12/06/2020

Nie ma nudy w… domu! #59

Nie ma nudy w… domu! #59

Jeśli możecie sobie obecnie pozwolić na luksus niewychodzenia z domu, bardzo się cieszymy i spieszymy z prawdziwie kulturalną pomocą, jeśli dopadłaby Was nuda!

Noc Teatrów – projekt online „Egzystencja w czasie pandemii”

Na sobotę, 13.06.2020 r., zaplanowana była kolejna edycja krakowskiej Nocy Teatrów, która z oczywistych przyczyn została przeniesiona do przestrzeni wirtualnej. NCK również włącza się w obchody, zapraszamy na premierową transmisję –  film otwierający projekt „Egzystencja w czasach pandemii /materiał informacyjny/” oraz autorskie nagrania biorących udział w projekcie młodych artystów z naszego Teatru Ab Intra.

13.06.2020 r., g. 20.00, Facebook Nowohuckiego Centrum Kultury <kliknij>

 

O projekcie „Egzystencja w czasie pandemii”:

Z uwagi na pandemię koronawirusa działalność instytucji kultury została zawieszona. W związku z nakazem izolacji społecznej, bezpośrednia twórczość teatralna przez kilka miesięcy nie była możliwa. Czas pandemii, mimo że dramatyczny, stał się także interesującym zjawiskiem społecznym, stanowiącym  twórczą inspirację dla artystów wszystkich dziedzin sztuki, w tym również dla twórców teatru. 

Pandemia koronawirusa na zawsze pozostanie w historii świata i w indywidualnych biografiach. Prawdopodobnie temat ten będzie długo eksploatowany w teatrach i innych dziedzinach sztuki. Zaistniała rzeczywistość niesie ze sobą wiele korzyści, ale również niebezpieczeństw pod względem psychologicznym. Życie w wielu wymiarach zostało przeniesione do sieci internetowej. Teatr w sieci niewiele ma wspólnego z istotą teatru jako żywego i bezpośredniego kontaktu człowieka z  człowiekiem. Spektakle online, mimo że są ważnym elementem obcowania z kulturą, nigdy nie staną na równi z żywym teatrem. Nie można jednak ignorować zjawiska współdzielenia treści artystycznych w środowisku internetowym, trzeba na niego zareagować.

W związku z tym, że trudno przewidzieć czas zakończenia epidemii, a tym samym czas powrotu do żywej i bezpośredniej twórczości, Artyści Teatru Ab Intra, działającego w Nowohuckim Centrum Kultury, postanowili stworzyć teatralny projekt online. Jednocześnie wierząc, że tak zainicjowana twórczość, wykorzystująca w procesie artystycznym nowoczesne technologie, niesie wiele pozytywów:

  • jest fundamentem utrzymania więzi między członkami zespołu teatralnego, a także widzami,
  • stwarza możliwość artystycznego przefiltrowania tematu pandemii, co może mieć wymiar terapeutyczny (stwarzając możliwość psychologicznego przepracowania przez uczestników kryzysowych doświadczeń i uzyskania głębszego wglądu w siebie, będącego źródłem samorozwoju),
  • daje sposobność do kreatywnych i samodzielnych działań twórczych,
  • efekty twórczości (w postaci sfilmowanych etiud aktorskich) mogą będą formą udokumentowania życia w czasach epidemii i tym samym staną się ważną pamiątką, a także stanowić punkt wyjścia dla spektaklu, który powstanie po zniesieniu restrykcji.

Pomysłodawca projektu, opiekun i reżyser Sceny Ab Intra: Marlena Topolska
(aktorka, instruktor teatralny, filozof kultury, studentka psychologii klinicznej)

Projekt „Egzystencja w czasach pandemii” publikowany jest na kanale YouTube Nowohuckiego Centrum Kultury <kliknij>

 

Sprawdźcie też koniecznie nasze inne propozycje, które pomogą Wam nie dopuścić do nudy w domu <kliknij>