05.12.2018

Najpiękniejsze Piosenki: Wojciech Młynarski

Najpiękniejsze Piosenki: Wojciech Młynarski

 

Wystąpią:
Agnieszka Grochowicz
Adam Niedzielin – piano
Antoni Dębski – bass

Zaprasza – Basia Stępniak-Wilk

 

Recital „Taka piosenka, taka ballada” zawiera piosenki z tekstami Wojciecha Młynarskiego z muzyką najwybitniejszych polskich kompozytorów, takich jak Jerzy Wasowski, Włodzimierz Korcz, Jerzy Derfel, Krzysztof Komeda, Janusz Sent, Adam Skorupka, Leopold Kozłowski, Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz: „W co się bawić”, „Odkryjemy miłość nieznaną”, „Tak jak malował Pan Chagall”, „Truskawki w Milanówku” i wiele, wiele innych utworów z różnych okresów twórczości Wojciecha Młynarskiego – zarówno z repertuaru Autora, jak i – artystów z nim współpracujących. Premiera koncertu Agnieszki Grochowicz „Taka piosenka, taka ballada” odbyła w ramach Festiwalu „Otwarte Ogrody” w Milanówku.

 

Agnieszka Grochowicz – wokalistka, autorka tekstów piosenek, współpracująca z najznakomitszymi kompozytorami piosenki, m.in Zygmuntem Koniecznym, Andrzejem Zaryckim, Jerzym Derflem, Ewą Kornecką, Januszem Grzywaczem, Mirosławem Czyżykiewiczem. Aktorka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie; współpracowała z krakowskim Teatrem Bagatela, Teatrem Loch Camelot oraz Piwnicą pod Baranami. Ta pełna ekspresji, znakomicie interpretująca teksty i niezwykle muzykalna artystka, nie boi się wyzwań. Ma w repertuarze zarówno piosenki autorskie, jak i recitale – piosenek Agnieszki Osieckiej, szlagierów lat 30-tych czy songów Weila i Brechta. Koncertuje w całej Polsce. Czynnie uczestniczy też w życiu kulturalnym Krakowa, jest zapraszana do występów podczas prestiżowych wydarzeń, takich jak Noc Poezji czy Noc Jazzu. Jest laureatką wielu nagród, w tym – Stypendium Twórczego Prezydenta Miasta Krakowa.

Piosenki napisane przez Agnieszkę Grochowicz śpiewają i nagrywają także inni artyści, m.in. Mirosław Czyżykiewicz, Artur Andrus.

O Agnieszce Grochowicz:

„Uważam, że jest to jedna z najlepszych wokalistek w Polsce; wszechstronnie muzykalna i znakomicie interpretująca śpiewany tekst. Jej występ jest niezapomnianą kreacją artystyczną. Gorąco polecam” – Zygmunt Konieczny /kompozytor, pianista

„Bardzo! Bardzo! Byłem na recitalu pani Agnieszki Grochowicz i do dziś jestem zachwycony!” – Jerzy Derfel /kompozytor, pianista

fot. Anna Maria Staszczak

 

Wojciech Młynarski (ur. 26.03.1941 – zm. 15.03.2017) – poeta, satyryk, artysta kabaretowy, autor ponad 2000 tekstów piosenek, wielu przebojów, tłumacz (m.in. Brela, Brassensa, Okudżawy, Wysockiego), dramaturg, twórca scenariuszy i librett. Jeden z najwybitniejszych twórców polskich piosenek, często ich wykonawca – na scenach estradowych (od 1963 roku wielokrotnie występował np. na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, ale też koncertował w RFN, Francji, USA i Kanadzie) i w kameralnych teatrzykach studenckich (współpracował m.in. z warszawskim klubem Hybrydy i z kabaretem Dudek). Jego swoisty styl pisania i śpiewania wierszowanych komentarzy do bieżących zdarzeń widzowie zwykli nazywać „śpiewanymi felietonami”. Wojciech Młynarski pisał dla najwybitniejszych wykonawców swoich czasów, m.in. Alibabek, Anny German, Kaliny Jędrusik, Ireny Jarockiej, Ireny Santor, Zbigniewa Wodeckiego, Andrzeja Zauchy, Michała Bajora, Skaldów. W 2011 roku Wojciech Młynarski został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2017 otrzymał francuski Order Sztuki i Literatury w randze Kawalera, w dowód uznania dla wkładu w upowszechnianie kultury francuskiej w Polsce.

Środa, 05.12.2018, sala kameralna 203
godz. 19:00

Bilet - 20 / 15 zł

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL