09.05.2017

Salon Literacko Muzyczny 89

Salon Literacko Muzyczny 89

Stolik Literacki „Nie będzie tablic” wieczór autorski Joachima Neandera

Joachim Neander – matematyk, fizyk, pedagog, znawca Starego Testamentu, dr historii. Urodził się  w 1938 r. w Sopocie, po wojnie mieszkał przeważnie w Niemczech, pewien czas w Włoszech, Izraelu, Francji i USA. Zajmuje się historią jako free-lancer, wyspecjalizowany w Holocauście. Od 1999 r. mieszka w Krakowie. Jest autorem sześciu ksiąg i ponad stu artykułów naukowych w dziedzinie historii, przeważnie napisane po angielsku, ale też po niemiecku, francusku i polsku. Kilka z nich pojawiły się także w tłumaczeniach na  duński, flamandzki, ukraiński i hebrajski.  Pisze opowiadania w języku portugalskim (jest członkiem grupy „Escritores Prudentinos” w Brazylii) oraz utwory prozatorskie i poezję w języku polskim. Opublikował  trzy tomiki poezji: „Nocne widma” (2010), „Czas odwiedzin” (2014) i „Nie będzie tablic” (2016).

 

Stolik Muzyczny Morawska Brama” recital Kuby Blokesza

Kuba Blokesz – pochodzi z Pszowa. Rocznik ’91. Śpiewa piosenki napisane przez siebie, a czasem tłumaczenia i piosenki innych autorów. Nieustannie towarzyszy mu gitara.
Laureat kilkunastu festiwali piosenki (m.in. Studencki Festiwal Piosenki, Pamiętajmy o Osieckiej, Spotkania Zamkowe, Festiwal Twórczości „Korowód”, Festiwal im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”, OFPA). Występował w koncertach i spektaklach muzycznych m.in. dla Polskiego Radia. Współpracował z takimi artystami jak Andrzej Poniedzielski, Elżbieta Adamiak, Roman Kołakowski, Stefan Brzozowski.

Ma na koncie debiut fonograficzny pt. „Lwów. Szkice Miejskie” (wyd. 2015), który jest programem poetyckim złożonym z tekstów współczesnych poetów ukraińskich przetłumaczonych premierowo na język polski z jego muzyką. W płycie biorą udział: Piotr Machalica i Joanna Lewandowska.

W 2016 roku, z inicjatywy Zakonu Karmelitów Bosych, powstało dwupłytowe wydawnictwo: „Bóg sam wystarcza – poezje z Karmelu” z wierszami św Teresy z Ávili i innych świętych karmelitów. Pełnił na nim rolę producenta i kompozytora dziesięciu utworów, nagrywał również gitary i śpiewał.

Podczas obchodów Światowych Dni Młodzieży, na lotnisku Muchowiec w Katowicach wystąpił w głównej roli musicalu „Jak Ogień”, opowiadającym historię proroka Eliasza.

 

Wtorek, 09.05.2017, Scena NCK
godz. 18:00

Bilet - 2 zł

Dział Oświatowy
telefon: 12 644 02 66 wew. 35
e-mail: oswiatowa@nck.krakow.pl