01.04.2015

Tomek Mistak – „Zanurzenie”

logo galeria centrum

1 kwietnia 2015 (środa), godz. 1800 
budynek A

GALERIA CENTRUM. Twórczość artysty pokazuje, że jeśli tylko potrafimy spojrzeć głębiej, niepowierzchownie ujrzymy efektowny obraz tam, gdzie najmniej spodziewamy się go zobaczyć. Okazuje się, że zainspirować może proste narzędzie, detal architektoniczny, kompleks budynków, a nawet zrujnowany wrak. To tylko kilka zjawisk wartych uwagi. Bo jeżeli na chwilę uda nam się zapomnieć o ich funkcji, to podobnie jak artysta dostrzeżemy w nich układ brył, linii, plam barwnych, czyli czystą formę malarską. Jednak błędem byłoby zatrzymanie się wyłącznie na walorach wizualnych płócien.

 

1 kwietnia 2015 (środa), godz. 1800, budynek A

logo galeria centrumWernisaż wystawy malarstwa

(…) Twórczość artysty pokazuje, że jeśli tylko potrafimy spojrzeć głębiej, niepowierzchownie ujrzymy efektowny obraz tam, gdzie najmniej spodziewamy się go zobaczyć. Okazuje się, że zainspirować może proste narzędzie, detal architektoniczny, kompleks budynków, a nawet zrujnowany wrak. To tylko kilka zjawisk wartych uwagi. Bo jeżeli na chwilę uda nam się zapomnieć o ich funkcji, to podobnie jak artysta dostrzeżemy w nich układ brył, linii, plam barwnych, czyli czystą formę malarską. Jednak błędem byłoby zatrzymanie się wyłącznie na walorach wizualnych płócien. Każdy z cykli niesie głęboką prawdę o nas samych i naszej kulturze. Wszystko w tych obrazach jest złudzeniem, któremu ulegamy patrząc. To, co wydaje się być twardym betonem, okazuje się warstwami delikatnego laserunku, łuszczące się powierzchnie wraków są również zatrzymaną w czasie iluzją. Przedmioty trwałe i niezmienne w rzeczywistości, jak potężne statki czy miejskie gmachy, okazują się często bardziej kruche i poddane przemijaniu niż przypuszczamy. Równie zmienne i relatywne są znaczenia, jakie im się nadaje. Człowiek dziś tworzy, a jutro porzuca swe dzieła, nie dbając o ich dalszy los. Artysta poniekąd przedłuża ich życie i nadaje mu nowy sens. Subtelna materia malarstwa pozwala uwiecznić to, co odchodzi w zapomnienie. Prace Tomka Mistaka możemy odczytywać więc  jako refleksję nad istotą trwania i nieuchronnością przemijania, które nie prowadzi do niebytu, lecz do przemiany.

Fragment tekstu do katalogu
Agata Sulikowska-Dejena

Tomek Mistak urodzony w 1978 roku w Sanoku. W roku 2005 uzyskał dyplom w pracowni malarstwa profesora Stanisława Białogłowicza, w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uprawia malarstwo sztalugowe, głównie akryl na płótnie. Mieszka i pracuje w Sanoku.

Wystawa otwarta do 30 kwietnia 2015.

wstęp wolny

informacje: tel. 12 644 02 66 wew. 25
pok. 202, bud. A

Środa, 01.04.2015