Najpiękniejsze Piosenki: Wojciech Młynarski
Najpiękniejsze Piosenki: Wojciech Młynarski
Występują:
Marek Majewski – śpiew
Andrzej Ozga – śpiew
Marek Bartkowicz – śpiew
Antoni Muracki – śpiew, gitara
Piotr Golla – fortepian
Zaprasza – Basia Stępniak-Wilk
Wojciech Młynarski (ur. 26.03.1941 – zm. 15.03.2017) – poeta, satyryk, artysta kabaretowy, autor ponad 2000 tekstów piosenek, wielu przebojów, tłumacz (m.in. Brela, Brassensa, Okudżawy, Wysockiego), dramaturg, twórca scenariuszy i librett. Jeden z najwybitniejszych twórców polskich piosenek, często ich wykonawca – na scenach estradowych (od 1963 roku wielokrotnie występował np. na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, ale też koncertował w RFN, Francji, USA i Kanadzie) i w kameralnych teatrzykach studenckich (współpracował m.in. z warszawskim klubem Hybrydy i z kabaretem Dudek). Jego swoisty styl pisania i śpiewania wierszowanych komentarzy do bieżących zdarzeń widzowie zwykli nazywać „śpiewanymi felietonami”. Wojciech Młynarski pisał dla najwybitniejszych wykonawców swoich czasów, m.in. Alibabek, Anny German, Kaliny Jędrusik, Ireny Jarockiej, Ireny Santor, Zbigniewa Wodeckiego, Andrzeja Zauchy, Michała Bajora, Skaldów. W 2011 roku Wojciech Młynarski został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2017 otrzymał francuski Order Sztuki i Literatury w randze Kawalera, w dowód uznania dla wkładu w upowszechnianie kultury francuskiej w Polsce.
Spektakl muzyczny „Lekcja polskiego Pana Młynarskiego”
Wojciech Młynarski – to guru autorów piosenek. Niedawno zmarły, żyjący w piosenkach popularnych autor. Lecz Młynarski miał również inne autorskie oblicze. Przekorne, satyryczne, przenikliwe. Był prawdziwym współczesnym bardem. Nie pozostawał obojętny wobec tego, co się wokół niego działo. A ponieważ żył na zakręcie historii (marzec, czerwiec, grudzień, sierpień, kolejny grudzień i wreszcie transformacja), z zapałem wręcz kronikarskim dokumentował swe nastroje wobec zdarzeń politycznych i społecznych, przewrotów czy pozornej stabilizacji. Tego w piosenkach pop się nie robi, bo piosenka ma się podobać wszystkim i być, jak mówią dziś miłośnicy „diskopolo” – rytmiczna i łatwa. Tymczasem Wojciech Młynarski miał poglądy i je wyrażał. A ponieważ nam jego racje wyrażane w piosenkach niezwykle pasują, to aż nas korci, by Państwu je zaprezentować. Piszę to w imieniu swoim i kolegów, z którymi przygotowaliśmy program „Lekcja polskiego Pana Młynarskiego”.
Dla wszystkich nas (również autorów piosenek) Wojciech Młynarski był wzorem autora doskonałego. W programie sięgnęliśmy do piosenek Mistrza, w których najpełniej zaprezentował talent do inteligentnej i ostrej satyry.
– Antoni Muracki
Wystapią:
Marek Bartkowicz – z wykształcenia aktor, ponadto literat, autor przekładów piosenek, animator kultury, czasem reżyser i autor scenariuszy; laureat festiwali piosenki niebanalnej; zdobywca m.in. Grand Prix Nagrody im. Jonasza Kofty Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej OPPA 2000; Wydał dwie płyty – CD Rozciąłem na pół i CD Hotel bez klamek. O tej ostatniej opiniotwórczy portal Strefa Piosenki napisał: „Płyta dla specyficznego słuchacza, dla którego piosenka nie jest wyłącznie pretekstem do pobujania się. To 15 piosenek z tekstem i puentą. Materiał doskonale opisuje otaczającą nas rzeczywistość, która często wesoła nie jest, a jednak autor traktuje ją z humorem. Nie jest smętnie. To piosenki pisane i śpiewane z przymrużeniem oka, a do tego ładnie oprawione muzycznie. Marek Bartkowicz pisze znakomite, dowcipne, inteligentne, niebanalne teksty”.
