12.10.2022

Najpiękniejsze Piosenki: Jacques Brel / Georges Brassens

Najpiękniejsze Piosenki: Jacques Brel / Georges Brassens

Wystąpią:
Kuba Blokesz – śpiew, gitary, piano

Mikołaj Kostka – skrzypce
Tomasz Bielecki – perkusja

Zaprasza – Basia Stępniak-Wilk

 

Jacques Brel (ur. 8.04.1929 – zm. 9.10.1978) – belgijski bard, autor i kompozytor piosenek, aktor; w wieku 21 lat porzucił pracę w fabryce kartonów swojego ojca i mimo jego protestów zaczął występy kabaretowe, by chwilę później wyjechać do Paryża na pierwsze nagrania, które przyniosły mu powszechną popularność. Pisał i śpiewał głównie po francusku i flamandzku, niemal zawsze w pierwszej osobie, prezentując własne sądy, przekonania, odczucia. Bardzo ekspresyjnie interpretował swoje pełne emocji piosenki przepełnione bólem, tęsknotą, ale też nie pozbawione akcentów satyrycznych, humorystycznych. W latach 60-tych, będąc u szczytu powodzenia, postanowił porzucić karierę muzyczną i poświęcić się aktorstwu. Zagrał w kilkunastu filmach, pisał także scenariusze, komponował muzykę filmową, próbował swoich sił jako reżyser. Dziś trudno wyobrazić sobie jednak właśnie piosenkę francuską bez jego utworów, które znajdziemy na kilkunastu autorskich płytach Brela. Polskie wersje – to przede wszystkim znakomite tłumaczenia Wojciecha Młynarskiego, a także Jerzego Menela i Jana Jakuba Należytego.

Georges Brassens (ur. 22 X 1921 – zm. 29 X 1981) – francuski bard, poeta, kompozytor; zdobył popularność wykonując napisane przez siebie utwory; inteligentny, wrażliwy, zabawny, czasem rubaszny, niezwykle sprawny warsztatowo; autor, którego teksty wciąż są na czasie. W latach 1952-1976 nagrał czternaście albumów. Od drugiej połowy lat 50. występował w największych francuskich salach koncertowych (Olympia, Bobino) i cieszył się uznaniem zarówno publiczności, jak i krytyki. W 1967 roku otrzymał prestiżową nagrodę Grand Prix de Poésie Akademii Francuskiej, nagrodę będącą ukoronowaniem jego sukcesu literackiego.

 

KUBA BLOKESZ
Ślązak mieszkający w Warszawie; śpiewający autor, tłumacz, gitarzysta, wykonawca nagradzany za interpretacje piosenek na najważniejszych ogólnopolskich festiwalach i przeglądach; laureat m.in. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej” w Warszawie, Spotkań Zamkowych w Olsztynie, Festiwalu Twórczości „Korowód” w Krakowie, Festiwalu im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” w Kołobrzegu, Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku, Festiwalu im. Jacka Kaczmarskiego „Święto Wolności” w Gdańsku.
W 2021 r. prowadził autorską audycję „60do40” w Radiu Rzeszów. Głównie jednak – prezentuje recitale, występuje w koncertach i spektaklach muzycznych m.in. Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia. Jako wokalista i muzyk współpracował m.in. z takimi artystami jak Jaromír Nohavica, Andrzej Poniedzielski, Roman Kołakowski. Ma na koncie debiut fonograficzny – CD Lwów. Szkice Miejskie; płyta ta jest programem poetyckim złożonym z tekstów współczesnych poetów ukraińskich, wierszy przetłumaczonych premierowo na język polski i opatrzonych muzyką Kuby Blokesza. W nagraniu albumu wzięli udział Piotr Machalica i Joanna Lewandowska. W 2018 Kuba Blokesz wydał – wraz z zespołem Chwila Nieuwagi – płytę CD Morawska Brama, będącą zestawem piosenek autorów czeskich. Nowe tłumaczenia, jakie przygotował na tę okazję ze swoją żoną, Joanną Leńczuk, uzyskały aprobatę autorów, w tym Jaromíra Nohavicy, który zaprosił Kubę jako gościa na swoje polskie koncerty. W 2016 r. z inicjatywy Zakonu Karmelitów Bosych powstało dwupłytowe wydawnictwo CD Bóg sam wystarcza – poezje z Karmelu z wierszami św. Teresy z Ávili i innych świętych karmelitów. Tym razem Kuba Blokesz pełnił rolę producenta i kompozytora, nagrywał również gitary i śpiewał. Z końcem 2021 r. ukazał się album poświęcony poezji św. Teresy z Lisieux, na którym kompozycje Kuby Blokesza nagrali m. in. Marcin Wyrostek, Renata Przemyk, Kasia Moś, Joanna Słowińska, Maciej Balcar, Piotr Kupicha, czy Andrzej Lampert. Podczas pandemii artysta przeniósł swoją działalność do Internetu, tworząc serię koncertów „Liga Mistrzów”. Recitale poświęcone mistrzom piosenkopisarstwa (m.in. Wojciech Młynarski, Agnieszka Osiecka, Kuba Sienkiewicz, Jacek Kaczmarski, Georges Brassens) zgromadziły ponad 8000 subskrybentów i nadal cieszą się dużą oglądalnością.

Środa, 12.10.2022, Scena NCK
godz. 18:00

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL