat „SABAŁOWE BAJANIA”
- Medalem „50-lecia Karnawału Góralskiego”
- wieloma innymi dyplomami uznania i nagrodami.
Więcej informacji: www.nck.krakow.pl/zespol-goralski-hamernik <kliknij>
Wizyta w Watykanie:
Wybrane spektakle:
Anna i Kazimierz Lassakowie
Założyciele zespołu – Zasłużeni Działacze Kultury
Swoją działalność społeczno-artystyczną rozpoczęła w 1964 r., kiedy to wstąpiła do Międzyuczelnianego Zespołu Góralskiego „Hyrni” w Krakowie. Wiele wysiłku włożyła w połączenie dwóch Studenckich Zespołów Góralskich „Hyrni” i „Regle” w jeden potężny Zespół „Skalni”, gdzie do końca 1978 r. była aktywnym członkiem zespołu i uczyła społecznie tańczyć i śpiewać nowo wstępujących. Na początku 1979 r., wspólnie z mężem założyła Zespół Góralski „Hamernik”, a w 1984 r. Dziecięcy Zespół Góralski „Mali Hamernicy”. W latach 1974 r. do 1976 r. zakłada i prowadzi Szkolny Zespół Regionalny „Skołka” w Starem Bystrem, w 1982 r. do 1984 r. reaktywuje i prowadzi Zespół „Na Dawną Nutę”, w Kocmyrzowie-Luborzycy, w latach 1984-1986 zakłada i prowadzi Zespół Regionalny „Mogilanie” w Mogilanach. Zrealizowała krótkie programy artystyczne dla zespołów: „Ziemia Cieszyńska” z Cieszyna, „Grześ” z Puław, „Pruszkowiacy” z Pruszkowa, „Ziemia Lubelska” z Lublina, „Krakowiacy Ziemi Brzeskiej” z Brzeska, „Młody Toruń” z Torunia, „Nowa Ruda” z Nowej Rudy, „Hardzi” z Łętowni, „Krakowiacy” z Krakowa, „Lechowia” Canada. W zespołach tych uczy gwary, śpiewu, tańca, przybliża folklor, dzieciom, młodzieży i dorosłym udzielając fachowej pomocy.
- Anna Lassak
Urodził się 18 grudnia 1945 roku w Zębie koło Zakopanego. Tam spędził dzieciństwo i lata szkoły podstawowej i średniej. W tym czasie interesował się sportem a szczególnie skokami narciarskimi. Był zawodnikiem AZS Zakopane. Miłość do rodzinnego folkloru wpajało mu starsze rodzeństwo w szczególności brat Staszek, który tańczył już w Szkolnym Zespole w Zębie, a później studiując w Krakowie na AGH tańczył i śpiewał w Zespole „HYRNI”. Kazimierz również poszedł w jego ślady tańcząc i śpiewając w szkolnej grupie góralskiej, a od roku 1964 w Zespole Góralskim „BUDORZE”. W 1965 roku wstąpił do zawiązującego się Zespołu im. „BARTUSIA OBROCHTY”. Po ukończeniu Technikum Budowlanego w Zakopanem w 1966 roku podjął pracę w Krakowie i tu zaczął tańczyć w Studenckim Zespole „REGLE". Z końcem 1967 roku Zespoły „REGLE” i „HYRNI” utraciły wiele swoich członków, czynił wtedy starania o połączenie tych dwóch zespołów w jeden. Jego marzenia spełniły się. Nowopowstały zespół przyjął nazwę Międzyuczelniany Zespół Góralski „SKALNI”, przejmując historię, tradycję i majątek połączonych zespołów. Przez jakiś czas był społecznym kierownikiem organizacyjnym tego Zespołu a później działaczem Rady Zespołu, prowadząc i odpowiadając za taniec chłopców. Tak było do końca 1978 roku. Ponieważ Zespół „SKALNI" skupiał w swoich szeregach tylko młodzież studiującą, powstała nowa myśl utworzenia takiego zespołu, w którym doszłoby do spotkania wszystkich górali przebywających w Krakowie. Plany urzeczywistniły się i powstał Zespół Góralski który przyjął nazwę „HAMERNIK”. Patronat nad Zespołem przyjął Zakładowy Dom Kultury Kombinatu Metalurgicznego Huty im. Lenina. Próbą w dniu 19 stycznia zaczęła się historia „HAMERNIKA". We wrześniu 1984 roku Kazimierz Lassak wraz z żoną Anną założył Dziecięcy Zespół Góralski „MALI HAMERNICY". W latach 1974-1976 zakłada i prowadzi Szkolny Zespół Góralski „SKOLKA” w Starem Bystrem, w 1982 roku reaktywuje i do 1984 roku prowadzi Zespół „NA DAWNĄ NUTĘ” w Kocmyrzowie-Luborzycy. W latach 1984-1986 zakłada i prowadzi Zespół Regionalny „MOGILANY” w Mogilanach. Praca w zespołach to jego najbardziej satysfakcjonujące zajęcie. Równocześnie pracuje zawodowo w krakowskich Przedsiębiorstwach Budowlanych, a w międzyczasie studiuje. W 1973 roku uzyskał dyplom inżyniera, a w 1977 roku dyplom magistra Melioracji Wodnych Akademii Rolniczej w Krakowie. Podwyższa swoje kwalifikacje choreograficzne uczestnicząc z zespołami i indywidualnie w konkursach i przeglądach regionalnych oraz na kursach i szkoleniach. Posiada od 1980 roku uprawnienia instruktora kat. „S”. Od roku 1967 jest członkiem Związku Podhalan w Krakowie, pełni różne funkcje w Zarządzie, prezesując przez pięć lat temu Oddziałowi. Od 1982 roku działa w Ogólnopolskiej Radzie Ludowych Zespołów Artystycznych ZMW. Od 1986 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Od 1992 roku członek Sekcji Polskiej CIOFF. Z tego okresu działalności społecznej posiada wiele dyplomów, wyróżnień, nagród i odznaczeń.
- Kazimierz Lassak
zajęcia:
od 09.09.2024 do 23.06.2025, sala 208
poniedziałek, 20:00 - 22:00
od 11.09.2024 do 25.06.2025, sala 206
środa, 20:00 - 22:00
od 09.09.2024 do 25.06.2025, sala 208 / sala 206
poniedziałek, środa, 19:00 - 20:00 grupy naborowe
400 zł - opłata semestralna
50 zł - jednorazowa wejściówka
Dział Artystyczny
telefon: 12 644 02 66 wew. 10
e-mail: artystyczny@nck.krakow.pl, hamernik@nck.krakow.pl