06.11.2014

„Ballady i romanse”

6 listopada 2014 r. (czwartek), godz. 1100
sala teatralna

Teatr Lalek Banialuka im. J. Zitzmana z Bielska-Białej. „Ballady i romanse” w inscenizacji Pawła Aignera to zaskakujące i wielobarwne widowisko, które ukazuje jedno z najważniejszych dzieł literatury polskiej z niemałym dystansem i poczuciem humoru.
Adam Mickiewicz napisał „Ballady i romanse”, które stały się manifestem polskiego romantyzmu, niemal dwieście lat temu.

 

6 listopada 2014 r. (czwartek), godz. 1100, sala teatralna

Teatr Lalek Banialuka im. J. Zitzmana z Bielska-Białej

„Ballady i romanse” w inscenizacji Pawła Aignera to zaskakujące i wielobarwne widowisko, które ukazuje jedno z najważniejszych dzieł literatury polskiej z niemałym dystansem i poczuciem humoru.
Adam Mickiewicz napisał „Ballady i romanse”, które stały się manifestem polskiego romantyzmu, niemal dwieście lat temu. W opozycji do oświeceniowego „szkiełka i oka” odwoływał się do zjawisk nadprzyrodzonych, przywołując nieziemskie istoty, ponad wszystko wychwalając uczucia, intuicję i wiarę jako narzędzia poznawania świata. Opowiedziane w balladach historie często komiczne czy groteskowe momentami stają się opowieściami rodem z filmów grozy. Twórcy inscenizacji odeszli od pełnego patosu i zadęcia sposobu odczytania słów wieszcza i postanowili ukazać je przez pryzmat współczesności. Na scenie Banialuki doszło więc do swoistego „zapętlenia czasu” widocznego także w przepięknych kostiumach (autorstwa Zofii de Ines) i muzyce (kompozycje Piotra Klimka). Pełne przepychu kontusze i żupany uzupełniają współczesne akcenty, jednocześnie umowność scenografii pozwala widzowi na odwoływanie się do własnej wyobraźni oraz scen już widzianych. Charakter inscenizacji uzupełniają znakomite, różnorodne kompozycje muzyczne często wypełnione nowoczesnym brzmieniem.

Odarte z patyny „Ballady i romanse” z pewnością staną się bliższe współczesnym, młodym odbiorcom, a może i samym Romantykom.

reżyseria: Paweł Aigner
scenografia: Zofia de Ines
muzyka: Piotr Klimek
aktorzy: Maria Byrska, Małgorzata Król, Marta Marzęcka, Magdalena Obidowska, Władysław Aniszewski, Konrad Ignatowski, Włodzimierz Pohl, Ziemowit Ptaszkowski
Premiera 21 września 2012 r.

Spektakl dla młodzieży.
Bilety: 20 zł

Bilety i informacje:
Biuro Organizacji Widowni
tel. 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: rezerwacja@nck.krakow.pl
Kasa czynna od poniedziałku do piątku w godz. 830-2000
oraz na godzinę przed spektaklem
tel. 12 644 02 66 wew. 56

Invalid Displayed Gallery

Czwartek, 06.11.2014

Dział Artystyczny, pok. 113
telefon: 12 644 02 66 wew. 10
e-mail: artystyczny@nck.krakow.pl