03/06/2019

Festiwal Literatury Dla Dzieci 2019

Festiwal Literatury Dla Dzieci 2019

„Do źródła!” to hasło 6. Edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci, która odbędzie się w Gdańsku (28 maja – 1 czerwca) i w Krakowie (11 – 16 czerwca). Tym razem organizatorzy wydarzenia postawili sobie za cel udowodnić, że literatura przekracza strony książek i sięga znacznie dalej – jest źródłem inspiracji dla innych sztuk i – dlaczego nie? – źródłem dobrej zabawy!

Festiwalowe Czytanki przed zachodem słońca to zaskakujące zestawienia tekstów poetyckich i miejsc niekoniecznie związanych z literaturą. Pomagamy wydostać się poezji – niech przekroczy progi szkolnych sal i bibliotek, żeby pokazać, jak dobrze radzi sobie dosłownie wszędzie.

W ramach Festiwalu odbędzie się kilkadziesiąt interdyscyplinarnych wydarzeń – od warsztatów, spotkań autorskich z cenionymi twórcami książki dziecięcej, wystaw, poprzez koncerty, gry miejskie, aż po konferencję dla nauczycieli i bibliotekarzy.

W tym roku oprócz czołówki polskich autorów i ilustratorów gościć będziemy twórców książki obrazkowej z Japonii – wizycie Taro Miury i Katsumi Komagaty towarzyszyć będzie wystawa „Kon-kon! Mistrzowie japońskiej książki obrazkowej” w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Ostatniego dnia Festiwalu (16 czerwca) podczas uroczystej gali wręczenia nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego za najlepszą książkę dla dzieci roku 2018, która odbędzie sie w Centrum Kongresowym ICE Kraków, laureaci otrzymają statuetkę Ferdynanda Wspaniałego i czek na 20 tys. złotych ufundowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

 

Wydarzenia w NCK

Jak rozmawiać w dymkach – warsztaty komiksowe z Robertem Trojanowskim (8+)

Autorskie, humorystyczne warsztaty komiksowe dla tych, którzy kochają rysować i czytać komiksy.

Uwaga! Podczas warsztatów przeniesiemy się w czasie, aby poznać pierwszego rysownika na Ziemi. Poznamy najważniejsze elementy komiksu, stworzymy wspólną opowieść rysunkową oraz staniemy się częścią historii obrazkowej w zabawie „KOMIKS NA ŻYWO”. Proszę zabrać ze sobą uśmiech i dobry humor. Warsztaty poprowadzi Robert Trojanowski, autor książki „Zrób sobie komiks” oraz „Książki pod tytułem”.

g. 11.00 – 12.30
13 czerwca 2019 r. (czwartek)
sala 008

 

Czytanki przed zachodem słońca. Kukuryku na Szpinaku – wierszyki folkowe czyta Jerzy Kujawski zwany Szpinakiem – Chałupa u Szpinaka (4+)

Jedyne w swoim rodzaju czytanie wierszy w klimacie wiejskiego gospodarstwa, wśród starych zabytkowych narzędzi i przedmiotów. Chałupa u Szpinaka to idealne miejsce, aby zapoznać się z folklorem, który wcale nie musi być nudny i przestarzały!

g. 19.00 – 20.00
13 czerwca 2019 r. (czwartek)
Chałupa u Szpinaka

 

Szczegółowy program i zapisy:
https://fldd.pl/aktualnosci/wydarzenia-festiwalowe-w-krakowie <kliknij>