23.02.2021

liteARTura: R jak Rusinek

liteARTura: R jak Rusinek

Spotkanie z Michałem Rusinkiem

Zapraszamy do udziału na żywo (z przestrzeganiem obowiązujących obostrzeń) oraz na transmisję live na Facebooku NCK.

 

Michał Rusinek – polski literaturoznawca, tłumacz, pisarz. Doktor habilitowany nauk humanistycznych. Były sekretarz Wisławy Szymborskiej.

W latach 1991–1996 studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2002 roku uzyskał stopień doktora na podstawie pracy Między klasyczną retoryką a ponowoczesną retorycznością, a w roku 2013 habilitował się na podstawie książki Retoryka obrazu. Przyczynek do percepcyjnej teorii figury. Specjalizuje się w teorii literatury. Jest adiunktem w Katedrze Teorii Literatury na Wydziale Polonistyki UJ.

Został sekretarzem Szymborskiej dzięki pośrednictwu jej znajomej, Teresy Walas, która była promotorką pracy magisterskiej Rusinka i poleciła go Szymborskiej. Sekretarzem został wkrótce po otrzymaniu przez poetkę Nagrody Nobla i był nim do jej śmierci.

Jest bratem ilustratorki Joanny Rusinek, z którą współtworzy książki dla dzieci „Zaklęcie na W”, „Mały Chopin” i „Kefir w Kairze”.


fot. Edyta Dufaj

 

Prowadzenie:

Łukasz Wojtusik – dziennikarz od lat związany z radiem (Grupa Radiowa Agory). Autor wielu rozmów z przedstawicielami kultury i sztuki. Laureat nagrody Dziennikarzy Małopolski dla najlepszego dziennikarza kulturalnego. Wybrany najlepszym wykładowcą Uniwersytetu Dzieci 2018/2019. Współpracuje z wieloma instytucjami kultury.

Autor książki – rozmów z ojcem Leonem Knabitem „Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko”; współautor wraz z Piotrkiem Żyłką i Grzegorzem Kramerem SJ książki „Łobuzy. Grzesznicy mile widziani”.

Ma super żonę, dwóch synów, dużo czyta, zbiera ikony, a gdy jest za głośno, jedzie do Tyńca, albo na Camino.

Prowadzi autorski podcast literacki Alfabet Wojtusika, nagrywany w miejscach, gdzie literatura się dzieje i tworzy. Na podcastowe, literackie podróże pełne niespodzianek zaprasza zawsze w piątki.

Wtorek, 23.02.2021, sala kameralna 203 / transmisja live Facebook NCK
godz. 18:00

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL