13.05.2016

Wernisaż wystawy Alfonsa Kułakowskiego

Wernisaż wystawy Alfonsa Kułakowskiego

W Białej Galerii CENTRUM zagoszczą obrazy malarza z lat 2009-2015. Twórczości Kułakowskiego nie można scharakteryzować w prosty sposób. Postapokaliptyczne wizje, słońce rodem z francuskich impresjonistów czy ekspresjonistyczne mięsiste nakładanie farby mieszają się z romantyczną rosyjsko-wygnańczą nutą i surowością linii. Obrazy to pocztówki z odwiedzanych miejsc, wspomnienia krajobrazów i kolorów.

Podczas wernisażu, który odbędzie się w piątek, 13 maja 2016r, na fortepianie Krzysztof Janik. Wielbicielem malarstwa Alfonsa Kułakowskiego jest Leszek Możdżer, więc być może w trakcie spotkania będzie akompaniował jego obrazom. Po wernisażu projekcja filmu Wojciecha Staronia pt. „Bracia”.

 

 (…)Kułakowski, malując krajobrazy, nadaje im niezwykłą siłę – kolorem, światłem, dynamicznym obrazowaniem, gęstością farby, całą malarską materią. To prace gęste i mocne w wyrazie. I nie są to tylko namalowane pola, domy czy drzewa. Te obrazy to rodzaj rozmowy z nami. Artysta pokazuje nam własne przeżywanie światła, mroku, przestrzeni, jak w „Ostrym dniu” czy w „Starej uliczce w Ałma Acie”.

Krajobraz jest dla niego inspiracją do duchowego wyznania o życiu – jest ukazaniem widzianego kawałka świata, lecz nade wszystko jest wyznaniem o przeżywaniu samego patrzenia na rzeczywistość, której znakami są domy, drzewa, kałuże, chmury, czyli po prostu świat, w jakim żyjemy.

Stanisław Rodziński

 

Piątek, 13.05.2016, Biała Galeria CENTRUM
godz. 18:00

Wstęp wolny