10/03/2024

Kwiecień w NCK

Kwiecień w NCK

Na najbardziej wiosenny miesiąc roku proponujemy różnorodny bukiet atrakcyjnych kwiatów – muzycznych, podróżniczych, teatralnych, kabaretowych i wystawienniczych. Zaczynamy od dwóch koncertów – usłyszymy jeden z najciekawszych kobiecych głosów rodzimej sceny, czyli Natalię Przybysz i utwory najbardziej rozpoznawalnego zespołu z kręgu piosenki poetyckiej i ballady folkowej – Stare Dobre Małżeństwo. Przed nami trzy spektakle w wykonaniu aktorów Teatru Ab Intra i najnowsze przygody uroczej, wesołej świnki. Należy się też przygotować na kilka wieczorów pełnych dobrego humoru w wykonaniu stand-uperów młodego pokolenia i dwóch uznanych kabaretów: Mumio i Hrabi. Wielkimi krokami zbliża się jeden z najważniejszych polskich festiwali podróżniczych – Navigator Festival, dwudniowa emocjonująca i barwna podróż w najbardziej odległe zakątki świata oraz Dzień Ziemi – kolejna edycja święta naszej planety. W kwietniu rozpoczynamy również nowy cykl spotkań – „Klub opowieści”, czyli coś dla wszystkich lubiących zadawać pytania i szukać na nie odpowiedzi. Otworzymy również pięć nowych wystaw w naszych galeriach. Takie kwiatki.    

 

WYDARZENIA:

4 kwietnia (czwartek), g. 19.00, Scena NCK
Natalia Przybysz „Tam”
Jeden z najciekawszych kobiecych głosów na rodzimej scenie muzycznej, ale także kompozytorka i autorka tekstów. „Tam” to opowieść o wyjątkowych podróżach – dalekich i tych w głąb siebie.
<czytaj więcej – kliknij>

6 kwietnia (sobota), g. 11.15, sala 006
Nowohucki Uniwersytet Dzieci – Wydział Ochrony Środowiska „Gdzie znaleźć witaminę C i jak badać żywność?” 
<czytaj więcej – kliknij>

6 kwietnia (sobota), g. 11.15, sala 008
Nowohucki Uniwersytet Dzieci – Wydział Detektywistyczny „Kurczakowe śledztwo”
<czytaj więcej – kliknij>

6 kwietnia (sobota), g. 17.00, Scena NCK
Stare Dobre Małżeństwo
Najbardziej rozpoznawalny zespół z kręgu piosenki poetyckiej i ballady folkowej w Polsce, od przeszło trzech dekad prowadzony przez Krzysztofa Myszkowskiego – charyzmatycznego pieśniarza, kompozytora i autora o studenckim rodowodzie.
<czytaj więcej – kliknij>

6 kwietnia (sobota), g. 19.00, studio KCC
Czterdzieści – spektakl/performans
Spektakl stanowi jedną z części tryptyku. W pierwszej z nich artystka przyglądała się generacji osób w podeszłym wieku, druga była dedykowana dzieciom, kolejna, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy osób w wieku średnim. Koncepcja i choreografia – Barbara Bujakowska.
<czytaj więcej – kliknij>

7 kwietnia (niedziela), g. 10.00, 13.00 i 16.00, Scena NCK
Przygody Świnki Peppy
Świnka Peppa i przyjaciele powracają w zupełnie nowym spektaklu. Dołącz do niej, gdy przygotowuje się do ekscytującej wyprawy z George’em, tatą i jej szkolnymi przyjaciółmi: kucykiem Pedro, owcą Suzy i żyrafą Geraldem. Całą ekipę już niebawem czekają przygody pełne śmiechu i muzyki na żywo.
<czytaj więcej – kliknij>

9 kwietnia (wtorek), g. 19.30, studio teatralne 209
Teatr Ab Intra „Pokocham ją siłą woli”
Spektakl na podstawie opowiadania Edwarda Stachury.
<czytaj więcej – kliknij>

10 kwietnia (środa), g. 18.30, Scena NCK
Wielka Trasta Stand-Up Polska
Najlepsze, premierowe teksty w wykonaniu komików, wkraczających dopiero na scenę stand-upu.
Wystąpią: Sylwia Wiszowata, Wiktoria Chachulska, Tomek Skrzypek, Mateusz Płocha, Bartosz Młynarski, Kuba Wu, Marcel Bieńkowski, Roman Kostelecki, Aleksei Rogozin.
<czytaj więcej – kliknij>

12 kwietnia (piątek), g. 18.00, Scena NCK
NAVIGATOR FESTIVAL – wieczór filmowy
Piątkowy wieczór wypełnią projekcje filmowe z Festiwalu Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady. Zobaczymy m.in. opowieść o wybitnej polskiej himalaistce Wandzie Rutkiewicz, zapis eksploracji najgłębszej kanadyjskiej jaskini i nagradzany na całym świecie animowany film o ludziach handlujących lodem.
<czytaj więcej – kliknij>

13 kwietnia (sobota), g. 11.00-19.00
NAVIGATOR FESTIVAL
W drugi festiwalowy dzień, razem z Denisem Urubko, wyprawimy się w świat himalajskich ośmiotysięczników, Piotr Horzela przeprowadzi nas przez Antarktykę, a Robert Makłowicz sugestywnie opowie jak smakuje Azja Południowo-Wschodnia. Czekają nas jeszcze górskie warsztaty, cztery tematyczne wystawy i Mały Navigator – cykl spotkań przygotowujących małych globtroterów do wielkich podróży.
<czytaj więcej – kliknij>

14 kwietnia (niedziela), g. 11.00 -19.00, plener wokół NCK
Dzień Ziemi 2024 – klimatyczne atrakcje dla małych i dużych
Dzień Ziemi to doskonała okazja do promowania działań na rzecz ochrony środowiska i podnoszenia świadomości ekologicznej. W ramach tegorocznej edycji przygotowaliśmy wiele atrakcji dla całych rodzin: warsztaty tematyczne, strefa relaksu, konkursy i gry, muzyka na żywo, strefa zabaw dla dzieci, koncert. Organizator: Urząd Miasta Krakowa
<czytaj więcej – kliknij>

14 kwietnia (niedziela), g. 14.00 i 17.00, Scena NCK
15 i 16 kwietnia (poniedziałek, wtorek), g. 18.00, Scena NCK
CEZIK DZIECIOM „NutkoSfera i DrobNutki” – spektakl muzyczny
Cezik stworzył kanał internetowy dla dzieci „NutkoSfera”, a jego najpopularniejszy klip „W Układzie Słonecznym” ma już ponad 100 milionów wyświetleń. Celem CeZika jest wyrabianie w dzieciach wrażliwości muzycznej, a jego piosenki zachęcają najmłodszych do wspólnej zabawy, jednocześnie przekazując konkretną wiedzę oraz rozmaite ciekawostki.
<czytaj więcej – kliknij>

16 kwietnia (wtorek), 19.00, studio teatralne 209
Teatr Ab Intra „Kasandra”
Spektakl na podstawie dramatu Łesi Ukrainki, reżyseria – Marlena Topolska.
<czytaj więcej – kliknij>

18 kwietnia (czwartek), g. 18.00, sala kameralna 203
Scena Piosenki Autorskiej – Agata Rymarowicz
Artystce towarzyszyć będą Adrian Górka, Mateusz Stawiarski, zaprasza – Basia Stępniak-Wilk.
<czytaj więcej – kliknij>

20 kwietnia (sobota), g. 11.00, sala 006
SOBOTY DLA POLIGLOTY „Día de la tierra”- warsztaty językowe dla uczniów szkoły podstawowej
<czytaj więcej – kliknij>

20 kwietnia (sobota), g. 11.15 i 12.40, sala 006
Nowohucki Uniwersytet Dzieci – Wydział Przyrodniczy „Cola na wielkim ekranie”
<czytaj więcej – kliknij>

20 kwietnia (sobota), g. 19.00, Scena NCK
Zespół Pieśni i Tańca NOWA HUTA – koncert wiosenny
W koncercie wystąpią wszystkie grupy działające w zespole: dziecięca, młodzieżowa, reprezentacyjna i kapela ludowa. W programie pieśni i tańce różnych regionów kraju oraz polskie tańce narodowe.
<czytaj więcej – kliknij>

21 kwietnia (niedziela), g. 10.30, 12.00 i 15.00, sala C-3 
Oceanarium – Teatr Figurki z Krakowa
Cała opowieść zaczyna się w piaskownicy. Nic specjalnego – trochę piasku i kolorowe foremki. Wystarczy jednak odrobina wyobraźni, a plastikowa muszelka przeniesie nas na piaszczystą plażę, jeszcze trochę – i już wypływamy żaglówką na środek oceanu. A stąd to już tylko pół kroku do prawdziwej przygody. Spektakl dla dzieci w wieku 1-3 lat.
<czytaj więcej – kliknij>

