06.04.2018

Jak połączyć pasję z powołaniem – spotkanie

Jak połączyć pasję z powołaniem – spotkanie

Spotkanie połączone z finisażem wystawy „Uchwycone w kadrze. Kreską wyrażone” Jakub Szmer – fotografia, Tomasz Wiatr – rysunek

Podczas spotkania autorzy wystawy, a zarazem lekarze, Jakub Szmer i Tomasz Wiatr, podzielą się własnymi doświadczeniami łączenia pracy zawodowej z pasją artystyczną. Spoglądanie na świat za pomocą obiektywu aparatu oraz jego odzwierciedlanie przy pomocy rysunków to ich sposób wyrażania zachwytu nad otoczeniem oraz odzyskiwania wewnętrznej harmonii.

 

Tomasz Wiatr urodził się w 1983 roku, w rodzinie o bogatych tradycjach medyczno-artystycznych. Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie sztuką. W roku 2008 ukończył studia medyczne na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego  w Krakowie. W 2016 uzyskał prestiżowy tytuł FEBU, zdając europejski egzamin specjalizacyjny z urologii. W 2010 roku rozpoczął swoją przygodę z rysunkiem, a koncentrując się głównie nad portretem stworzył cykl portretów ludzi świata kultury i mediów.  Pierwsza jego wystawa odbyła się w Dworku Marii Konopnickiej w Żarnowcu w 2011 roku i dała początek kolejnym ważnym wydarzeniom. Wśród miejsc, w których wystawił swoje prace wymienić należy Galerię Agora w Bytomiu lub Galerię Erdos Renee Haaz w Budapeszcie.

Najnowsza wystawa prac Tomasza Wiatra odbiega nieco od poprzedniej tematyki i poświęcona jest w głównej mierze kontemplacji nad pięknem i estetyką ludzkiego ciała.

 

Jakub Szmer urodził się w 1986 r. Dzieciństwo spędził w Nowej Hucie, pośród jej klasycznych, często geometrycznych kształtów uczył się dostrzegać subtelną urodę detali i poszukiwać piękna w nieoczywistych miejscach. W 2011 roku ukończył studia medyczne w Krakowie, wiążąc się następnie z Kliniką Urologii, gdzie pracuje do dziś.

Fotografia, jako sposób na przedstawienie własnej interpretacji otaczającego świata, stała się jego pasją w 2012 roku. Najbardziej lubi poszukiwać nietypowych, wyjątkowych kadrów w polskich górach, które są jego drugą wielką miłością, i w których czuje się jak w domu.

Prezentowany zbiór prac jest jego pierwszą wystawą. Przedstawione zdjęcia mają nie tylko za zadanie pokazać piękno górskich terenów w Polsce, ale i oddać ich tajemniczy, mistyczny charakter.

Piątek, 06.04.2018, sala kameralna 203
godz. 18:00

Dział Edukacji
telefon: 12 644 02 66 wew. 35
e-mail: edukacja@nck.krakow.pl