16/05/2022

Specjalnie dla fanów Beksińskiego…

Specjalnie dla fanów Beksińskiego…

4 czerwca, o g. 13.00 zapraszamy na spotkanie autorskie z Piotrem Dmochowskim, przyjacielem i marszandem nieżyjącego Artysty oraz projekcję filmu dokumentalnego „Z wnętrza” w reżyserii Cezarego Grzesiuka, Tomasza Szwana i Krystiana Kamińskiego.

 

SPOTKANIE AUTORSKIE

„Beksiński-Dmochowski. Listy 2004-05” czyli korespondencja Zdzisława Beksińskiego z Piotrem Dmochowskim, opublikowana po raz pierwszy w wersji książkowej, jest nieocenzurowanym zapisem relacji jaka łączyła artystę z propagatorem jego sztuki. Szczerość i otwartość jaką pisane są listy sprawia, że czytając je, mamy możliwość poznania autentycznych odczuć, przeżyć i poglądów autora. Dodatkową atrakcją dla fanów twórczości wybitnego malarza może być fakt, że książka jest bogato ilustrowana kolorowymi reprodukcjami obrazów, których bezpośrednio dotyczy korespondencja.

 W trakcie spotkania będzie można kupić prezentowaną książkę.

 

PROJEKCJA FILMU DOKUMENTALNEGO

„Z wnętrza” – pełnometrażowy dokument w reżyserii Cezarego Grzesiuka, Tomasza Szwana i Krystiana Kamińskiego. Film w całości składa się z materiałów video autorstwa Zdzisława Beksińskiego, który z dużą szczegółowością dokumentował w latach 1987-1997 życie rodzinne oraz proces powstawania swoich obrazów. Ten unikatowy, intymny dziennik jest zarazem kroniką przemian społecznych w Polsce, upadku komunizmu i pierwszych lat demokracji. Twórcy filmu starają się pozostać obiektywnymi kronikarzami około 300 godzin materiału video, jakie pozostawił po sobie Beksiński.

Film był prezentowany na licznych festiwalach filmowych, m.in. na Docs Against Gravity, Nowe Horyzonty we Wrocławiu, Camerimage w Toruniu i Cienergia w Łodzi, gdzie spotkał się z ciepłym przyjęciem krytyków i publiczności.

Po projekcji zaplanowano spotkanie z Tomaszem Szwanem, jednym z twórców filmu. Na pytania widzów odpowie także Piotr Dmochowski, gość specjalny pokazu i niejako jeden z aktorów obrazu
„Z wnętrza”.

 

Wstęp na wydarzenie wolny.
Więcej informacji <kliknij>

 

Ilustracja: fragment obrazu Zdzisława Beksińskiego z 1991 r., olej na pilśni.
Obraz z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich, prezentowany w Galerii Zdzisława Beksińskiego w Nowohuckim Centrum Kultury.