19/05/2017

Park Kulturowy Nowa Huta? Każdy może wyrazić opinię!

Park Kulturowy Nowa Huta? Każdy może wyrazić opinię!

W trawie piszczy już od dawna, ale czym jakie dokładnie zapisy znajdą się w projekcie dokumenty Park Kulturowy Nowa Huta – nie wiadomo. A nie wiadomo, ponieważ twórcy projektu chcą wysłuchać wszystkich zainteresowanych! Tak, tak, dokładnie, każdy (niepełnoletni też, nie tylko posiadacze psów, ale też zdeklarowani „kociarze”, mieszkający w obrębie Placu Centralnego, ale i na okolicznych osiedlach…) może wyrazić własne pragnienia, obawy, oczekiwania dotyczące Parku. 

Jak wziąć udział w dyskusji?

Można to zrobić na dwa sposoby – po pierwsze na spotkaniach konsultacyjnych, po drugie – za pośrednictwem wiadomości elektronicznej na adres: parknh@pracowniaobywatelska.pl

Szczególnie zachęcamy do udziału w spotkaniach – to najprawdziwsza forma partycypacji i prawdziwa kuźnia pomysłów. Podczas konsultacji nie unikniemy emocji – bo przecież wszyscy kochający Nową Hutę chcą się zaangażować, chronić ją i mają różne pomysły „na najmłodszą siostrę Krakowa”. Inauguracyjne spotkanie odbędzie się w Nowohuckim Centrum Kultury już 30 maja 2017 r. w godzinach 17.00-19.00, kolejne spotkania, mające charakter „lokalnych” będą miały miejsce w czerwcu, według następującego harmonogramu:

7.06. w godz. 17.00-19.00, Muzeum PRL-u (os. Centrum E1),
8.06. w godz. 17.00-19.00, Teatr Ludowy (os. Teatralne 23),
13.06. w godz. 17.00-19.00, Klub Krzesławice Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. Melchiora Wańkowicza 17),
19.06. w godz. 17.00-19.00, XII Liceum Ogólnokształcące (os. Kolorowe 29a),
20.06. w godz. 17.00-19.00, Teatr Łaźnia Nowa (os. Szkolne 25),
22.06. w godz. 17.00-19.00 Klub Wersalik Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Ogrodowe 15),
27.06. w godz. 17.00-19.00, Szkoła Podstawowa nr 80 (os. Na Skarpie 8).

Na spotkania nie trzeba się zapisywać, obowiązuje wstęp wolny i brak listy uczestników, każdy, kto przyjdzie może wziąć udział w konsultacjach.

Czym jest Park Kulturowy?

Park Kulturowy to szczególna forma ochrony zabytków, której zadaniem jest chronić „krajobraz kulturowy” – w przypadku Nowej Huty to unikalny układ urbanistyczny tzw. „starej Nowej Huty”. Celem projektu jest ochrona socrealistycznych i socmodernistycznych budowli oraz otaczającej zieleni. W Krakowie przykładem takiej ochrony wdrożonej już do funkcjonowania jest Park Kulturowy Stare Miasto – wprowadzenie dokumentu sprawiło że zapanował porządek na ulicach – zniknęły krzykliwe, nieeleganckie reklamy, dodatkowo chronione są zabytkowe kamienice. To wszytko to oczywiście duży skrót – więcej można przeczytać w specjalnie przygotowanym informatorze <kliknij aby pobrać PDF: Informator konsultacyjny – Park Kulturowy Nowa Huta>.

Gdzie znaleźć więcej informacji?

Punktem wyjścia do stworzenia projektu Parku Kulturowego Nowa Huta jest obszerna analiza sytuacji obecnej i pożądanej. Zespół specjalistów pod przewodnictwem profesora Zbigniewa Myczkowskiego sprawdził jakie rodzaje budynków znajdują się w dzielnicy, jaki jest stan zieleni, jak kształtowana jest przestrzeń. Całe opracowanie dostępne jest na stronie <kliknij>.

Za przeprowadzenie konsultacji społecznych dotyczących projektu odpowiada Pracownia Obywatelska – na stronie stowarzyszenia <kliknij>  można znaleźć wszystkie aktualne informacje dotyczące spotkań, a tych, którzy są aktywnymi użytkownikami Facebook’a zapraszamy do dołączenia do wydarzenia <kliknij>.

 

Jeśli kochasz Nową Hutę – weź los dzielnicy w swoje ręce! Przyjdź na spotkanie lub napisz wiadomość – niezaangażowani nie będą mogli narzekać na kształt stworzonego dokumentu.