13.12.2023

Akademia Pana Beethovena „Bolek i Lolek symfonicznie” – edukacyjny koncert multimedialny

Akademia Pana Beethovena „Bolek i Lolek symfonicznie” – edukacyjny koncert multimedialny

„Bolek i Lolek symfonicznie” to niezwykła, sentymentalna i wielopokoleniowa, podróż w świat przygód legendarnych bohaterów kultowej polskiej kreskówki. Multimedialny spektakl, z udziałem orkiestry symfonicznej, opatrzony zostanie komentarzem dyrygenta – narratora, przybliżającego kulisy powstawania filmów rysunkowych oraz kształtu tej muzyki. Nie zabraknie również prezentacji poszczególnych instrumentów orkiestry, tematycznych zagadek czy aktywnego dialogu z najmłodszą publicznością.

Spektakl zakłada projekcję znanych bajek z udziałem orkiestry symfonicznej, wykonującej na żywo ścieżkę dźwiękową. Znana i lubiana przez najmłodszą publiczność kreskówka stanie się punktem wyjścia do właściwej części edukacyjnej, której celem będzie zapoznanie dzieci z orkiestrą symfoniczną, jej instrumentami, podziałem etc. Ponadto, zderzenie obrazu z muzyką daje szansę na ukazanie takich właściwości warstwy muzycznej jak napięcia, nastrój, kolorystyka. Pokazane zostaną również sposoby, jakimi – za pomocą instrumentów muzycznych – zyskuje się onomatopeiczne efekty akustyczne, dzięki którym możemy usłyszeć np. odgłos strzały, spadających jabłek, kapiącej wody, opierając tę warstwę symultanicznie o obraz filmu rysunkowego.

Wybór oryginalnych filmów w ramach koncertu opiera się na chronologicznej kolejności powstawania tak, aby przybliżyć widzowi wiek dziecięcy, dojrzewanie oraz czasy „dorosłości” bohaterów. W ramach pokazu zostaną zaprezentowane legendarne filmy z serii o Bolku i Lolku a wśród nich m.in. „Kusza”, „Fałszywy Dziadek”, „Chory ząb”.

Realizowany od 2016 roku cykl edukacyjnych koncertów pt. Akademia Pana Beethovena skierowany jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży, ale nie tylko – to również możliwość rozrywki dla całych rodzin. Edycje zaplanowane na lata 2023-2025 realizowane będą w szerokim partnerstwie wspólnie z Fundacją Follow The Music oraz Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej, zaś partnerem strategicznym cyklu jest Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Tarnowa Roman Ciepiela. Mecenatu i wsparcia finansowego udzieliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Bolek i Lolek symfonicznie” to nagrodzony w 2016 roku „Złotym słonecznikiem” portalu www.czasdzieci.pl edukacyjny koncert multimedialny.

WYKONAWCY:
Orkiestra Akademii Beethovenowskiej
Sebastian Perłowski – dyrygent
Marta Saciuk-Sędzielarz – prowadząca
Roman Baran i Bogusław Ochodek – aktorzy Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej

ORGANIZATORZY:
Orchestra Manager Marcin Klejdysz
Orkiestra Akademii Beethovenowskiej

PARTNERZY STRATEGICZNI:
Studio Filmów Rysunkowych
Nowohuckie Centrum Kultury
Zespół Szkół Muzycznych w Tarnowie
Miasto Tarnów

MECENAT:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Środa, 13.12.2023, Scena NCK
godz. 09:00
godz. 11:30

Bilet - 59 zł

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL

Osoby z niepełnosprawnością ruchową prosimy o wcześniejszy kontakt z Biurem Organizacji Widowni w celu wyznaczenia miejsc.
Pierwszy i drugi rząd widowni Sceny NCK jest wyposażony w pętlę indukcyjną dla osób słabosłyszących.