04/11/2019

Grudzień z Beksińskim

Grudzień z Beksińskim

Ostatni miesiąc roku to wyjątkowa okazja dla wszystkich fanów twórczości Beksińskiego! Zapraszamy nie tylko do Galerii obrazów, ale także na czasową wystawę rysunków i fotografii oraz – w ramach cyklu spotkań literackich liteARTura – na spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską.

 

Zdzisław Beksiński – rysunki i fotografie

Czasowa wystawa 100 rysunków i 100 fotografii autorstwa Zdzisława Beksińskiego z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich

Beksiński do dziś uważany jest za jednego z najwybitniejszych i najbardziej odkrywczych fotografików lat 50. Krytyka, akcentując nowatorski sposób potraktowania fotografii, klasyfikowała go przede wszystkim jako twórcę awangardowego. Artysta nigdy nie traktował fotografii jako środka utrwalającego rzeczywistość, ale jako osobistą kreację świata poprzez właściwą sobie ekspresję. W 1959 r. całkowicie zrezygnował z aparatu jako narzędzia kreacji artystycznej na rzecz malarstwa, rysunku i rzeźby. Prezentowane na wystawie fotografie stanowią przekrojowy zbiór – od portretów żony Zofii, przez nieomal reporterskie zdjęcia rodzinnego Sanoka, po abstrakcyjne faktury i kolaże.

Rysował z kolei Beksiński przez całe życie – zmieniając style i techniki, tworząc korespondujące ze sobą serie grafik i pojedyncze szkice. Na wystawie w Nowohuckim Centrum Kultury zwiedzający zobaczą prace z lat 1956 – 2000, tworzone w rozmaitych technikach i formatach.

Wystawa czynna:
10-22 grudnia 2019 r. (poniedziałek – sobota w g. 11.00-19.00, niedziela w g. 12.00-19.00)
bilety – 10/8 zł

<więcej informacji – kliknij>

 

Beksińscy. Portret podwójny

Spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską – reporterką, autorką bestsellerowych książek: „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”, „Komeda” oraz „1945. Wojna i pokój”, laureatką Nike Czytelników 2016. Jak mówi „Beksińscy. Portret podwójny” to książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia. I o samotności – tak wielkiej, że staje się murem, przez który nikt nie może się przebić. O tym, że czasem bardzo chcemy, ale nie wychodzi. O tym, że życie czasami przypomina śmierć, a śmierć – życie.

Spotkanie:
11.12.2019 r. (środa), Scena NCK, g. 18.00
bilet – 2 zł
<więcej informacji – kliknij>