19/11/2018

BalletOFFFestival 2018 – TRANSFORMACJE

BalletOFFFestival 2018 – TRANSFORMACJE

Międzynarodowy festiwal tańca współczesnego zbliża się wielkimi krokami. BalletOFFFestival to wyjątkowe wydarzenie łączące warsztaty, spotkania i spektakle. W tym roku podczas czterech festiwalowych dni – 22-25 listopada 2018 r. – pokażemy aż 9 spektakli, w tym 5 z nich premierowo. Warsztaty poprowadzą instruktorzy z całego świata!

 

Balet? OFF!

Krakowskie Spotkania BaletOFFowe odbywały się w Nowohuckim Centrum Kultury od 1991 roku prezentując i promując w Krakowie sztukę tańca. BalletOFFFestival to nowa i odświeżona formuła tego wydarzenia, która pierwszy raz zaistniała na mapie kulturalnej w 2014 roku. W nowej formie jest to festiwal rezydencyjny, którego misją jest stymulowanie procesu twórczego. Rezydenci rozpoczynają prace nad autorskim spektaklem dwa miesiące wcześniej, a kulminację Festiwalu stanowi ich prezentacja podczas festiwalowego wieczoru premier. Opiekunem rezydentów, czuwającym nad kompozycją i dramaturgią prac jest w tym roku reżyser i pedagog Brian Michaels.

 

TRANSFORMACJE

Tematem wiodącym dla BalletOFFFestival 2018 są TRANSFORMACJE. To główna inspiracja i punkt wyjściowy dla tworzących w Nowohuckim Centrum Kultury rezydentów, a także klucz wyboru spektakli gościnnych prezentowanych w ramach tegorocznego programu. W zaproszonych spektaklach transformacji ulegają w głównej mierze ciało i relacje, a dzieje się to między innymi za sprawą czasu i natury, popkultury, szaleńczego rozwoju techniki, cyfryzacji, mediatyzacji. Na scenie NCK zaprezentują się zespoły i choreografowie ze światowej czołówki – Jefta van Dinther, DansMakers i Fernando Belfiore. Zza południowej granicy przyjadą do nas Petra Tejnorova, Jaro Vinarsky z produkcją „You Are Here”, z kolei Polskę reprezentować będzie Magda Jędra ze spektaklem „Królestwo”.

 

iCoDaCo

Bardzo ważnym elementem tegorocznego festiwalu jest rezydencyjny projekt iCoDaCo – międzynarodowe przedsięwzięcie, które otrzymało dofinansowanie w ramach dwuletniego programu Creative Europe. Celem projektu było zebranie interkulturowej grupy choreografów, którzy podróżując po partnerskich krajach i odbywając w nich rezydencje stworzą spektakl na zasadzie w pełni kolektywnej i demokratycznej pracy: bez artystycznego lidera. Partnerami w projekcie są artyści i producenci ze Szwecji, Węgier, Walii, Hongkongu oraz Polski. Premierowy spektakl „it will come later” będzie można zobaczyć 22 i 23 listopada o godzinie 20.00.

 

Spektakle i… więcej!

Dla spragnionych aktywnego uczestnictwa w wydarzeniu przygotowano aż cztery rodzaje warsztatów, które poprowadzą: Brian Michaels (Niemcy), Israel Alloni (Szwecja), Gwyn Emberton (Walia) oraz tancerze iCoDaCo. Nie zabraknie techniki, bogatych przemian estetycznych, pracy nad kreacją i świadomością tancerza w ruchu scenicznym. Z kolei klamrą łączącą wydarzenia festiwalowe z przestrzenią Nowohuckiego Centrum Kultury będzie autorska wystawa fotografii tańca Katarzyny Machniewicz.

 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:
www.balletofffestival.pl

BILETY:
online <kliknij>

Informacje i rezerwacja:

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL