10/08/2017

Sezon na ogórki #10

Sezon na ogórki #10

Fragment wywiadu przeprowadzonego przez Orianę Fallaci z Jamesem Cameronem, odnaleziony podczas remontu NCK w sali nr 114. Dziennikarka spisała go na odwrocie plakatu reklamującego koncert Zespołu Góralskiego Hamernik, który odbył się w Centrum wiosną 2006 roku.

James Cameron

(…) byłem tamtą produkcją mocno załamany.

Oriana Fallaci

W takim razie zmieńmy temat. Jak wspomina pan swoją filmową przygodę z Nowohuckim Centrum Kultury?

No cóż, pamiętam, że w 1984 roku zrodził się pomysł aby kluczowe sceny Terminatora kręcić właśnie w NCK. Upierałem się przy tej koncepcji, ale niestety nie było tam wtedy wolnej sali.

Ale film jednak powstał.

Ostatecznie udało nam się w Hollywood zbudować makietę Nowohuckiego Centrum Kultury w skali 1:1, oczywiście wraz z Placem Centralnym. Ale nie byłem z tego zadowolony. To już nie było to.

Rzeczywiście wyraźnie widać to w filmie.

Wiem. I właśnie dlatego postanowiłem nakręcić drugą część Terminatora w oryginalnych wnętrzach NCK. W 1986 roku zarezerwowałem salę 112B na ostatni weekend marca 1991 roku i zacząłem pisać scenariusz.

Udało się?

Kiedy cała ekipa filmowa przyjechała na miejsce, okazało się, że jednak sala

112B była zajęta. Jakaś firma wynajęła ją na szkolenie BHP. Nie wiem kto się pomylił, mój kierownik produkcji, czy ktoś z administracji NCK, ale niestety znowu się nie udało. Co było robić, przeszkoliłem cała ekipę filmową z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy i wróciliśmy do Hollywood. Na pamiątkę tego niefortunnego wydarzenia do tytułu filmu dodałem człon – Dzień sądu.

Jakie są pana dalsze plany filmowe?

Najbliższy wolny termin NCK ma dla nas w listopadzie 2023 roku, już go zarezerwowałem. Mam nadzieję, że tym razem się uda.

O czym będzie ten film?

Jeszcze nie wiem. Ale też w znacznej mierze zależy to od tego, do której sali trafimy. Ponieważ najprawdopodobniej będzie to sala baletowa, to należy się spodziewać musicalu. Ale możliwe jest też, że (…)

 

Nawiasem mówiąc obecny wygląd NCK sprawia wrażenie, jakby kręcono w nim jednocześnie kolejne części „Gwiezdnych wojen”, „Trzęsienia ziemi” i „Armagedonu”.  Ale już we wrześniu wnętrza NCK będą mogły służyć jako plan filmowy do kolejnych odcinków serialu „Powrót do raju”.

 

Autorem cyklu Sezon na ogórki jest:


Krzysztof Niedźwiedzki
Wieloletni pracownik NCK. A w wolnych chwilach autor i reżyser spektakli teatralnych, oraz książek dla dzieci w każdym wieku. Właściciel jamnika. Marzenie – własny jacht.