06/12/2021

Joanna Gościej-Lewińska laureatką Nagrody Miasta Krakowa 2021

Joanna Gościej-Lewińska laureatką Nagrody Miasta Krakowa 2021

Nagrody Miasta Krakowa, które mają kilkuwiekową tradycję, pozwalają wyróżnić osoby, których działania przekładają się na znaczenie i rozwój miasta w dziedzinach kultury, sztuki, nauki, techniki, a także sportu. Laureatką tegorocznej edycji została Joanna Gościej-Lewińska – założycielka Galerii CENTRUM Nowohuckiego Centrum Kultury, główna kuratorka stałych i czasowych wystaw – za: wieloletnią pracę w Galerii Centrum Nowohuckiego Centrum Kultury, która znacząco przyczyniła się do rozwoju życia kulturalnego Nowej Huty.

Wszyscy mamy świadomość znaczenia, roli i siły krakowskiej kultury. W naszym mieście wielowiekowe bezcenne dziedzictwo łączy się ze sztuką w różnych odsłonach. Kraków to przestrzeń prezentowania kultury i sztuki oraz dom dla jej twórców. To jednocześnie miasto, w którym ważna jest nauka i osiągnięcia na tym polu umożliwiające stały rozwój. Zarówno osoby związane ze sztuką, jak też nauką i sportem, i mające w tych obszarach liczne osiągnięcia, honorujemy w ramach przyznawanych corocznie Nagród Miasta Krakowa. Serdecznie gratuluję wszystkim laureatom i kibicuję ich dalszym działaniom. Dziękuję także Mecenasom Krakowa – taka postawa i zaangażowanie w kreowanie i promowanie krakowskiej kultury w połączeniu z działaniami miasta, artystów i twórców oraz nieodłączną troską o dziedzictwo pozwalają Krakowowi szczycić się tytułem polskiej stolicy kultury ‒ mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Laureaci Nagród Miasta Krakowa 2021 oraz Mecenasi Kultury Krakowa 2020 otrzymają medale, statuetki i dyplomy podczas uroczystej gali, która 7 grudnia odbędzie się w Krakowskim Teatrze Variete.

Więcej informacji o nagrodzie, lista laureatów:
https://www.krakow.pl/aktualnosci/255256,33,komunikat,nagrody_miasta_krakowa_i_mecenasow_kultury_przyznane.html

 

Joanna Gościej-Lewińska – urodzona w 1961 roku. Absolwentka Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, studiowała pedagogikę i historię sztuki. Od roku 1986 prowadzi Galerię CENTRUM w Nowohuckim Centrum Kultury. Jest główną kuratorką Galerii Autorskich Zdzisława Beksińskiego i Jerzego Dudy-Gracza oraz projektu wystawienniczego „Przestrzeń dla sztuki”. Współorganizowała ponad 900 wystaw indywidualnych i zbiorowych artystów polskich i zagranicznych. Autorka i redaktorka katalogów, publikowała teksty i opracowania monograficzne, m.in. Mariana Kruczka, Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Dudy-Gracza, Jerzego Wrońskiego, Paulina Wojtyny, Janiny Kraupe, Stefana Gierowskiego, Ryszarda Otręby. Współtwórczyni Galerii GAP przy Katedrze Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.