12/07/2018

SEZON NA OGÓRKI 2018 #5

SEZON NA OGÓRKI 2018 #5

Węgierscy naukowcy ustalili, że jednak wcześniej było jajko

Trwający od setek lat spór o to co było wcześniej – jajko, czy kura – został ostatecznie rozstrzygnięty. Światowej sławy węgierscy naukowcy, od rana obradujący nad tym zagadnieniem na kurzej fermie pod Budapesztem, ustalili, że wcześniej było jajko. Uczonym, zgromadzonym na konferencji pod hasłem: „Hazug embert hamarabb utolérik, mint a sánta kutyát”*, udało się dodatkowo udowodnić, że równocześnie z jajkiem pojawiły się: masło, sól, pieprz, wędzony boczek i szczypiorek.

Komunikat dotyczący odkrycia został ogłoszony podczas uroczystego śniadania, po którym naukowcy przystąpili do badań dotyczących zagadnienia co będzie później – gulasz, czy placek po węgiersku. A wszystko w myśl znanej i mądrej sentencji: „Két legyet üt egy csapásra”.** Rozstrzygnięcia należy się spodziewać we wczesnych godzinach popołudniowych. Wieczorem naukowym badaniom zostanie poddane zagadnienie co jest lepsze – tokaj, czy palinka. Konferencja zakończy się wzniesieniem wspólnego toastu: Ki mint vet, úgy arat”.***.

Przebieg konferencji jest na żywo relacjonowany przez lokalną rozgłośnię radiową, w ramach cieszącej się ogromną popularnością audycji: „Leválik a valóságból”.****

* Kłamstwo ma krótkie nogi

** Upiec dwie pieczenie na jednym ogniu

*** Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz

**** Oderwani od rzeczywistości

 

Autorem cyklu Sezon na ogórki jest:

Krzysztof Niedźwiedzki
Wieloletni pracownik NCK. A w wolnych chwilach autor i reżyser spektakli teatralnych, oraz książek dla dzieci w każdym wieku.
Właściciel jamnika. Marzenie – własny jacht.