25.11.2018

BalletOFFFestival 2018

BalletOFFFestival 2018

BalletOFFFestival to stworzona przez Krakowskie Centrum Choreograficzne nowa formuła dla odbywającego się od 1991 roku w Nowohuckim Centrum Kultury festiwalu Krakowskie Spotkania BaletOFFowe, który prezentował i promował w Krakowie sztukę tańca. Pierwsza edycja BalletOFFFestival odbyła się w 2014 roku.

BalletOFFFestival to festiwal rezydencyjny, którego misją jest stymulowanie procesu twórczego. Kulminację Festiwalu stanowi prezentacja powstałych spektakli w postaci wieczoru premier. W tym roku wydarzenie uzyska szerszy i międzynarodowy wymiar. Stało się to możliwe dzięki dodatkowemu wsparciu finansowemu z Urzędu Miasta Krakowa, z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Teatr i taniec”, Instytutu Muzyki i Tańca – program „Zamówienia choreograficzne” oraz programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa.

Transformacje

Tematem wiodącym dla BalletOFFFestival 2018 są TRANSFORMACJE. Staną się one inspiracją dla tworzących w Nowohuckim Centrum Kultury rezydentów, ale także kluczem wyboru spektakli gościnnych prezentowanych w ramach tegorocznego programu.

Transformacja jest wpisana w czas, w historię, w naturę. W świecie rozwijających się dynamicznie technologii jesteśmy mimowolnie poddawani nieustannym transformacjom, zmieniamy się, dostosowujemy, ewoluujemy. W wybranych spektaklach transformacji ulega w głównej mierze ciało, a co za tym idzie jego ruch i atrybuty: kobiecość, męskość. Przemianie ulega także to, co nas definiuje, to, co w nas ludzkie. Zmieniamy się pod wpływem galopującej i przenikającej mimowolnie nasze życie popkultury, szaleńczego rozwoju techniki, cyfryzacji, mediatyzacji.

Rezydencje

Podczas festiwalu zostaną zaprezentowane premiery, których rezydencje odbędą się w Nowohuckim Centrum Kultury we wrześniu 2018. Dwie wybrane w drodze selekcji konkursowej propozycje otrzymają od Krakowskiego Centrum Choreograficznego wsparcie w realizacji i produkcji spektaklu z zakresu szeroko rozumianego tańca współczesnego na płaszczyźnie organizacyjnej, infrastrukturalnej, promocyjnej, merytorycznej, a także finansowej. Opiekunem rezydentów, czuwającym nad kompozycją i dramaturgią prac będzie, podobnie jak w zeszłym roku, Brian Michaels.

Drugą częścią programu gościnnych rezydencji KCC mającego swój finał w ramach BalletOFFFestival będzie prezentacja dwóch produkcji zrealizowanych w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca Zamówienia choreograficzne 2018. Przy wsparciu finansowym i organizacyjnym Nowohuckiego Centrum Kultury w październiku w jego przestrzeni powstawać będą gościnne choreografie Iwony Olszowskiej i Ferenca Fehera oraz Quana Bui Ngoc.

Ostatnim, ale i dominującym akcentem w zbiorze tegorocznych rezydencji będzie projekt iCoDaCo – międzynarodowe przedsięwzięcie, które otrzymało dofinansowanie w ramach dwuletniego programu Creative Europe. Celem projektu było zebranie interkulturowej grupy choreografów, którzy podróżując po partnerskich krajach i odbywając w nich rezydencje tworzą spektakl na zasadzie w pełni kolektywnej i demokratycznej pracy: bez artystycznego lidera. Partnerami w projekcie są artyści i producenci ze Szwecji, Węgier, Walii, Hongkongu oraz Polski.

Spektakle gościnne

Bogatemu programowi rezydencyjnemu towarzyszyć będzie w tej edycji równie ciekawy zestaw gościnnych spektakli. Na scenie NCK zaprezentują się zespoły i choreografowie ze światowej czołówki – Jefta van Dinther, DansMakers i Fernando Belfiore. Zza południowej granicy przyjadą do nas Petra Tejnorova, Jaro Vinarsky z produkcją „You Are Here”. Z kolei Polskę reprezentować będzie Magda Jędra ze spektaklem „Królestwo”.

 

Program spektakli:

22 listopada (czwartek)

18.00 „Trans_Miss(i)on” Grupa Wokół Centrum chor. Iwona Olszowska, Ferenc Feher / Studio KCC  premiera*

20.00 „it will come later” Międzynarodowy Kolektyw Tańca Współczesnego iCoDaCo / Scena NCK premiera

 

23 listopada (piątek)

18.00 „Black is the colour” Natalia Dinges, Sylwia Hefczyńska-Lewandowska , Daniela Komędera – Miśkiewicz, Dominika Wiak, chor. Quan Bui Ngoc / Scena NCK premiera*

20.00 „it will come later” Międzynarodowy Kolektyw Tańca Współczesnego iCoDaCo / Scena NCK

 

24 listopada (sobota)

18.00 „D3US/X\M4CHIN4” Fernando Belfiore / Scena NCK

20.00 „Królestwo” Magda Jędra / Studio KCC

 

25 listopada (niedziela)

15.00 oraz 19.00 „You Are Here” Petra Tejnorová, Jaro Viňarský / Teatr Ludowy – Scena Stolarnia

18.00 Wieczór premier rezydentów KCC: Barbara Bujakowska-Daria Kubisiak-Sebastian Grygo -Kamil Tuszyński oraz Paulina Rewucka-Dominika Gryz-Aleksandra Krajewska-Paweł Żołądek / Studio KCC

20.30 „Dark Field Analysis” Jefta van Dinther / Scena NCK
Spektakl zawiera sceny nagości.

 

*Spektakle zrealizowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca “Zamówienia choreograficzne”.

 

Warsztaty

W programie tegorocznego festiwalu znajdą się także warsztaty. Tym razem proponujemy cztery intensywne dni, w podziale na dwa cykle, w których nie zabraknie techniki, fizyczności i bogatych przemian estetycznych, ale i pracy nad kreacją i świadomością tancerza w ruchu scenicznym.

Warsztaty poprowadzą:
Brian Michaels (Niemcy), Israel Aloni (Szwecja), Gwyn Emberton (Walia) oraz tancerze iCoDaCo.

 

Program warsztatów:

OTWARTE LEKCJE iCoDaCo 12-16 listopada

WARSZTATY DLA ŚREDNIO ZAAWANSOWANYCH I ZAAWANSOWANYCH 22-25 listopada

WARSZTATY DLA POCZĄTKUJĄCYCH 24 listopada

OTWARTE LEKCJE GAGA PEOPLE 23-25 listopada

 

Wystawa

Klamrą łączącą spektakle festiwalowe z przestrzenią Nowohuckiego Centrum Kultury będzie autorska wystawa zdjęć Katarzyny Machniewicz. Wystawa przywoła wspomnienia poprzednich edycji, pozwoli na refleksje nad powstałymi w NCK produkcjami podkreślając ich wagę i wymiar oraz pozostawi na dłużej taneczny ślad po festiwalu.

Więcej o festiwalu:
www.nck.krakow.pl/kcc/balletoff <kliknij>

Czwartek, 22.11.2018, NCK

Piątek, 23.11.2018, NCK

Sobota, 24.11.2018, NCK

Niedziela, 25.11.2018, NCK

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL