06.03.2019

Klub Super Mama – spotkanie: Czy moje dziecko ma alergię – diagnoza i postępowanie dietetyczne w przypadku alergii pokarmowej

Klub Super Mama – spotkanie: Czy moje dziecko ma alergię – diagnoza i postępowanie dietetyczne w przypadku alergii pokarmowej

Spotkanie poprowadzi Aneta Wojnicz – dietetyczka

Częstość występowania chorób alergicznych wzrasta w szybkim tempie, co sprawia, że alergię nazywa się epidemią XXI wieku. Oprócz typowych objawów, związanych z atopowym zapaleniem skóry, wysypką, czy nieżytem nosa, daje ona również objawy pozornie nie związane z alergią, np. ze strony układu kostno-stawowego czy neurologicznego. Wczesna diagnoza i odpowiednie postępowanie dietetyczne może nie tylko zapobiec uciążliwym dolegliwościom wieku dziecięcego, ale również późnym powikłaniom ze strony różnych układów i narządów.

W trakcie wykładu zostaną przybliżone zagadnienia dotyczące alergii pokarmowej – profilaktyki, objawów, diagnozowania i postępowania dietetycznego. Rodzice dowiedzą się, co może wskazywać na alergię pokarmową u niemowląt i małych dzieci oraz jakie badania warto wykonać, aby potwierdzić lub wykluczyć diagnozę. Zostaną również omówione zalecenia dietetyczne w przypadku alergii na najczęstsze produkty uczulające, tj. białka mleka krowiego, gluten, białko jaja, soję i inne. Powiemy o założeniach prawidłowo zbilansowanej diety eliminacyjnej i rotacyjnej. Ważnym zagadnieniem będzie również przybliżenie zasad ułatwiających wprowadzenie modyfikacji w diecie.

 

Aneta Wojnicz – dietetyczka na stałe związana z Fundacją Rozwoju i Terapii „Moja Przestrzeń”, specjalizująca się w prowadzeniu pacjentów z alergią pokarmową, nadpobudliwością psychoruchową oraz innymi chorobami zależnymi od diety.  Posiada doświadczenie w bilansowaniu diety, w tym eliminacyjnej, a także praktyczne umiejętności związane z gotowaniem zdrowych potraw. W ramach działalności Fundacji współprowadzi warsztaty dietetyczne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.  Jest mamą dziecka z alergią na gluten i białka mleka krowiego oraz zwolenniczką zdrowej, ekologicznej kuchni budującej odporność całej rodziny.

 

Klub Super Mama to miejsce spotkań, zdobywania wiedzy i nowych umiejętności. Zapraszamy mamy z dziećmi na spotkania warsztatowe z zakresu pielęgnacji i wspierania rozwoju dziecka, zabaw podłogowych, przygotowania dziecka do kontaktu z wodą, psychologii, żywienia, stylizacji, fotografii, jogi i pierwszej pomocy. Klub funkcjonuje w ramach projektu „Kluby Rodziców” uruchomionego przez Urząd Miasta Krakowa, którego celem jest wspieranie rodzin z dziećmi oraz oczekujących na potomstwo.

Więcej o Klubie <kliknij>

Środa, 06.03.2019, sala kameralna 203
godz. 10:30

Bilet - 1 zł

Dział Edukacji
telefon: 12 644 02 66 wew. 36
e-mail: KLUBSUPERMAMA@NCK.KRAKOW.PL