01.12.2014

Dziadek do orzechów – spektakl baletowy

scena dla tanca

30 listopada (niedziela), godz. 1700
1 grudnia (poniedziałek), godz. 1000
, 1300
sala teatralna

Kielecki Teatr Tańca. Dziadek do orzechów w opracowaniu dla Kieleckiego Teatru Tańca to barwna kompozycja, poruszającą wyobraźnię dzieci i wzruszającą dorosłych. Akcję spektaklu umieściliśmy w czasach współczesnych, w popularnej dziś galerii handlowej, co pozwoliło z tego klasycznego baletu wydobyć zupełnie nowe, zdumiewające jakości.

 

30 listopada (niedziela), godz. 1700, sala teatralna
1 grudnia (poniedziałek), godz. 1000, 1300, sala teatralna

 

Kielecki Teatr Tańca

 

Dziadek do orzechów w opracowaniu dla Kieleckiego Teatru Tańca to barwna kompozycja, poruszającą wyobraźnię dzieci i wzruszającą dorosłych. Akcję spektaklu umieściliśmy w czasach współczesnych, w popularnej dziś galerii handlowej, co pozwoliło z tego klasycznego baletu wydobyć zupełnie nowe, zdumiewające jakości.
Autorami choreografii do tego magicznego widowiska są Elżbieta Szlufik-Pańtak i Grzegorz Pańtak. Połączenie muzyki Piotra Czajkowskiego z techniką tańca jazzowego i współczesnego jest nośnikiem ogromnej wartości historycznej, edukacyjnej i poznawczej. Niezwykle istotnym atutem produkcji są kostiumy i scenografia, zaprojektowane przez uznaną scenograf i kostiumograf Małgorzatę Słoniowską, na stałe współpracującą z Operą Wrocławską.
Główną bohaterką spektaklu jest Klara, która otrzymała od Mikołaja lalkę – dziadka do orzechów. Zauroczona prezentem dziewczynka, po dniu pełnym emocji, zapada w magiczny sen. Jej pragnienie spotkania miłości sprawia, że dziadek do orzechów przeistacza się w pięknego Młodzieńca, którego Klara obdarza silnym uczuciem. Razem, z pomocą zabawek pokonują armię mysz i odbywają przedziwny spacer po odmienionej galerii handlowej. Przedmioty ze sklepowych półek ożywają i zabierają naszych bohaterów w taneczną podróż dookoła świata. Klara i Młodzieniec swoją wędrówkę rozpoczynają w cukierni, smakując torty, cukierki, precelki i lody. Będąc w sklepie z butami tańczą taniec hiszpański, w kawiarni aromatyczna kawa przenosi ich w arabski Bliski Wschód. Świat chiński to sklep z porcelaną i porcelanowym młotkowym rozbójnikiem. Swoją wędrówkę kończą w kwiaciarni, gdzie Klara zamienia się w białą różę, a Młodzieniec w ogrodnika. Pragnienie Klary o wymarzonej miłości znajdzie spełnienie w ślubie z Młodzieńcem i weselu, na którym bawią się wszystkie postaci z sennych marzeń.

 

muzyka: Piotr Czajkowski
choreografia i reżyseria: Elżbieta Szlufik-Pańtak, Grzegorz Pańtak
libretto w wersji autorskiej, na podstawie oryginalnego libretta: Elżbieta Szlufik-Pańtak, Grzegorz Pańtak
scenografia i kostiumy: Małgorzata Słoniowska

spektakl dwuaktowy z przerwą
czas trwania 100 minut

 

bilety:
50 zł – indywidualne
20 zł – dzieci i grupowe

Uwaga!Na spektakl w dniu 30 listopada o godzinie 1700 biletów brak!

Bilety i informacje:
Biuro Organizacji Widowni
tel. 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: rezerwacja@nck.krakow.pl
Kasa czynna od poniedziałku do soboty w godz. 900-2000 (przerwa 1400-1430)
oraz na godzinę przed spektaklem
tel. 12 644 02 66 wew. 56

Projekt realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2014

scena dla tanca

Invalid Displayed Gallery

fot. B. Kruk

Projekt realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2014

Niedziela, 30.11.2014

Poniedziałek, 01.12.2014