Dni Twierdzy Kraków

Dni Twierdzy Kraków

Poznaj Twierdzę Kraków podczas Europejskich Dni Dziedzictwa

30. jubileuszowe Europejskie Dni Dziedzictwa, których kulminacja przypada między 10 a 18 września 2022 r., będą w tym roku okazją do wspólnego odkrywania tajemnic Twierdzy Kraków. Przed nami moc atrakcji dla małych i dużych mieszkańców Krakowa!

Hasło tegorocznej odsłony Europejskich Dni Dziedzictwa brzmi „Połączeni dziedzictwem”. Jego wymowa szczególnie współgra z niezwykłym zabytkiem, jakim jest Twierdza Kraków. Projekt Twierdza Kraków to idea przybliżenia turystom i mieszkańcom dawnego dziedzictwa architektury obronnej Krakowa. To Wawel, mury obronne, Brama Floriańska, Barbakan,
a także ponad sto obiektów XIX w. Twierdzy Kraków zlokalizowanych w różnych częściach miasta, a nawet tuż poza jego granicami. Jest to nie tylko zespół obiektów, ale też zbiór wartości i wiedzy, oddziedziczonych po wcześniejszych pokoleniach, które dają poczucie tożsamości i więzi pomiędzy czasami minionymi i współczesnością.

Obecnie wiele z dawnych zabudowań wojskowych służy zupełnie innym celom – istnieją w nich muzea, instytucje kultury, instytucje edukacyjne, ośrodki sportowe, naukowe, centra medyczne, a także prowadzona jest działalność gospodarcza. Znajdują się w pięknym otoczeniu zieleni, inne zaś oferują malownicze widoki na Kraków i jego okolice, co czyni z nich miejsce do rekreacji oraz turystyki poza utartym szlakiem.

Fortyfikacje Twierdzy Kraków na stałe wrosły w pejzaż miejski. Dlatego tak ważne jest, by przywrócić dziedzictwo forteczne pamięci mieszkańców i zaprosić do korzystania z niego, dając mu tym samym nowe, kolejne życie.

W dniach 10 – 18 września 2022 Organizator zaprasza do udziału w bezpłatnych: wykładach, warsztatach dla dzieci i dorosłych, grach terenowych, koncertach i wielu innych bezpłatnych atrakcjach. Tematyka wydarzeń zainteresuje zarówno pasjonatów, jak i początkujących adeptów sztuki poznawania tajemnic Krakowa.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Wejściówki na poszczególne wydarzenia będzie można pobrać za pośrednictwem platformy kbfbilety.krakow.pl. Bezpłatne wejściówki będą dostępne także w punktach InfoKraków.

 

Partnerami Gminy Miejskiej Kraków, realizatora projektu są: Zarząd Budynków Komunalnych i Zarząd Zieleni Miejskiej, Muzeum Krakowa, Muzeum Fotografii, Muzeum Armii Krajowej, Centrum Kultury Podgórza, Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice”, Komitet Kopca Kościuszki, Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń w Krakowie, fundacja Polish Heritage, fundacja Pełna Życia, Ognisko TKKF „Przyjaciel Konika”, Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii Rawelin.