18.09.2019

Najpiękniejsze Piosenki: Anna German

Najpiękniejsze Piosenki: Anna German

 

Wystąpią:
Zoriana Grzybowska
– śpiew, bandura
Sabina Kołodziej
– fortepian
Tomasz Majewski – perkusjonalia
Artur Grzybowski
– słowo

Zaprasza – Basia Stępniak-Wilk

 

Od średniowiecza bandura przeszła długą drogę ewolucji. Początkowo miała 20-24 struny, spód był wycięty z jednolitego kawałka drewna, a płyta wierzchnia ze świerka lub sosny. Był to ulubiony instrument kozaków, którzy po powrocie z tureckiej niewoli często przy dźwiękach bandury opiewali wojenne dzieje. Obecnie używane formy bandury koncertowej mają do 65. strun. Bandura wydaje dźwięk podobny do dźwięku klawesynu, lecz ma szerszy zasięg dynamiki i daje możliwość większej kontroli nad brzmieniem. Zoriana Grzybowska koncertuje na bandurze lwowskiego, czyli tak zwanej „lwiwiance”. Oprócz piosenek usłyszymy też ciekawostki i anegdoty. Narratorem opowieści o pracy artystycznej Anny German i jej przebojach będzie Adam Grzybowski.

Anna German (ur. 14.02.1936 – zm. 25.08.1982) – polska piosenkarka, kompozytorka, aktorka, z wykształcenia – magister geologii; wokalistka obdarzona bardzo rzadkim głosem, sopranem lirico-spinto; Zadebiutowała w 1960 r. we wrocławskim „Kalamburze”. Pierwsze sukcesy, które ugruntowały jej pozycję w świecie piosenki i zapewniły miejsce w sercach słuchaczy, to Festiwal w Sopocie w 1963 r. – II nagroda za piosenkę „Tak mi z tym źle” i festiwal w Opolu w 1964 r., gdzie wykonała „Tańczące Eurydyki” – również otrzymując II nagrodę. W 1966 r. wystąpiła na scenie paryskiej Olimpii. Koncertowała (śpiewając w siedmiu językach) w kraju i zagranicą, m.in. we Włoszech, ZSRR, Francji, Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie. Pasmo sukcesów przerwał tragiczny wypadek samochodowy. Na scenę powróciła w 1970 r. – zaśpiewana wówczas na festiwalu w Opolu piosenka „Człowieczy los” przyniosła jej nagrodę publiczności. W kolejnych latach skomponowała 10 pieśni do Oratorium Oświęcimskiego, napisała książkę „Wróć do Sorrento?”, zagrała też w filmie Andrzeja Wajdy „Krajobraz po bitwie”. W 1980 r. nastąpił nawrót choroby nowotworowej, zdiagnozowanej 10 lat wcześniej. Odeszła w wieku 46 lat.

 

Zoriana Grzybowska – wokalistka i instrumentalistka – gra na bandurze, ukraińskim instrumencie strunowym. W swoim repertuarze ma tradycyjne, ukraińskie pieśni ludowe, jak i utwory kompozytorów współczesnych, a także pieśni i arie operowe i operetkowe. Śpiewa również piosenki Anny German. Kunszt wokalny oraz charakterystyczna wschodnia nuta w głosie Zoriany Grzybowskiej sprawiają, że pieśni Anny German ożywają. Ciekawostką jest także połączenie tych piosenek z brzmieniem bandury.Urodziła się w Chersonie na Ukrainie, ale jej rodzina ze strony matki pochodzi z Huculszczyzny, z Nadwórnej (ukr. Nadwirnej), położonej w Gorganach na południe od Stanisławowa (obecnie Iwanofrankowska). Niedługo po narodzinach Zoriany rodzice przenieśli się do Bronicy, rodzinnej wsi ojca, niedaleko Drohobycza, gdzie na świat przyszły jej trzy siostry. Naukę śpiewu i gry na bandurze rozpoczęła w wieku lat 10. w drohobyckiej Podstawowej Szkole Muzycznej i kontynuowała ją w Średniej Szkole Muzycznej, w klasie Aleksandra Wereszczyńskiego, a następnie na Wydziale Muzycznym Uniwersytetu w Drohobyczu, w klasie śpiewu solowego (sopran) Profesora Ukrainy Bohdana Bazylykuta, oraz w klasie gry na bandurze. Z Drohobyczem związana była zawodowo do przyjazdu do Krakowa w 2007 r. W latach 1999-2002 śpiewała w chórze Filharmonii Drohobyckiej „Werchowyna”; 2002-2007 prowadziła chór w drohobyckim Rejonowym Domu Kultury oraz współpracowała aktorsko z tamtejszym amatorskim teatrem dramatycznym. Jest laureatką konkursów wokalnych i bandurowych we Lwowie i w Drohobyczu. Koncertowała w Polsce, na Ukrainie, w Niemczech, Szwajcarii i we Włoszech.

Środa, 18.09.2019, sala kameralna 203
godz. 19:00

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL