25.04.2024

Najpiękniejsze Piosenki: Pieśni żydowskie

Najpiękniejsze Piosenki: Pieśni żydowskie

W koncercie „Majne szejne lider” wystąpią:
Urszula Makosz
– głos
Paweł Pierzchała – fortepian
Michał Półtorak – skrzypce, mandolina
Oleg Dyyak – akordeon, klarnet, duduk, instrumenty perkusyjne

Zaprasza – Basia Stępniak-Wilk

 

Koncert „Majne szejne lider – Moje piękne pieśni” zawiera utwory o zróżnicowanej tematyce i nastroju, śpiewane w trzech żydowskich językach. Usłyszymy tradycyjne i autorskie piosenki w języku jidysz, pieśni w języku hebrajskim oraz utwory charakterystyczne dla kultury muzycznej Żydów zamieszkujących Półwysep Iberyjski, w języku ladino.

Projekt łączy żywiołowe i ekspresyjne brzmienia z nastrojowymi, melancholijnymi dźwiękami piosenek śpiewanych i tworzonych w polskich „sztetlach”, m.in. przez Mordechaja Gebirtiga. Podczas koncertu można będzie posłuchać, a może nawet zaśpiewać, piękne i niezapomniane piosenki żydowskie, takie jak „Miasteczko Bełz”, „Moja żydowska mama” czy „Piosenka o złotej krainie”.

Program był prezentowany na większości festiwali kultury żydowskiej w Polsce i wielokrotnie grany za granicą – zawsze z wielkim uznaniem publiczności.

 

Urszula Makosz – pieśniarka specjalizująca się w pieśniach żydowskich. Występuje z solowymi recitalami, realizuje różnorodne projekty muzyczne, udział w spektaklach muzycznych i musicalach. Prezentuje swoje recitale w kraju i za granicą. Stypendystka KlezKanady i gość programu „East meets West” w Kanadzie. Współpracuje z Michałem Półtorakiem, Pawłem Pierzchałą, Michaelem Jonesem, Krzysztofem Cyranem, zespołem Klezzmates, Christianem Dawidem, Michałem Chytrzyńskim, Michałem Zabłockim, Dorotą Wasilewską. Prywatnie – mama, miłośniczka zwierząt i wegetarianka; z zawodu technik weterynarii.

Michał Półtorak – skrzypek i mandolinista, związany z kabaretem Piwnica pod Baranami, znany z wieloletniej współpracy z Markiem Grechutą (zespół WIEM i ANAWA), Grzegorzem Turnauem, Jackiem Wójcickim i Zbigniewem Preisnerem. Brał udział w nagraniach muzyki filmowej Zbigniewa Preisnera. Współpracował z krakowskimi teatrami.

Paweł Pierzchała – pianista i kompozytor, związany z Piwnicą pod Baranami. Jako instrumentalista, kompozytor i aranżer udziela się w rozmaitych projektach muzycznych o szerokim spektrum tematyki i stylów – od muzyki alternatywnej, wpływów jazzu, poprzez muzykę żydowską, brzmienia etniczne i zainteresowanie awangardą.

Oleg Dyyak – akordeonista, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie; laureat krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych. Koncertował w składzie uznanego w szerokich kręgach muzycznych na całym świecie zespołu „The Cracow Klezmer Band”. Z tym zespołem również dokonał szereg nagrań, które ukazały się w prestiżowym nowojorskim wydawnictwie „Tzadik” Johna Zorna. Obecnie współtworzy zespół „OneNess” oraz „Piotr Domagała Trio”.

Czwartek, 25.04.2024, Scena NCK
godz. 18:00

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL

Osoby z niepełnosprawnością ruchową prosimy o wcześniejszy kontakt z Biurem Organizacji Widowni w celu wyznaczenia miejsc.
Pierwszy i drugi rząd widowni Sceny NCK jest wyposażony w pętlę indukcyjną dla osób słabosłyszących.