26.11.2023

Dziecięcy Zespół Góralski Mali Hamernicy – koncert jesienny 2023

Dziecięcy Zespół Góralski Mali Hamernicy – koncert jesienny 2023

koncert organizowany w 39. rocznicę powstania Zespołu

W programie: „Pasenie gęsi”, koncert kapeli „Na naskom nucicke”.

Scenariusz i reżyseria: Anna i Kazimierz Lassakowie
Prowadzenie: Monika Lassak i Aleksandra Kopeć

 

„Pasenie gęsi” to jedno z pierwszych zajęć gospodarskich, które należały do obowiązków najmłodszych. Małe dzieci zbierały się nad górskimi rzekami i potokami pilnując swoich gęsich stadek, by nic złego im się nie stało, strzegąc je między innymi przed atakami jastrzębi i innych drapieżników. Zbierały stracone gęsie piórka, które później przeznaczane były jako wypełnienie poduszek i pierzyn. Dla umilenia sobie czasu dzieci śpiewały o gąskach i wspólnie się bawiły. Przechodzący muzykanci pytając czy potrafią tańczyć zaczynali im przygrywać i z tego spotkania zaczynały się wspólne wyliczanki, śpiewy i tańce. Wśród nich charakterystyczny, popisowy taniec chłopców – „Zbójnicki”.

„Leciały gąsecki z wysokiyj górecki,
potraciyły piórka bedom zogłówecki”

„Gąski mojye gąski, nie bedem wos miała,
bo wos młoja mama sprzedać łobiecała”

„Kiy prziydem du domu to pasem gąsecki
Mama zrobi z piórek lo mniy zogłówecki”

Koncert Kapeli „Na naskom nucicke” – muzyka, śpiew i taniec dzieci podhalańskich w odświętnym odzieniu do muzyki granej na żywo.

 

Dziecięcy Zespół Góralski Mali Hamernicy jest Zespołem amatorskim działającym w Nowohuckim Centrum Kultury od 1984 roku. Członkami Zespołu są dzieci i młodzież w wieku od 5 do 15 lat, w różny sposób spowinowacone z rodami góralskimi. Zespół liczy obecnie prawie trzydzieści osób. Do tej pory dał ponad 800 koncertów, prezentując w formie autentycznej folklor Skalnego Podhala.

Niedziela, 26.11.2023, Scena NCK
godz. 16:00

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL

Osoby z niepełnosprawnością ruchową prosimy o wcześniejszy kontakt z Biurem Organizacji Widowni w celu wyznaczenia miejsc.
Pierwszy i drugi rząd widowni Sceny NCK jest wyposażony w pętlę indukcyjną dla osób słabosłyszących.