Mr Scrooge
10 grudnia 2013 r. (wtorek), godz. 900, 1130
sala teatralna
Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana z Bielska-Białej. Inscenizacyjny rozmach, wysmakowana plastyka, kabaretowo-muzyczna forma i aktorski temperament to atuty tego niezwykłego spektaklu. Na scenie pojawia się ośmioro aktorów odgrywających swoje role w niezwykle pięknych kostiumach. ZŁOTA MASKA za najlepsze przedstawienie roku 2001!
10 grudnia 2013 r. (wtorek), godz. 900, 1130, sala teatralna
Mr Scrooge na podstawie Opowieści wigilijnej Charlesa Dickensa
Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana z Bielska-Białej
Inscenizacyjny rozmach, wysmakowana plastyka, kabaretowo-muzyczna forma i aktorski temperament to atuty tego niezwykłego spektaklu. Na scenie pojawia się ośmioro aktorów odgrywających swoje role w niezwykle pięknych kostiumach.
ZŁOTA MASKA za najlepsze przedstawienie roku 2001!
Dziecięca publiczność nareszcie doczekała się na tegorocznym festiwalu przedstawienia, które bawi, śmieszy, poucza i – przede wszystkim – zachwyca. „Mr. Scrooge” z bielskiej „Banialuki”, w reżyserii Mariana Pecki, to wspaniała adaptacja Dickensowskiej „Opowieści wigilijnej”. Wszyscy znają historię niesympatycznego skąpca, Ebenezera Scrooge’a, któremu duchy minionych, obecnych i przyszłych świąt Bożego Narodzenia – pokazując jego nikczemność – dały szansę wewnętrznej przemiany i stania się dobrym człowiekiem. Opowieść toczy się w poetyce snu, gdzie wszystko jest możliwe. Scena więc zmienia się niczym w kalejdoskopie. Raz oglądamy marionetki, a za chwilę ich role przejmują aktorzy. Nie sposób wymienić wszystkich pomysłów scenicznych, których efekt jest zasługą Evy Farkasovej (lalki i kostiumy) i Jana Zavarsky’ego (scenografia).
Iwona Kłopocka – Brawo, Mr Scrooge!, Nowa Trybuna Opolska, 13-14.10.2001
Żaden z festiwalowych spektakli nie wzbudził jednak takiego zachwytu wśród młodej publiczności, jak nagrodzone przez POLUNIMĘ przedstawienie Teatru Lalek Banialuka z Bielska-Białej pt. Mr. Scrooge. Historia nikczemnika Scrooge’a została w niezwykle widowiskowy sposób opowiedziana przez olbrzymie białe anioły, poruszające się na miniaturowych mebelkach świata marionetek, zamiast na szczudłach. Przywołane przez samego Dickensa duchy minionych, obecnych i przyszłych świąt Bożego Narodzenia, zaprezentowane zostały w rozmaitych teatralnych konwencjach – teatrzyku parawanowego, wodewilu i komedii dell’arte, oczarowując dzieci, które są przecież bardzo wnikliwymi i wymagającymi widzami.
Małgorzata Koch-Butyn, Didaskalia nr 46/2001
reżyseria: Marian Pecko
scenografia: Eva Farkašová, Jan Zavarský
muzyka: Robert Mankovecky
teksty piosenek: Wojciech Szelachowski
aktorzy: Małgorzata Bulska, Konrad Ignatowski, Magdalena Obidowska, Włodzimierz Pohl, Ziemowit Ptaszkowski, Tomasz Sylwestrzak, Piotr Tomaszewski
Przedstawienie dla widzów od 10 lat.
Czas trwania: 1 godz. 30 min. (bez przerwy)
Bilety: 20 zł
Zamówienia:
Biuro Organizacji Widowni NCK
tel. 12 644 24 81, 518 766 738
e-mail: rezerwacja@nck.krakow.pl
Kasa NCK czynna w godz. 9.00 – 20.00, tel. 12 644 02 66 wew. 301, 517 248 619
Wtorek, 10.12.2013