21 kwietnia (niedziela), g. 12.00, sala kameralna 203
KLUB OPOWIEŚCI „Czego sobie życzysz?”
Klub Opowieści to otwarta przestrzeń spotkań dla dorosłych z dziećmi. Spotkania są formą otwartych warsztatów twórczych dla których materią jest słowo. Zaproszenie kierujemy do tych, którzy lubią słuchać, zadawać pytania i szukać dziury w całym. Podczas pierwszego spotkania poszukamy odpowiedzi na pytania: Skąd przychodzą życzenia i dokąd nas prowadzą? Kto ma moc spełniania życzeń? A jeśli spełnią się życzenia czy będziemy szczęśliwi? Prowadzenie: Jolanta Kogut.
<czytaj więcej – kliknij>

21 kwietnia (niedziela), g. 16.00 i 19.00, Scena NCK 
HRABI „Ariaci”
Gościem specjalnym programu będzie Maciej Miecznikowski – światowej sławy śpiewak operowy i komik, od lat z powodzeniem łączący dwa światy – muzyczny i komediowy. Wykonawcy: Joanna Kołaczkowska, Dariusz Kamys, Tomasz Majer, Łukasz Pietsch, Maciej Miecznikowski.
<czytaj więcej – kliknij>

22 kwietnia (poniedziałek), g. 19.00, Scena NCK 
MUMIO „25 lat w 25 kawałkach”
Mumio to sceniczne szaleństwo – inscenizacyjne, literackie, muzyczne i konsekwencja w realizowaniu oryginalnej wizji humoru. Zobaczymy 25 najlepszych kawałków z 25 lat twórczości tej grupy. Nie zabraknie również nowości. Wystąpią: Jadwiga Basińska, Dariusz Basiński, Jacek Borusiński, Jarosław Januszewicz.
<czytaj więcej – kliknij>

23 kwietnia (wtorek), g.11.00, Scena NCK
Niesamowite przygody skarpetek – Teatr Nowy w Zabrzu
Wesoła i bogata w mądre przesłania opowieść. Spektakl na motywach książki Justyny Bednarek opowiada o przygodach skarpetek, które ruszyły w podróż. Ruszyły z ciekawości świata, ruszyły by przeżyć przygody!
<czytaj więcej – kliknij>

24 kwietnia (środa), g. 10.00, sala kameralna 203
Klub Super Mama „Chustonoszenie jako sekret bliskości z Twoim Maluszkiem”
Inspirujące zajęcia nauki noszenia w chuście, gdzie odkryjesz sekrety bliskości z Twoim maluszkiem. Razem poznamy różne techniki chustonoszenia, dzięki którym noszenie stanie się przyjemne i bezpieczne zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka. Zajęcia dedykowane dla rodziców niemowląt oraz  mam w ciąży.
<czytaj więcej – kliknij>

24 kwietnia (środa), g. 18.00, sala kameralna 203
ŻYCIE JEST PIĘKNE! „Muzyka, moja pasja”
Nowy cykl spotkań o ludziach pięknych, silnych, pełnych unikatowych pasji, którym zależy aby dostrzec ich talent, zamiast towarzyszyć im w ich niepełnosprawności. Gościem kwietniowego spotkania będzie kompozytor, autor tekstów i poeta Wiktor Okrój, zmagający się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Jego piosenki zaśpiewa między innymi Robert Kasprzycki.
Prowadzenie: Monika Meleń
<czytaj więcej – kliknij>

25 kwietnia (czwartek), g. 18.00, Scena NCK
NAJPIĘKNIEJSZE PIOSENKI – Pieśni żydowskie
Wystąpią: Urszula Makosz, Paweł Pierzchała, Michał Półtorak, Oleg Dyyak, zaprasza – Basia Stępniak-Wilk.
<czytaj więcej – kliknij>

25 kwietnia (czwartek), g. 19.00, studio teatralne 209
Teatr Ab Intra „Nanokosmos”
reżyseria/scenariusz/muzyka/scenografia – Nataniel Wrzeciono
opieka reżysersko artystyczna – Marlena Topolska
<czytaj więcej – kliknij>

