21/11/2018

„Bursztynowe drzewo” – recenzja

„Bursztynowe drzewo” – recenzja

Kolejne widowisko w wykonaniu Art Color Ballet, kolejna wizja Agnieszki Glińskiej, kolejny spektakl malowany tańcem, muzyką, słowem, światłem i projekcjami. Multimedialna podróż przez dzieje, inkrustowana gestem, dźwiękiem, błyskiem i wyobraźnią. Kraje Europy przez wieki falowały granicami, mieszało się dziedzictwo, zmieniały wpływy i pogłębiał kulturowy, eklektyczny charakter społeczeństw. Wszystko to widać, wszystko to słychać.

jest świata opisanie

z okruchów tablic, z kart

są fakty w mit ubrane

i mit, gdzie miał być fakt*

 

Agnieszka Glińska wraz z artystami Art Color Ballet przeprowadza widzów przez historię w niezwykle sugestywny sposób. Tancerze w coraz to nowych barwach, pulsują rytmami z odległych od siebie krain. Światło panuje nad sceniczną przestrzenią i precyzyjnie wydobywa każdy szczegół.  Stanisław Słowiński stworzył surowe kompozycje, Jan Słowiński napisał pierwotne słowa, a Joanna Słowińska wyśpiewała je w sposób rozdzierający. Z każdą minutą spektaklu było jej coraz więcej, a jej głos brzmiał coraz mocniej.

nic czasu nie odmieni

jest ciemność będzie świt

wystarczy dla nas ziemi

wystarczy dla nas dni*

 

„Bursztynowe drzewo” to misterium sięgające najwyższych konarów drzewa i schodzące w głąb jego korzeni – korzeni, którymi sięga do pradziejów ludów wędrujących przez Europę. Trzeba dać się porwać tej opowieści, mieszając fakty z mitami, prawdę z pobożnymi życzeniami i nadzieję z rzeczywistością. Skąd przyszliśmy? Gdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Pytania proste i podstawowe. Bez jasnej odpowiedzi. Pozostaje refleksja.

na rozstajach biały głaz

na rozstajach biały głaz

drogę możesz wybrać raz

drogę możesz wybrać raz*

 

– Krzysztof Niedźwiedzki / *autor tekstów – Jan Słowiński

 

 

Kolejna okazja do zobaczenia spektaklu już wiosną 2019 – szczegóły wkrótce na www.nck.krakow.pl!