Flamenco

Flamenco

Grupa zawieszona od sezonu 2018/2019

flamenco logoZapraszamy miłośników kultury hiszpańskiej. Flamenco to zjawisko kulturowe, związane z folklorem andaluzyjskich cyganów, obejmujące muzykę, śpiew, taniec, strój i zachowanie.
Proponujemy kurs tańca flamenco na poziomie podstawowym i zaawansowanym. Kurs adresowany jest do młodzieży i dorosłych.

„Flamenco to nie tylko dźwięki, to pewna filozofia życia, kultura, sposób myślenia, inna skala wartości”
Paco de Lucia

Flamenco jest dynamiczne, agresywne, czasem o zabarwieniu erotycznym. Stan emocjonalny jest wyrażany poprzez ruchy ciała i gesty, co również podkreśla znaczenie słów i charakter melodii. Flamenco, to taniec solowy, a tancerz potrafi sam jeden połączyć wojowniczość i miłosną namiętność i nie potrzebuje przeciwnika, by wyrazić swoje uczucia. Tancerz jest niezależny od świata, a postronny widz jest tylko obserwatorem. Od stanu duchowego artysty, kunsztu i tego czegoś co nazywa się „duende” będzie zależało, czy pozwoli nam uczestniczyć w swoim prywatnym spektaklu. Zostajemy porwani przez „niewidzialną czującą istotę”. Właśnie owa autentyczność, szczerość emocji, stan uniesienia, jedność z muzyką, to dusza flamenco, „jakaś tajemnicza, oderwana tak daleko jak się da od ziemi zjawa”. Jak pisze John Webster w swojej książce pt.”Duende”. W poszukiwaniu flamenco”, trzeba „(….) odrzucić to co niskie, zwyczajne, życie przeciętnego człowieka, zanurzyć się w świecie skrajnych doznań, skrajnych namiętności i uczuć, ostateczności życia i śmierci”

Flamenco to wyzwanie, wymaga pokory i zaangażowania.

Serdecznie zapraszam na zajęcia, gdzie wspólnie będziemy mogli spróbować swoich sił, w tej jakże pięknej i fascynującej dziedzinie tańca.

Violetta Bednarczyk

od 02.10.2016 do 25.06.2016
czwartek, 18:00 - 19:30

240 zł za semestr
80 zł za 1 miesiąc (4 zajęcia)
jednorazowa wejściówka: 25 zł

Dział Artystyczny, pok. 113
telefon: 12 644 02 66 wew. 10
e-mail: artystyczny@nck.krakow.pl