03/04/2023

Kwietniowe wystawy w NCK

Kwietniowe wystawy w NCK

W galeriach Nowohuckiego Centrum Kultury jak zwykle panuje bogactwo sztuk wszelkich. Wciąż jeszcze można oglądać jesienną wystawę plenerową napędzaną paliwem lotniczym, dwie ekspozycje, których wernisaże odbyły się zimą i kolejne, z wiosennym rodowodem. Nieustannie i całorocznie warto też oddychać sztuką w pomieszczeniach dwóch stałych galerii NCK. 

„Odloty Hesji” to efekt fotograficznej pasji Sławka Hesji Krajniewskiego połączonej z miłością do lotnictwa. Pod gołym niebem Rynku NCK do końca kwietnia można podziwiać, zatrzymany w kadrach, podniebny balet potężnych maszyn – to iście odlotowa uczta dla każdego wrażliwego oka, nie tylko tego na co dzień zapatrzonego w niebo.

Barwy świata przyrody  to kolejna odsłona wystawy fotografii członków Okręgu Krakowskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. W założeniu ma nam ona przypomnieć o wielkiej różnorodności i bogactwie form otaczającej nas flory i fauny.

Elżbieta Zrobek swoimi obrazami i obiektami z czerpanego papieru prowadzi nas przez „Ścieżki pamięci”. Zagłębia się w zakamarki ludzkiej, a tym samym swojej pamięci, gdzie ukryte są relikty intensywnych doznań, które kiedyś zarejestrowały zmysły. W twórczym  przeobrażeniu i odtworzeniu ujawniają się w ten sposób czasami zupełnie nieuświadomione obrazy z przeszłości.

„Pewnego razu nad wodą. Malarskość tkanej materii” Marty Pokojowczyk to wystawa będąca pokazem drogi twórczej, którą artystka podąża przez ostatnie dziesięć lat. Formalnie, obrazuje poszukiwania stanowiące symbiozę dwóch dziedzin sztuki, malarstwa i tkactwa ręcznego. Motywem spajającym prezentowane prace jest podróż i napotkani na drodze ludzie.

W połowie kwietnia w NCK odbędzie się Navigator Festival – dwudniowe podróżnicze święto. Będą filmy, spotkania, prelekcje, targi i… wystawa. „BB lady in red” to nieszablonowy fotograficzny projekt Bożeny Budzyńskiej – tajemniczej kobiety przemierzającej świat w czerwonej sukience. Autorka pozuje w niej na tle charakterystycznych, ciekawych i nietypowych pejzaży. Dzięki temu mamy możliwość zobaczyć zachwycające zakątki świata.

W tym samym czasie otwarta zostanie wystawa prac Lidii Rozmus. „Powroty” – pełne malarstwa, grafiki i fotografii – będą retrospektywną prezentacją artystki, dla której poruszanie się w obrębie sztuki odbywa się w myśl słów Herberta Reeda „Sztuka to dana człowiekowi zdolność wyodrębniania formy z chaotycznego wiru jego wrażeń i kontemplowania tej formy w jej niepowtarzalności.”

Nieustanie otwarte są również dwie flagowe wystawy NCK – Galeria Zdzisława Beksińskiego w której eksponowane są obrazy Mistrza z Sanoka pochodzące z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich oraz Autorska Galeria Jerzego Dudy-Gracza. W odnowionych wnętrzach tej drugiej z nich, od stycznia tego roku, oglądać można kilkadziesiąt nowych prac artysty z kolekcji Agaty Dudy-Gracz.

 

SŁAWEK HESJA KRAJNIEWSKI „Odloty Hesji” <czytaj więcej – kliknij>
wystawa plenerowa
4 listopada – 30 kwietnia, Rynek NCK
wstęp wolny

BARWY ŚWIATA PRZYRODY 2023 <czytaj więcej – kliknij>
wystawa Okręgu Krakowskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody
2 marca – 7 maja, FOTO-GALERIA
wstęp wolny

ELŻBIETA ZROBEK „Ścieżki pamięci” – wystawa malarstwa i obiektów z czerpanego papieru <czytaj więcej – kliknij>
9 marca – 8 kwietnia, Czarna Galeria CENTRUM 
wstęp wolny

MARTA POKOJOWCZYK „Pewnego razu nad wodą. Malarskość tkanej materii” – wystawa tkanych obrazów i instalacji <czytaj więcej – kliknij>
25 marca – 27 kwietnia, Biała Galeria CENTRUM
wstęp wolny

BB LADY IN RED – wystawa fotografii <czytaj więcej – kliknij>
11 kwietnia – 3 maja, Szara Galeria CENTRUM
wystawa w ramach Navigator Festival 2023
wstęp wolny

LIDIA ROZMUS „Powroty” – malarstwo, grafika, fotografia – wystawa retrospektywna <czytaj więcej – kliknij>
15 kwietnia – 14 maja, Czarna Galeria CENTRUM
wernisaż – 14 kwietnia (piątek), g. 18.00
wstęp wolny

GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO Kolekcja Anny i Piotra Dmochowskich <czytaj więcej – kliknij>
stała wystawa malarstwa
czynna: czwartek-niedziela, w g. 13.00 – 19.00
bilety: 20/15 zł

JERZY DUDA-GRACZ – GALERIA AUTORSKA Kolekcja Agaty Dudy-Gracz <czytaj więcej – kliknij>
stała wystawa malarstwa, rysunku i grafiki
czynna: czwartek-niedziela, w g. 13.00 – 19.00
bilety: 20/15 zł