09.03.2024

Matylda/Łukasiewicz oraz Patrick The Pan

Matylda/Łukasiewicz oraz Patrick The Pan

Z okazji Dnia Kobiet na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury wystąpią dwa zespoły młodego pokolenia. Patrick the Pan przeniesie widzów w alternatywny świat dźwięków, a Matylda Damięcka i Radek Łukasiewicz zaskoczą mocnymi tekstami i niebanalnymi liniami melodycznymi.

 

g. 19.00 – Patrick the Pan

Piotr Madej występujący pod pseudonimem Patrick The Pan to alternatywny artysta młodego pokolenia pochodzący z Krakowa. O ludziach takich, jak on, Amerykanie z podziwem mówią: self-made man. Jest nie tylko autorem tekstów i kompozycji, ale działa prężnie również jako producent. Współpracował między innymi z Darią Zawiałow, Andrzejem Smolikiem, Ralphem Kaminskim, Dawidem Tyszkowskim, Pauliną Przybysz, Kaśką Sochacką, Meek Oh Why’em, czy Misią Furtak. Patrick miał okazję koncertować na jednych z najważniejszych festiwali muzycznych w kraju, takich jak Open’er, OFF Festiwal czy Męskie Granie.

Choć artysta w jednej swoich piosenek śpiewa „od techno wolę ciszę i jazz”, uwielbia koncertowo tym słowom zaprzeczać. Razem ze swoim zespołem umiejętnie balansują na pograniczu elektroniki, gitarowego grania i cichego, solowego stukania w klawisze pianina. Spoiwem jest wszechobecna w muzyce i tekstach melancholia, z którą Piotr romansuje od samego początku kariery. Kiedy nie występuje jako Patrick The Pan, koncertuje jako muzyk z  Dawidem Podsiadło. W 2021 roku ukazał się czwarty już album artysty pt. „Miło Wszystko”. Płyta została świetnie przyjęta przez dziennikarzy i publiczność, przyniosła Patrickowi również nominacje do nagród takich jak Odkrycia Empiku 2021, czy Piątka ASZ Dziennika.

W 2023 roku zespół obchodzi 10-lecie istnienia.

 

g. 20.30 – Matylda/Łukasiewicz

Matylda Damięcka oraz Radek Łukasiewicz są jednym z najgorętszych zjawisk na muzycznej scenie. W styczniu 2023 wypuścili pierwszy utwór, a już po kilku miesiącach grają na najważniejszych scenach festiwalowych i klubowych w Polsce. Zaczęli mocną i emocjonalną piosenką „Matka”, następnie był utwór „Zamknąć” o relacjach, w których możemy trwać lub się udusić. Kolejnymi singlami były „Mężczyźni” oraz „Nudny Rok”. Wszystkie utwory łączą mocne teksty i niebanalne linie melodyczne. Pomimo braku wyczekiwanej przez fanów płyty, zespół ma na koncie masę koncertów, w tym letnią, festiwalową trasę koncertową.

Radek Łukasiewicz czyni tu wzruszające wyznanie mężczyzny, próbującego poradzić sobie z presją współczesności, w której rola mężczyzny się zmienia. „Co może zrobić współczesny facet, który widzi że rzeczywistość go przerasta? Może tradycyjnie wziąć się w garść i nie marudzić. Albo może się popłakać i poprosić o pomoc.”, artyści, zainspirowani postacią  Czułego  Barbarzyńcy, podpowiadają to drugie rozwiązanie. Radka znamy doskonale z zespołów Pustki, Bisz/Radex czy Polskie Znaki, ale także pisania dla innych – między innymi: Brodki, Artura Rojka, Piotra Zioły.

Matylda to dobrze znana kreska Instagrama, która otwiera oczy i konfrontuje Polaków z niewygodnymi tematami. Czy to oznacza, że w takiej stylistyce utrzyma klip do nadchodzącego utworu? W zapowiedzi, która pojawiła się na profilu instagramowym @matylda_lukasiewicz wynika, że możemy spodziewać się czegoś zupełnie odmiennego. 

Album duetu ukaże się na początku 2024 roku.

Sobota, 09.03.2024, Scena NCK
godz. 19:00

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL

Osoby z niepełnosprawnością ruchową prosimy o wcześniejszy kontakt z Biurem Organizacji Widowni w celu wyznaczenia miejsc.
Pierwszy i drugi rząd widowni Sceny NCK jest wyposażony w pętlę indukcyjną dla osób słabosłyszących.