26 kwietnia (piątek), g. 19.00, Scena NCK
GWIAZDY DLA AUTYZMU – Skaldowie
Po raz ósmy w NCK organizowany jest koncert, podczas którego zbierane będą środki na pomoc dla Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych w Krakowie. Tym razem Orkiestra Wieniawa zaprosiła do współpracy założycieli zespołu Skaldowie – braci Andrzeja i Jacka Zielińskich. Podczas koncertu usłyszymy takie hity, jak: Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał, Prześliczna wiolonczelistka czy Medytacje wiejskiego listonosza. Wszystko w nowych i specjalnie przygotowanych przez Mateusza Szmigla aranżacjach. Utwory wykona tradycyjnie Orkiestra Wieniawa pod batutą Jarosława Ignaszaka.
<czytaj więcej – kliknij>

27 kwietnia (sobota), g. 11.15, sala 006
Nowohucki Uniwersytet Dzieci – Wydział Kodowania z Robotami „Roboty na Marsie”
<czytaj więcej – kliknij>

27 kwietnia (sobota), g. 11.15, sala 008
Nowohucki Uniwersytet Dzieci – Wydział Encek2 „Jak wysoka była Calineczka?”
<czytaj więcej – kliknij>

28 kwietnia (niedziela), g. 17.00 i 20.00, Scena NCK
Olka Szczęśniak „Skąpiec poznawczy” – stand-up
Stand-uperka z Częstochowy. Na scenie od 2013 roku. Zaczynała w grupie Comedy Lab w Krakowie. Ma ostre i bezlitosne poczucie humoru połączone z kobiecym wdziękiem.
<czytaj więcej – kliknij>

 

WYSTAWY:

BOGUSŁAW MASTAJ „Londyn wielu kultur” – wystawa fotografii
3-21 kwietnia, Złota Galeria CENTRUM
wystawa towarzysząca wydarzeniu Navigator Festival
<czytaj więcej – kliknij>

IWA KRUCZKOWSKA-KRÓL „Obrazy innej codzienności” – wystawa malarstwa
5-15 kwietnia, Czarna Galeria CENTRUM
spotkanie autorskie – 12 kwietnia (piątek), g. 17.00
wystawa towarzysząca wydarzeniu Navigator Festival
<czytaj więcej – kliknij>

PIOTR DROŻDŻ „Wertykalny kalejdoskop” – wystawa fotografii
8-21 kwietnia, Szara Galeria CENTRUM
spotkanie autorskie – 13 kwietnia (sobota), g. 12.00
wystawa towarzysząca wydarzeniu Navigator Festival
<czytaj więcej – kliknij>

PIOTR ŁOPALEWSKI „Ex machina” – wystawa malarstwa
11 kwietnia – 12 maja, Biała Galeria CENTRUM
wernisaż – 11 kwietnia (czwartek), g. 18.00
<czytaj więcej – kliknij>

LESZEK MISIAK „Powroty” – wystawa malarstwa z lat 2020 – 2024
23 kwietnia – 17 maja, Czarna i Szara Galeria CENTRUM
wernisaż – 24 kwietnia (środa), g. 18.00

BARWY ŚWIATA PRZYRODY 2024 – wystawa Okręgu Krakowskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody
7 marca – 5 maja, FOTO-GALERIA
<czytaj więcej – kliknij>

TERYTORIA MATERII. FORMA I PRZESTRZEŃ – II edycja 
Wystawa zbiorowa pedagogów i studentów II Katedry Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie oraz zaproszonych prelegentów – pedagogów jednostek akademickich w Polsce. 
5 marca – 2 kwietnia, Biała Galeria CENTRUM
<czytaj więcej – kliknij>

NATALIA BIENEK „Jedność” – wystawa malarstwa
8 marca – 4 kwietnia, Czarna Galeria CENTRUM
<czytaj więcej – kliknij>

ADAM WAJRAK „W naszej dziczy” – wystawa plenerowa
6 października – 30 kwietnia, Rynek NCK
<czytaj więcej – kliknij>

GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO Kolekcja Anny i Piotra Dmochowskich
stała wystawa malarstwa
czynna: czwartek-niedziela, w g. 13.00 – 19.00
<czytaj więcej – kliknij>

JERZY DUDA-GRACZ – GALERIA AUTORSKA Kolekcja Agaty Dudy-Gracz
stała wystawa malarstwa i grafiki
czynna: czwartek-niedziela, w g. 13.00 – 19.00
<czytaj więcej – kliknij>

 

INFORMATOR DO POBRANIA / WYDRUKU:
https://nck.krakow.pl/wp-content/uploads/2024/03/KWIECIEN-2024-informator-NCK.pdf

 

Zdjęcie wyróżniające – fragment pracy:
Hanna Rozpara, Camo K
akryl na płótnie / zbiory własne Nowohuckiego Centrum Kultury