04/09/2020

Ponowne otwarcie galerii stałych NCK

Ponowne otwarcie galerii stałych NCK

Po ponad 5 miesiącach przerwy, z ogromną przyjemnością, możemy Państwa zaprosić do obcowania ze sztuką Zdzisława Beksińskiego i Jerzego Dudy-Gracza. Od 4 września obie Galerie będą czynne w g. 13.00-19.00, od piątku do niedzieli. Prawdziwa artystyczna uczta będzie teraz dostępna w weekendy.

 

50 obrazów Mistrza z Sanoka

Beksiński należy do wąskiego grona polskich artystów, których twórczość jest tak dobrze rozpoznawalna zarówno w Polsce, jak i w Europie. Rodzące wiele emocji i kontrowersji dzieła Artysty nikogo nie pozostawiają obojętnym. Wzbudzają w odbiorcach skrajne uczucia: od zachwytu, po ostrą krytykę. Język artystyczny Beksińskiego charakteryzuje ogromna szczegółowość. Mistrz uwieczniał w swych pracach zdeformowane postacie, opuszczone budynki, budzące grozę kształty i figury, które na przemian fascynują i przerażają…
W Nowohuckim Centrum Kultury można zobaczyć 50 obrazów z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich, większość z najbardziej rozpoznawalnego tzw. fantastycznego okresu w jego twórczości.
Kuratorem Galerii jest Joanna Gościej-Lewińska.

<więcej o Galerii Zdzisława Beksińskiego – kliknij>

 

91 prac Jerzego Dudy-Gracza

Malarstwo i grafika – 91 prac z kolekcji Wilmy i Agaty Dudy-Gracz.

Maluję wyłącznie w Polsce, bo jestem człowiekiem chorym na Polskę. Mogę żyć i pracować tylko tutaj. Gdzieś w świecie najpewniej zgłupiałbym do reszty, zmarniał i wreszcie umarł z tęsknoty. Jestem przywiązany do tego, co moje, bliskie, lokalne – i zanurzając się w polskość malarstwa, muzyki i literatury, od sarmackich trumniaków, poprzez Chopina, do Gombrowicza, próbuję ten ukochany, peryferyjny grajdoł nie tyle >podnieść do wymiaru wszech, do wymiaru kosmicznego<, ile wyrazić tak, żeby adresaci moich obrazów nie zapierali się rodzinnej ojcowizny, nie wstydzili własnej słomy w butach, swojej tubylczości i odrębności, bo są jak linie papilarne, niepowtarzalni w tym, co dobre i złe.
– Jerzy Duda-Gracz

Kuratorem Galerii jest Joanna Gościej-Lewińska.

<więcej o Autorskiej Galerii Jerzego Dudy-Gracza – kliknij>

 

GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO
stała wystawa malarstwa
czynna: piątek-niedziela (od 4.09.2020 r.) w g. 13.00-19.00
bilety – 10/8 zł

JERZY DUDA-GRACZ – GALERIA AUTORSKA
stała wystawa malarstwa i grafiki
czynna: piątek-niedziela (od 4.09.2020 r.) w g. 13.00-19.00
bilety – 10/8 zł

W budynku NCK obowiązują:
Procedury bezpieczeństwa w Nowohuckim Centrum Kultury w czasie epidemii SARS-COVID-19 <kliknij>
Uprzejmie prosimy o ich przestrzeganie oraz stosowanie się do instrukcji pracowników NCK.