04.06.2022

Beksiński / Dmochowski / „Z wnętrza”

Beksiński / Dmochowski / „Z wnętrza”

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Piotrem Dmochowskim, przyjacielem i marszandem Zdzisława Beksińskiego, oraz projekcję filmu dokumentalnego „Z wnętrza” w reżyserii Cezarego Grzesiuka, Tomasza Szwana i Krystiana Kamińskiego.

 

SPOTKANIE AUTORSKIE

„Beksiński-Dmochowski. Listy 2004-05” czyli korespondencja Zdzisława Beksińskiego z Piotrem Dmochowskim, opublikowana po raz pierwszy w wersji książkowej, jest nieocenzurowanym zapisem relacji jaka łączyła artystę z propagatorem jego sztuki. Szczerość i otwartość jaką pisane są listy sprawia, że czytając je, mamy możliwość poznania autentycznych odczuć, przeżyć i poglądów autora. Dodatkową atrakcją dla fanów twórczości wybitnego malarza może być fakt, że książka jest bogato ilustrowana kolorowymi reprodukcjami obrazów, których bezpośrednio dotyczy korespondencja.

 (…) Jeśli mi na czymś zależy w naszej korespondencji, to tylko na tym, by była ciekawa. A wiem, że najciekawszy jest dialog wtedy, gdy istnieje spór. To również jedna z przyczyn moich zaczepek i wycieczek pod Twoim adresem. Stąd też wielokrotne przypominanie Ci, żebyś za bardzo się nimi nie przejmował, bo w pewnym sensie są one figurami retorycznymi.

Piotr

 W trakcie spotkania będzie można kupić prezentowaną książkę.

 

PROJEKCJA FILMU DOKUMENTALNEGO

„Z wnętrza” – pełnometrażowy dokument w reżyserii Cezarego Grzesiuka, Tomasza Szwana i Krystiana Kamińskiego. Film w całości składa się z materiałów video autorstwa Zdzisława Beksińskiego, który z dużą szczegółowością dokumentował w latach 1987-1997 życie rodzinne oraz proces powstawania swoich obrazów. Ten unikatowy, intymny dziennik jest zarazem kroniką przemian społecznych w Polsce, upadku komunizmu i pierwszych lat demokracji. Twórcy filmu starają się pozostać obiektywnymi kronikarzami około 300 godzin materiału video, jakie pozostawił po sobie Beksiński.

Film był prezentowany na licznych festiwalach filmowych, m.in. na Docs Against Gravity, Nowe Horyzonty we Wrocławiu, Camerimage w Toruniu i Cienergia w Łodzi, gdzie spotkał się z ciepłym przyjęciem krytyków i publiczności.

 

„Z wnętrza”
film dokumentalny
czas trwania: 90 min
rok produkcji: 2019
reżyseria: Cezary Grzesiuk, Tomasz Szwan, Krystian Kamiński
scenariusz: Krystian Kamiński, Cezary Grzesiuk
zdjęcia: Zdzisław Beksiński, Zofia Beksińska, Tomasz Beksiński, Piotr Dmochowski

 

Po projekcji zaplanowano spotkanie z Tomaszem Szwanem, jednym z twórców filmu. Na pytania widzów odpowie także Piotr Dmochowski, gość specjalny pokazu i niejako jeden z aktorów obrazu
„Z wnętrza”.

 

Ilustracja: fragment obrazu Zdzisława Beksińskiego z 1991 r., olej na pilśni.
Obraz z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich, prezentowany w Galerii Zdzisława Beksińskiego w Nowohuckim Centrum Kultury.

Sobota, 04.06.2022, sala kameralna 203
godz. 13:00

Galeria CENTRUM
telefon: 12 644 02 66 wew. 25
e-mail: GALERIA@NCK.KRAKOW.PL