23.03.2023

Scena Piosenki Autorskiej: Andrzej Janeczko

Scena Piosenki Autorskiej: Andrzej Janeczko

Wystąpią:
Trzeci Oddech Kaczuchy
Maja Piwońska – śpiew
Andrzej Janeczko – śpiew, gitara

Zaprasza – Basia Stępniak-Wilk

 

Andrzej Janeczko – śpiewający autor, kompozytor, wokalista i muzyk zespołu Trzeci Oddech Kaczuchy, a także grafik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Szczególny wieczór z autorem, Andrzejem Janeczko i towarzyszącą mu od lat na scenie Mają Piwońską, czyli z Trzecim Oddechem Kaczuchy. To zespół proweniencji studenckiej. 40 lat temu artyści zawojowali Studencki Festiwal w Krakowie (Grand Prix) i Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (I Nagroda w konkursie Interpretacji). Jak wspominają – generał Jaruzelski i stan wojenny przerwał ich byt publiczny na scenach Polski. „Kombajnista”, „Pytania syna poety”, „Wódz” i inne ważne piosenki zniknęły z radiowej anteny. Bojkot TVP dopełnił reszty. Dopiero w latach 90-tych wrócili do telewizji. Z każdym rokiem istnienia z prześmiewczego kabaretu piosenki przeistaczali się w duet śpiewający piosenki literackie, jak choćby „Nie umieraj nam inteligencjo” czy „Życie jest”. Ale nerw satyryczny pozostał.

W czerwcu 2018 r. Ogólnopolska Komisja Historyczna Ruchu Studenckiego przyznała Andrzejowi Janeczce Nagrodę Honorową im. Andrzeja Potoka za działalność w klubach i teatrach studenckich Olsztyna oraz studenckich rozgłośniach i kabaretach; za nieprzerwaną działalność kabaretu Trzeci Oddech Kaczuchy, założonego w 1981 roku, za przypominanie i utrwalanie wartości kultury studenckiej, działalność opisaną w książce „Trzeci Oddech Kaczuchy. O życiu i scenie”. Dwa lata temu z okazji 40-lecia pracy na scenie artyści otrzymali medale „Zasłużeni kulturze Gloria Artis”. W 2022 r. ich piosenka „Panie Młynarski” wygrała Koncert Premier prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie.

Andrzej Janeczko i Maja Piwońska od 23 lat mieszkają na wsi pod Łodzią we wsi Ługi, gdzie Andrzej już od 12-tu lat jest sołtysem. Kochają zwierzęta, kilkanaście lat pielęgnowali koniki polskie i nieustająco mają dużo psów i kotów.

W recitalu zaśpiewają lirycznie, ale nie zabraknie też pieśni skłaniających do uśmiechu i okazji do wspólnego śpiewania z artystami. Maja Piwońska i Andrzej Janeczko przywiozą ze sobą wspomnianą książkę „Trzeci Oddech Kaczuchy. O życiu i scenie”, wydaną przez Wydawnictwo Księży Młyn z Łodzi, a także najnowszą płytę CD Życie jest.

Czwartek, 23.03.2023, sala kameralna 203
godz. 18:00

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL