03/07/2017

„Mezzoforte” ozdobiło NCK

„Mezzoforte” ozdobiło NCK

Balustrada przy schodach po wschodniej stronie budynku Nowohuckiego Centrum Kultury, naprzeciwko osiedla Centrum E zmieniła swoje oblicze. Niedawno w całości pokryła ją mozaika wenecka, zaprojektowana przez Maurycego Gomulickiego. To kolejna realizacja plenerowa tego artysty, która znalazła się w otoczeniu NCK.

Przedsięwzięcie nawiązuje do popularnych jeszcze w latach 60. mozaik, które zdobiły wówczas także i nowohuckie ściany. W ostatnich latach ten rodzaj sztuki, nie licząc kościołów, został praktycznie zapomniany, a ze sztuką w przestrzeni publicznej kojarzą się przede wszystkim murale. Projekt z jednej strony stanowi nawiązanie do trendów w sztuce sprzed pół wieku, z drugiej zaś przyczyni się do estetyzacji fragmentu przestrzeni publicznej.

Gomulicki w swojej twórczości bardzo często wykorzystuje abstrakcję i geometrię. Podobnie i tym razem, projekt mozaiki składa się z dwukolorowych, wydłużonych w pionie prostokątów i trapezów. Jest to także nawiązanie do formy i kolorystyki dwóch murali, zdobiących ściany NCK od kilku lat. „Mezzoforte” powstało dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.