26.10.2023

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – koncert jubileuszowy z okazji 70-lecia Zespołu

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – koncert jubileuszowy z okazji 70-lecia Zespołu

z udziałem gości specjalnych: Słowackiego Państwowego Zespołu Tańca Tradycyjnego SL’UK

Siedem dekad działalności artystycznej – to droga, którą przebył Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” od 1 lipca 1953 roku, osiągając autorytet i znaczenie w kraju oraz na arenie międzynarodowej. Zespół „Śląsk” jest jednym z największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa muzycznych tradycji narodowych: tańców, pieśni, przyśpiewek, obrzędów i obyczajów. Odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach, realizując ponad 9 tysięcy koncertów dla ponad 27 milionów widzów!

W trakcie obchodów Jubileuszu 70-lecia Zespół prezentuje polski folklor w ujęciu wielopłaszczyznowym i dynamicznych przemian. Jubileuszowy program artystyczny to wielobarwny mix najpopularniejszych programów galowych, na który składają się między innymi największe muzyczne przeboje Zespołu – kompozycje i opracowania Stanisława Hadyny, Wojciecha Kilara, Ireneusza Łojewskiego i Czesława Płaczka oraz układy choreograficzne Elwiry Kamińskiej, Hanny Chojnackiej i Juraja Kubanki.

 

Zespołowi Pieśni i Tańca „Śląsk” na scenie towarzyszyć będzie Słowacki Państwowy Zespół Tańca Tradycyjnego SĽUK, który wykona narodowe tańce słowackie.

Koncert w wykonaniu Zespołu SĽUK odbywa się z okazji 30. rocznicy powstania Republiki Słowackiej i 20. rocznicy podpisania Konwencji UNESCO

Słowacki Państwowy Zespół Tańca Tradycyjnego SL’UK to instytucja państwowa, profesjonalny zespół pieśni i tańca założony przez Ministerstwo Kultury Republiki Słowackiej. SĽUK jest unikalnym zespołem reprezentującym tradycyjny taniec, muzykę, instrumenty muzyczne i kostiumy Słowacji. Przez ponad 60 lat stworzył wiele programów artystycznych inspirowanych słowacką sztuką ludową. SĽUK ma znaczący wkład w kulturę Słowacji i stał się synonimem tradycji sztuki ludowej w nowoczesnym wykonaniu. Jego twórczość artystyczna na przestrzeni dziesięcioleci artystycznych sezonów zapewniła mu trwałe miejsce nie tylko w słowackim, ale także w europejskim dziedzictwie kulturowym.   Obecnie SĽUK składa się z zespołu tanecznego, kapeli ludowej i grupy wokalnej ściśle współpracując z najlepszymi autorytetami w dziedzinie folkloru. Repertuar składa się z wyjątkowych programów tanecznych i muzycznych, które poprzez różne formy artystycznej interpretacji tradycyjnej muzyki i tańca, sięgają do innych gatunków, takich jak jazz, muzyka świata czy taniec współczesny. Dzięki imponującej choreografii, muzyce i adaptacjom scenicznym widz może zapoznać się z bogactwem kultury ludowej Słowacji. Siedziba SĽUK znajduje się w Bratysławie, gdzie zespół ma swój własny teatr (Theatre SĽUK), dział kostiumów oraz Multimedialne Archiwum Kultury Ludowej Słowacji. Ważną częścią SĽUK jest Centrum Słowackiego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Czwartek, 26.10.2023, Scena NCK
godz. 18:00

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL

Osoby z niepełnosprawnością ruchową prosimy o wcześniejszy kontakt z Biurem Organizacji Widowni w celu wyznaczenia miejsc.
Pierwszy i drugi rząd widowni Sceny NCK jest wyposażony w pętlę indukcyjną dla osób słabosłyszących.