07.02.2019

Najpiękniejsze Piosenki: Jaromír Nohavica

Najpiękniejsze Piosenki: Jaromír Nohavica

 

Wystąpi:
Antoni Muracki – pieśniarz, poeta, kompozytor i instrumentalista

Zaprasza – Basia Stępniak-Wilk

 

Jaromír Nohavica (ur. 7.06.1953 w Ostrawie) – czeski bard, poeta i kompozytor, regularnie koncertujący i gromadzący na swoich recitalach wielotysięczne tłumy, interpretator piosenek Kryla, a także tłumacz i wykonawca piosenek Okudżawy, Cohena i innych, autor czeskich przekładów librett oper Mozarta. Od lat 90. nieustająco w czołówce najpopularniejszych czeskich piosenkarzy, ale to głównie autorskie pieśni, których napisał ponad 400, przyciągają widzów. Jego pierwsza płyta ukazała się w 1988 r. – Darmoděj (Darmodziej). Z kolei CD Divné století z 1996 uzyskała status platynowej płyty, ale i inne albumy artysty (ponad 20 autorskich płyt) przyjmowane były z uznaniem. W 2017 r. Prezydent Czech Miloš Zeman odznaczył Nohavicę prestiżowym Medalem Za Zasługi. Nohavica cieszy się też wielką popularnością w Polsce, gdzie często prowadzi swoje koncerty i śpiewa również po polsku; w 2013 r. jego utwór „Minulost” zajmował przez kilka tygodni I miejsce Listy Przebojów radiowej Trójki.

Wśród piosenek Nohavicy każdy znajdzie coś dla siebie – mądre rozważania, ciepłe ballady, często nuty kabaretowe, niekiedy wręcz rubaszne. W swoich prezentacjach artysta urzeka nie tylko kunsztem słowa i głębią myśli, ale też prawdą przekazu. „Pieśń to terapia – mówi Nohavica – Potrzebna, bo życie bywa trudne.”

 

Antoni Muracki – pieśniarz, poeta, kompozytor i instrumentalista; od ponad 30 lat wykonuje swoje autorskie niebanalne pieśni, próbujące wzruszać i zachwycać, rozśmieszać i zmuszać do myślenia; bogate w warstwie harmonicznej, urzekające melodyjnością – zawsze mają coś do powiedzenia słuchaczowi: o ludziach, emocjach, miłości czy relacjach z drugim człowiekiem.

Artysta ma na swoim koncie pięć 5 autorskich płyt: „Po drugiej stronie”, „Świat do składania”, „Za blisko stoisz”, „Pod czerwonym księżycem”, „Poezja już tutaj nie mieszka”. Współpracował ze znakomitościami polskiej sceny, m.in.: Andrzejem Jagodzińskim, Zbigniewem Wegehauptem, Czarkiem Konradem, Robertem Kuśmierskim, Pawłem Gusnarem, Wiesławem Wysockim, Elżbietą Wojnowską czy Bogdanem Hołownią.

Muracki jest też jest twórcą spektakli literackich i kabaretowych, brał udział w licznych programach radiowych (PR III, Radio Zet) i telewizyjnych („Powrót bardów”), od 15 lat prowadzi własną scenę poetycko-kabaretową: „Salonik z kulturą”. Organizował też szereg imprez o zasięgu międzynarodowym (m.in. Międzynarodowe Spotkania Muzyczne „Pieśni bez paszportu” poświęcone piosence czeskiej, rosyjskiej i francuskiej).

Uznany tłumacz piosenek m.in. z jęz. rosyjskiego i czeskiego. W 2016 roku, jako jedyny artysta z Polski, odbył międzynarodowe tournée artystyczne z projektem „Ziemia Wysockiego”, śpiewając autorskie tłumaczenia pieśni rosyjskiego barda (trasa koncertowa prowadziła przez Krym, do Moskwy, Mińska w Białorusi, po Pragę, Wiedeń, Brno i Bratysławę, łącznie 16 koncertów). Uczestnik białoruskiego festiwalu Bard Rybałka. Jesienią 2016 roku odbył tournée: Berlin, Praga, Warszawa, Gdańsk, Wiedeń, Bratysława, Preszów, Mińsk Białoruski, Witebsk – z cyklem koncertów, gdzie śpiewał pieśni własne oraz przetłumaczone przez siebie, autorstwa Nohavicy, Kryla, Wysockiego, Okudżawy i Rozenbauma. Z kolei w Brnie powstała płyta w pięciu językach pt. „Okudżawa w świecie”, gdzie Antoni Muracki – jako jedyny artysta z Polski – śpiewa trzy pieśni Mistrza, obok wykonawców z Rosji, Czech, Ukrainy, Niemiec i Białorusi.

Odkrywca, pierwszy tłumacz i popularyzator twórczości Jaromíra Nohavicy w Polsce. W latach 2001-2009 pełnił rolę menadżera artysty w naszym kraju. W 2008 r. powstał spektakl złożony z piosenek Nohavicy ze znakomitą obsadą polskich wykonawców, zwieńczony platynowym albumem „Świat wg Nohavicy”. Osiem lat później ukazała się płyta „Muracki śpiewa Nohavicę” podsumowująca dwudziestoletnią współpracę artystów.

Czwartek, 07.02.2019, sala kameralna 203
godz. 19:00

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL