18.07.2018

1882 Street Coffee

1882 Street Coffee – tradycyjna włoska kawa w miejskim wydaniu 

Pierwszy w Polsce pilotażowy koncept Caffè Vergnano już w Krakowie!

W Krakowie, przed Nowohuckim Centrum Kultury, pojawił się wyjątkowy kawowy koncept: 1882 Street Coffee. To pierwszy tego typu projekt Caffè Vergnano w Polsce i na świecie, łączący tradycję najstarszej, rodzinnej palarni kawy we Włoszech z miejską modą na Street Food.  

Caffè Vergnano 1882 to najstarsza palarnia kawy we Włoszech, od czterech pokoleń rozwijana przez rodzinę Vergnano. W 1882 roku dziadek obecnych właścicieli, Domenico Vergnano otworzył mały sklep spożywczy w Chieri, miasteczku u podnóża wzgórz otaczających Turyn. Przez kilka kolejnych lat właściciel zgłębiał sekrety tworzenia, palenia i sprzedaży mieszanek kawy, a sklep wkrótce wyspecjalizował się w tym rzemiośle. Kawa stała się pasją kolejnych pokoleń rodziny Vergnano. Krokiem milowym okazał się rok 1930, w którym Rodzina podjęła odważną decyzję zakupu plantacji kawy w Kenii, a ambicją dzieci i wnuków seniora rodu stało się eksportowanie kultury autentycznego, włoskiego espresso na świat.

Obecnie firma to ponad 70 kawiarni 1882 w 19 krajach oraz dynamiczny rozwój eksportu kawy do 80 państw na całym świecie. 500 baristów Caffè Vergnano 1882 serwuje dziennie ponad 50 tys. espresso, co daje ponad 18 mln parzonych kaw rocznie! Od Singapuru i Arabii Saudyjskiej, poprzez Seul i Moskwę, aż po Boston. Każda kawiarnia Caffè Vergnano 1882 jest odbiciem najważniejszych wartości kultywowanych przez rodzinną firmę, z drugiej zaś strony każdy projekt jest niepowtarzalny – łączy w sobie wizerunek Caffè Vergnano z kontekstem miejskim i kulturowym, w którym się znajduje. Oprócz espresso, stanowiącego bazę do różnych kaw, można też w nich nierzadko znaleźć tradycyjne przekąski kuchni miejscowej, lub np. napić się piwa podczas piłkarskiego meczu, jak w urokliwej restauracji na Mark Lane  w Londynie.

Nie inaczej rzecz ma się w Krakowie.

Tradycja włoska w miejskim i krakowskim wydaniu – 1882 Street Coffee

Powstały w Krakowie koncept Caffè Vergnano, nazwany 1882 Street Coffee, to pierwszy tego typu projekt firmy w Polsce i na świecie. W punkcie kawiarnianym, znajdującym się pod Nowohuckim Centrum Kultury połączono rzeczy z pozoru bardzo odległe: wieloletnią tradycję i świetną jakość najstarszej włoskiej kawiarni, z nowoczesną i niezwykle w Polsce popularną filozofią street foodu. Mobilny kontener kawowy, wyposażony w doskonałą jakościowo aparaturę do przyrządzania aromatycznej kawy, stanął w jednym z popularnych krakowskich food parków. Wzorem innych placówek rozsianych po świecie, i tutaj nie zapomniano o drobnych krakowskich akcentach – poza kawą można bowiem zamówić chociażby kultowy krakowski obwarzanek z świeżymi dodatkami.

Otwierając pierwszy, pilotażowy lokal Caffè Vergnano w koncepcie 1882 Street Coffee w Krakowie, chcemy popularyzować kulturę kawy w Polsce. Food trucki to format obecnie niezwykle w Polsce popularny. Parki foodtruckowe, street foodowe festiwale, zloty – to jest wielki, popularny ruch, w który chcemy się wpisać. Ale w naszym koncepcie chodzi też o coś więcej. Dzięki projektowi „container” możemy serwować produkty najwyższej jakości w rozsądnych cenach. To jest nasza odpowiedź na popularne sieciówki. I to jest nasza misja od pokoleń – pokazać prawdziwe oblicze włoskiej kawy  – mówi Caroliona Vergnano odpowiedzialna za rozwój sieci na świecie. Mamy nadzieję, że dzięki udanemu pilotażowi w Krakowie projekt rozwinie się nie tylko na inne miasta w Polsce ale również na skalę globalną. Naszym celem jest, aby filiżanka wysokiej jakości kawy przestała być luksusem, a stała się przyjemną  codziennością”

Ciekawostki z menu Caffè Vergnano

 1882 Street Coffee to nie tylko tradycyjna włoska kawa. W menu pomiędzy klasycznym espresso, aromatyczną americano, czy lekkim latte, znajdzie się również miejsce dla innowacyjnych pozycji. Jedną z nich będzie Cold Brew, czyli kawa „parzona”, a w zasadzie macerowana na zimno. Cold Brew przygotowywane będzie w 1882 Street Coffee z etiopskich ziaren kawy, podawane w idealnej temperaturze wprost z nalewaka.

Bariści Caffè Vergnano, dzięki profesjonalnej linii blenderów napowietrzających, przygotują również absolutny „must have”, jeśli chodzi o letnią ofertę kawową. Będzie to orzeźwiająca, zimna kawa przygotowywana na bazie chłodnego mleka o idealnej konsystencji.

Wyjątkowo ciekawą pozycją w menu będzie również kawa serwowana w waflu – ciekawa,  smaczna, a jednocześnie całkowicie przyjazna dla środowiska alternatywa dla kubka jednorazowego, transformująca espresso czy cappuccino w kompletny deser!

Projekt Zero Waste

Począwszy od 1999 roku, Caffè Vergnano podjęła się wdrażania nowej światowej polityki przyjaznej środowisku. Polski projekt kontenerowy jest tego najlepszym przykładem.

Naprawianie świata postanowiliśmy zacząć od siebie. Można powiedzieć, że punkt w Krakowie jest w 100% przyjazny dla środowiska. Już sam „kontener” w, którym znajduje się nasza kawiarnia jest przecież produktem odzyskanym – mówi Piotr Żurek ….()Cała oferta zimnych napojów przygotowywana jest w szkle wielokrotnego użytku, a serwowana w biodegradowalnych opakowaniach, dajemy drugie życie zaparzonym już ziarnom kawy, wykorzystując je jako nawóz, a także nagradzamy zniżką klientów, którzy przyjdą do nas z własnym kubkiem! – dodaje Carolina Vergnano.

Środa, 18.07.2018 godz. 12:00 - 15:00