23.11.2021

Najpiękniejsze Piosenki: Georges Brassens

Najpiękniejsze Piosenki: Georges Brassens

„Brassens mon amour” – Justyna Bacz z zespołem

Koncert piosenek Georges’a Brassensa w 100. rocznicę urodzin i 40. rocznicę śmierci artysty

Na program składają się piosenki Georges’a Brassensa w polskich tłumaczeniach autorstwa Jerzego Menela i Justyny Bacz, a także w oryginalnej wersji językowej. Całość zabrzmi w porywających, jazzowych aranżacjach Piotra Olszewskiego. Koncert i zarazem płyta pod tym samym tytułem stanowią osobisty wybór artystki, ukazujący również liryczną stronę twórczości Georges’a Brassensa.

Wystąpią:
Justyna Bacz – śpiew, gitara
Piotr Olszewski – gitary, aranżacje, kierownictwo muzyczne

Karol Podkul – akordeon

Zaprasza – Basia Stępniak-Wilk

GEORGES BRASSENS (ur. 22 X 1921 – zm. 29 X 1981) – francuski bard, poeta, kompozytor; zdobył popularność wykonując napisane przez siebie utwory; inteligentny, wrażliwy, zabawny, czasem rubaszny, niezwykle sprawny warsztatowo; autor, którego teksty wciąż są na czasie. W latach 1952-1976 nagrał czternaście albumów. Od drugiej połowy lat 50. występował w największych francuskich salach koncertowych (Olympia, Bobino) i cieszył się uznaniem zarówno publiczności, jak i krytyki. W 1967 roku otrzymał prestiżową nagrodę Grand Prix de Poésie Akademii Francuskiej, nagrodę będącą ukoronowaniem jego sukcesu literackiego.

 

 

Justyna Bacz – piosenkarka, lingwistka, autorka tłumaczeń piosenek z języka francuskiego i rosyjskiego, laureatka licznych festiwali piosenki, m.in. Festiwalu „Dni Georges’a Brassensa” („Journées Georges Brassens”) w Paryżu, Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie, Przeglądu Piosenek G. Brassensa w Poznaniu. W 2018 r. została odznaczona Kawalerskim Orderem Sztuki i Literatury nadawanym przez Ministerstwo Kultury Republiki Francuskiej za promowanie kultury francuskiej w Polsce. W 2020 r. otrzymała Grand Prix francuskiego stowarzyszenia „Les Amis de Georges” za kobiecą interpretację utworów Georges’a Brassensa. Jest autorką spektakli muzycznych „Dalida – pieśń miłości – chant d’amour” oraz „Femmes, czyli kobiety”, prezentowanych w Teatrze Kamienica w Warszawie. Nagrała osiem albumów, głównie poświęconych piosence francuskiej, w tym CD Brassens mon amour i CD Dalida- pieśń miłości. Koncert w Polskim Radiu Lublin. W 2021 ukazała się płyta z autorskimi, polskimi piosenkami Justyny Bacz dla dzieci, CD Kocham świat – Justyna Bacz dzieciom.

Justyna Bacz zachwyca swoich słuchaczy nie tylko znakomitymi interpretacjami piosenek, ale również szykiem i kulturą sceniczną, a jej opowieści o historii poszczególnych utworów są dodatkowym walorem koncertów. Artystka współpracuje ze znakomitymi muzykami w Polsce i za granicą.

Justyna Bacz (…) śpiewa francuskie piosenki. W tej dziedzinie jest najlepsza w Polsce, a i we Francji zdobywa laury – na Festiwalu Brassensa w Paryżu dostała nagrodę publiczności. (…) Po mistrzowsku wykonuje piosenki francuskich bardów. Koncertując za granicą, przemyca teksty Osieckiej, Kofty, Piwkowskiej.”  Joanna Nojszewska „Klucz francuski” 2014

Piotr Olszewski – gitarzysta, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, którą ukończył z wyróżnieniem w 1993 roku; laureat licznych festiwali i konkursów muzycznych, m.in. głównej nagrody na prestiżowym konkursie gitarzystów jazzowych im. Marka Blizińskiego GUITAR CITY (Warszawa 1996); Piotr Olszewski ma na swym koncie kilkanaście płyt, zarówno z muzyką jazzową (m.in. ze swoim trio Jazz Invitation, z perkusistą Jackiem Pelcem – CD Electric Trio, CD Unia i CD Gudrumba, nagrania solowe oraz z kwartetem dla Programu III PR), jak i muzyką rozrywkową. Jest autorem aranżacji oraz wykonawcą partii gitarowych na płycie Justyny Bacz CD Brassens mon amour z 2008 r. W 2009 roku ukazała się jego autorska płyta CD Olszewski Bach Trio, będąca adaptacją kompozycji J.S. Bacha na trio jazzowe. Wraz ze swymi synami, basistą – Antonim i perkusistą – Maksymilianem, nagrał muzyczny projekt pod nazwą „Olszewscy +”. Często występuje jako akompaniator oraz gitarzysta bigbandowy (Eljazz czy Visegrád Jazz Orchestra)

Od 2004 roku jest wykładowcą gitary jazzowej na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie obronił doktorat w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka, a w latach 2016-20 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej.

Karol Podkul  – muzyk instrumentalista, akordeonista; w latach 2006-2011 studiował na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie; laureat licznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Akordeonowym w Przemyślu (2003), I miejsce na Międzynarodowych Gorlickich Konfrontacjach Akordeonowych (2004), IV miejsce na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal – Niemcy (2010), VI lokata na prestiżowym Citta di Castelfidardo – Włochy (2005). Koncertował z Filharmonią Warszawską, nagrywał audycje dla Telewizji i Radia Rzeszów. Występował w wielu krajach Europy i Azji, m.in. na Tajwanie reprezentując Polskę na targach EXPO. Współpracuje z teatrami warszawskimi takimi jak: Teatr Żydowski im. Estery Racheli i Idy Kamińskich, Teatr Polonia, Teatr Laboratorium Dramatu, Teatr Dramatyczny oraz Teatr Kwadrat.
W centrum muzycznych fascynacji Karola Podkula znalazła się szeroko rozumiana muzyka folkowa z całego świata, a w szczególności muzyka bałkańska. Zajmuje się również muzyką i piosenką francuską.

 

 

W budynku NCK obowiązują:
Procedury bezpieczeństwa w Nowohuckim Centrum Kultury w czasie epidemii SARS-COV-2.
Uprzejmie prosimy o ich przestrzeganie oraz stosowanie się do instrukcji pracowników NCK.

Wtorek, 23.11.2021, Scena NCK
godz. 18:00

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL