02/06/2022

NH FEST // Sztuki wizualne

Wakacyjne wystawy w Nowohuckim Centrum Kultury

W trakcie tegorocznego NH FEST nie mogło zabraknąć strefy sztuk wizualnych – będzie malarstwo i fotografia, rzeźba i rysunek. Przez dwa letnie miesiące, w przestrzeniach wystawienniczych Nowohuckiego Centrum Kultury i w plenerze, oglądać będzie można prace artystów powszechnie uznanych i tych, którzy dopiero wkraczają na ścieżkę sztuki – zaprasza Zbigniew Grzyb, dyrektor NCK.

NCK rozpoczyna czteroletni cykl wystaw fotograficznych pod wspólnym tytułem „Cztery żywioły”. Prezentowane na nich będą zdjęcia fotografów zrzeszonych w Krakowskim Klubie Fotograficznym. „Cztery żywioły: woda” to pierwsza z zapowiadanych wystaw, którą od 29 czerwca do 10 sierpnia oglądać będzie można w plenerowej przestrzeni Rynku NCK. Wydawać by się mogło, że to temat oczywisty, a jednak okazuje się, że woda to prawdziwy „temat rzeka”, a wodnych pomysłów i skojarzeń jest mnóstwo: począwszy od klasycznego pojmowania wody jako rzeki, strumienia lub wodospadu, poprzez różnorodne wariacje – wodne odbicia, kałuże, fontanny, ptaki wodne w swoim naturalnym środowisku, różnorodne rekreacyjno-sportowe związki człowieka z wodą, a skończywszy na detalicznym spojrzeniu na wodę jako na krople, śnieg, lód lub napój. Oglądając wystawę uświadamiamy sobie, że woda jest wszędzie i towarzyszy człowiekowi na każdym kroku, a w dodatku doskonale nadaje się na temat artystycznych inspiracji i poszukiwań – Monika Stachnik-Czapla.

Tytuł kolejnej wystawy, choć sugeruje związek z tym samym żywiołem, dotyczy spraw jak najbardziej ziemskich. „Przeminęło z parą” to sentymentalna podróż fotografa Krzysztofa Prądzyńskiego w świat, który ostatecznie przeminął – świat parowozów. Okazją do wykonania zdjęć była wyprawy Prądzyńskiego do Wolsztyna – jedynej parowozowni w Europie, gdzie zabytkowe lokomotywy prowadziły jeszcze niedawno pociągi towarowe i osobowe. Ściągało to rzeszę fotografów i miłośników kolei z całego świata. Wszystkie zdjęcia powstały w tradycyjny sposób, czyli na fotograficznych filmach małoobrazkowych. Wystawa czynna od 30 czerwca do 31 sierpnia.

19 sierpnia w Białej Galerii CENTRUM otwarta zostanie jubileuszowa wystawa Kazimierza Kalkowskiego. Tak o jego 40-letniej twórczej pracy pisze Szymon Romanowski: Kalkowski jest indywidualnością, artystą znanym i uznanym. Jego malarstwo i przede wszystkim rzeźby olśniewają warsztatem i oryginalnością. Inspiracji szukając w dawnej sztuce, w swoich pracach pokazuje ciemną stronę człowieka, świat surrealistyczny, zdeformowany. Pełen groteski, przypominający estetyką Boscha, Breugla, Schulza. To świat Kalkowskiego stworzony z fascynacji muzyką, literaturą, mitologią. Te kruche rzeźby nie są li tylko dekoracyjne, niosą głęboką treść. Jedno jest pewne, jest to sztuka niepowtarzalna, z którą obcując, dużo czerpiemy dla siebie. Wystawa czynna będzie do połowy września.

Czwarta wakacyjna wystawa obejmie prace uczestników zajęć plastycznych odbywających się w mijającym sezonie w Nowohuckim Centrum Kultury. W Szarej i Czarnej GALERII CENTRUM od 30 czerwca do 11 września podziwiać będzie można malarstwo, grafikę, rysunek, rzeźbę, papieroplastykę i origami – wszystko to, czym mogą się pochwalić mali i nieco starsi twórcy.

W czasie wakacji czynne będą również nasze stałe galerie malarstwa – Zdzisława Beksińskiego ze zbiorów Anny i Piotra Dmochowskich oraz Jerzego Dudy-Gracza z kolekcji Agaty Dudy-Gracz.

 

KRAKOWSKI KLUB FOTOGRAFICZNY „Cztery żywioły: woda” – wystawa fotografii
29 czerwca – 10 sierpnia, Rynek NCK
wstęp wolny

KRZYSZTOF PRĄDZYŃSKI „Przeminęło z parą”
30 czerwca – 31 sierpnia, FOTO-GALERIA
otwarcie wystawy – 30 czerwca (czwartek), g. 18.00
wstęp wolny

WYSTAWA PRAC UCZESTNIKÓW ZAJĘĆ PRACOWNI PLASTYCZNYCH NCK
30 czerwca – 11 września , Szara i Czarna Galeria CENTRUM
wstęp wolny

KAZIMIERZ KALKOWSKI – rzeźby ceramiczne, malarstwo, rysunek
wystawa jubileuszowa z okazji 40-lecia twórczości
19 sierpnia – 18 września, Biała Galeria CENTRUM
wstęp wolny

GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO
Kolekcja Anny i Piotra Dmochowskich
stała wystawa malarstwa
bilety: 15/12 zł

JERZY DUDA-GRACZ – GALERIA AUTORSKA
Kolekcja Agaty Dudy-Gracz
stała wystawa malarstwa i grafiki
bilety: 15/12 zł