Marek Majewski – autor, kompozytor, poeta, satyryk i felietonista. Jest scenarzystą i reżyserem licznych programów estradowych, telewizyjnych i radiowych, m.in. własnego programu telewizyjnego Kabaretowa Lista Przebojów. W latach 70. i 80. XX w. wraz z Ewą Gaworską współtworzył zespół z kręgu piosenki studenckiej „Zegar z kukułką” (reaktywowany w roku 2012 w ramach festiwalu OPPA). Między 1989 a 2005 r. wraz z Marcinem Wolskim współtworzył wszystkie telewizyjne i radiowe polityczne szopki noworoczne. W 2005 na Gdańskim VI Festiwalu Dobrego Humoru obaj twórcy otrzymali nagrodę za najdowcipniejszy program rozrywkowy – polityczna szopka noworoczna pod tytułem „Teraz wyspa” (Program 1 Telewizji Polskiej).
Andrzej Ozga – aktor, piosenkarz, autor i satyryk, także reżyser, absolwent PWST w Warszawie (1981), trzykrotny laureat Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Od czasu studiów autor tekstów piosenek, które śpiewali tacy wykonawcy polskiej estrady jak Michał Bajor, Ewa Błaszczyk, Edyta Geppert, Anna Maria Jopek, Agnieszka Matysiak, Katarzyna Skrzynecka czy Andrzej Zieliński. Ma na swym koncie realizacje teatralne i telewizyjne w oparciu o utwory lub tłumaczenia jego autorstwa. W 2006 roku w XV Konkursie Teatrów Ogródkowych w Warszawie otrzymał pierwszą nagrodę publiczności dla spektaklu „Edith i Marlene” Evy Pataki Teatru Dramatycznego z Elbląga. Andrzej Ozga związany jest obecnie – jako reżyser i aktor – z Teatrem im. Juliusza Osterwy w Grodzisku Wielkopolskim.
Antoni Muracki – pieśniarz, poeta, kompozytor, tłumacz i muzyk, członek SAWP, ZAiKS; występował w kabarecie „Nowy Świat” i „Warsztat”, brał udział w licznych programach radiowych (PR III, Radio Z) i telewizyjnych („Powrót bardów”); jest twórcą programów literackich i kabaretowych. Od 2004 r. prowadzi własną wędrującą scenę muzyczno-kabaretową „Salonik z kulturą”, gdzie prezentuje twórczość wybitnych postaci polskiej piosenki i kabaretu, czasem jazzu i teatru, oraz własne utwory. W latach 2006-08, jako założyciel Fundacji Artystycznej TST organizował Międzynarodowe Spotkania Muzyczne „Pieśni bez paszportu” – poświęcone piosence czeskiej, rosyjskiej i francuskiej. Od 1998 roku związany jest z Jaromirem Nohavicą, będąc tłumaczem jego pieśni i ich wykonawcą, a w latach 2001-2009 również menadżerem artysty w Polsce. W 2008 r. powstał spektakl złożony z piosenek Nohavicy ze znakomitą obsadą wykonawców, zwieńczony platynowym albumem CD Świat wg Nohavicy. Antoni Muracki śpiewa też pieśni Okudżawy, Kryla i własne. W 2019 Stowarzyszenie SAWP uhonorowało Antoniego Murackiego nagrodą jubileuszową za 35-lecie działalności artystycznej.a na swoim koncie 16 płyt, w tym 9 autorskich. W roku 2021 ukazały się nowe albumy artysty, CD Jeszcze tańczę oraz CD Droga do domu, a w 2022 płyta CD Tańce polskie, na której autorskie piosenki Antoniego Murackiego śpiewa Dominika Świątek.
Czwartek, 16.03.2023, Scena NCK
godz. 18:00
Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL